Amit már mindenki tudott
Az amerikaiak győzelmét követően a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőrzése mellett Irak számot adott nyolcvanas években folytatott atomprogramjáról. Ekkor számoltak be arról is, hogy Nigerből szerezték be a szükséges uránt. Bush beszédének az afrikai uránbeszerzésekre vonatkozó állítása nem is erre a széles körben ismert tényre vonatkozott, hanem kilencvenes években történt beszerzésekre.
Mint később kiderült, hamisított dokumentumok alapján. Az esetet leleplező Greg Thielmann, a külügyminisztérium hírszerzésének posztjáról az iraki háború idején lemondó elemzője szerint a bizony ítékként kezelt levélre Niger tíz éve visszavonult külügyminiszterének aláírását hamisították.
Egészen más bizonyítékok
Blair szerint kormánya nem a hamis levélre alapozta kijelentését. Mint mondta, a NAÜ is elismerte, hogy nem kapott hamis információkat a britektől.
Blair szerint "enyhén szólva sem a lehetetlennel határos", hogy Irak később is próbálkozott uránvásárlással. Mint mondta, továbbra is kiáll a hírszerzés tavaly szerzett, nigeri uránvásárlásra szóló értesülései mellett.
Jack Straw külügyminiszter is "kétségtelenül" hitelesnek nevezte a kormány bizonyítékait. Mint mondta, ezek teljesen mások, mint amivel az amerikaiak rendelkeznek. Mibenlétükre azonban nem tért ki.