Indul a kormány antidemokratikus intézkedéseit elítélő Tavares-jelentés vitája Strasbourgban Redinggel, Barrosóval és Orbánnal. Percről percre.
Az Európai Parlament állampolgári jogokkal foglalkozó szakbizottsága (LIBE) múlt szerdán fogadta el az alapjogok magyarországi helyzetét vizsgáló jelentéstervezetet, amelyet a portugál zöldpárti EP-képviselő, Rui Tavares készített. A szöveg többek között kimondja, hogy a magyar kormány egyes intézkedései okot adhatnak arra az aggodalomra, hogy megsértik az Európai Unió Alapszerződésének második cikkelyét, mely előírja a tagállamoknak a demokrácia és a jogállamiság értékeit.
A Tavares-jelentés azonban egészen addig csak tervezet, amíg az Európai Parlament el nem fogadja. Ez pedig hamarosan meg fog történni. Előbb azonban egy vita következik, igazi nagyágyúkkal.
Jó szórakozást!
Orbán Viktor ma reggel mindenféle közös megállapodást írt alá Robert Fico szlovák miniszterelnökkel a Parlamentben, mielőtt Strasbourgba repült volna. Az EP baloldali többségével azonban Orbán biztosan nem fogja olyan jól megtalálni a közös hangot, mint a felvidéki magyar kisebbséget újra és újra támadó baloldali szlovák miniszterelnökkel.
Az Európai Bizottság elnöke jókedvűen beszélget fotósokkal az ülésterem közepén.
legalábbis az Év Képviselője díjért folyó harcban: Járóka Lívia egy kategóriában indult Rui Tavaressel, és nyert.
Kezdődik a vita!
Közös levélben kéri az Amnesty International (AI) és a Human Rights Watch (HRW) az Európai Parlament képviselőit, hogy a mai plenáris vitán és a holnap szavazáson is támogassák az EP szakbizottsága által nemrég elfogadott Tavares-jelentés tervezetét. A jelentés-tervezet hiteles és egybecseng saját megállapításainkkal – állítja a két szervezet, sajnálva, hogy a magyar kormány a legitim kritikákat megalapozatlannak és politikailag elfogultnak minősítette.
Bár a Rui Tavares által készített jelentéstervezetet jelentésnek rövidítjük, az valójában csak tervezet egészen addig, amíg az Európai Parlament meg nem szavazza. Ez azt is jelenti, hogy a szövege folyamatosan változott, és még mindig változhat.
A menetrend így nézett ki:
Magyarul szólat meg Rui Tavares! Az EU-szerződés 2. cikkelyét idézte a szabadság, a demokrácia, egyenlőség emberi jogok tiszteletben tartásáról. "Komolyan vesszük-e ezeket a szavakat, vagy sem" – Tavares szerint ez a tétje a mai vitának.
Legfelsőbb Bíróság, adatvédelmi biztos, médiahatóság, bírósági ügyáthelyezés - sorolja a kifogásokat Tavares. Elmondja, árbeszédet folytattak a magyar kormánnyal, ezt szeretnék a jövőben is folytatni. Rendszerszintű és trendszszerű változások történtek Magyarországon, melyeket komolyan kell venni, mondja Tavares.
Miután egy jelentéstevő elkészült a szövegtervezetével, a képviselők ahhoz módosítókat nyújthatnak be. Tavares tervezetéhez nem kevesebb, mint 551 módosító indítvány érkezett. Az árnyékjelentéstevők – a készülő jelentésnek ugyanis minden EP-frakcióból van egy kijelölt felelőse – ilyenkor megkísérlik ezeket összevonni, a jelentéstevő pedig megpróbál valamilyen kompromisszumos megoldással előállni. A Tavares-jelentés és Magyarország ügye azonban politikailag annyira megosztja az EP képviselőit, hogy kompromisszumra nem igazán volt soha lehetőség. A néppárti képviselők, köztük a magyar Fidesz-KDNP-s politikusok önálló módosító indítványainak nagy többségét a bizottság elvetette.
A kettes cikkelynek megfelelően szeretnénk érvényt szerezni az elveknek. Az Európa Tanáccsal és az Európai Tanáccsal együtt szeretnénk a kérdéseket tisztázni. Európa a sokszínűség helye, de a tagállami értékeket össze kell egyeztetni az EU értékeivel is. "Ez a demokráciák uniója" – zárta le beszédét a portugál Rui Tavares.
A magyar alaptörvény 4. módosítása három ponton lehet inkompatíbilis - vélte Barroso. A bírósági ügyek áthelyezése, a politikai hirdetések reklámok közzététele és a fizetési kötelezettségek kérdésköre. Az Európai Bizottság üdvözlendőnek tartja az ígért módosításokat. Monitorozni fog a bizottság, hogy a módosítások megtörténjenek.
Kötelező körök, köszöni Tavaresnek, köszönti Orbánt, aztán nekikezd Barroso is. "Informális levélben Orbán miniszterelnök úr tudomására hoztam a kifogásokat" - utal Barroso levelére, melyben a negyedik alkotmánymódosítás miatti aggodalmát fejezte ki.
A fideszes magyar EP-képviselők közül Gál Kinga volt az, aki végigkísérte a jelentéstervezet készülését. Rui Tavares szövegéhet 170 módosítót nyújtott be a bizottsági szakaszban, de azok közül csak kettő ment át. Viszont a parlamenti szakaszban is van még lehetőség módosítók benyújtására a jelentéstervezethez, kíváncsian várjuk, lesznek-e ilyenek. Ezeknek a politikai súlya már sokkal nagyobb.
"Adatvédelmi hatóság rendelkezései a bíróság előtt vannak, az ügy függőben van. Orbán is kötelezettséget vállalt a bíróság ítéletének tiszteletben tartására. A bizottság ebben az esetben a szerződések őreként lépett fel" – mondta Barroso, hozzátéve, hogy az EU teljes joganyagával összeegyeztethetővé kell tenni az alaptörvényt.
Barroso szerint az Európai Bizottság mint a szerződések őre azt nézi, hogy a magyar és európai joganyag egyezzen. A bírák korai nyugdíjazásának ügyéről a Bizottság például kimondta, hogy az az Unió joganyagával az nem kompatibilis. A bírák azóta visszakerültek a pozícióikba, ezt ők nyugtázták.
A Velencei Bizottság is megerősítette a Bizottság aggályait, hogy a negyedik alkotmánymódosítás esetlegesen nem kompatibilis a magyar joganyaggal. Az EU-nak és az Európai Tanács jogelveinek való megfelelés alapvető, mondja Barroso. Szörnyű ez a sok bürokratikus blabla!
Tavaly arról szóült Barroso, hogy fejlettebb eszközökkel kell megvédeni a jogállamiságot és a demokráciát. Még az EP -választások előtt a parlament elé tárjuk a javaslatokat. "A rendszerszintű fenygetések ellen fel kell lépnünk" – mondta Barroso, de Magyarországot külön nem említette.
Tisztelt Elnök úr, tisztelt hölgyeim és uraim! - kezd a magyar miniszterelnök, majd tolmácsolja a magyar állampolgárok üdvözletét. Azt mondja, nincs illúziója a holnapi szavazás kimeneteléről: a szocik, zöldek, baloldaliak "Magyarország ellen" fognak szavazni, "Magyarország barátai" viszont meg fogják védeni. Ő. Magyarországot. A magyar kormányt. Vagyis így együtt, mert szokás szerint ezek összecsúsznak a miniszterelnök beszédében.
A jogállamiság minden európai intézmény közreműködését igényli. Az EU értékrendje iránti elkötelezettséget várunk a tagoktól az EP-ben. "Véget kell vetnünik a kétértelműségnek!" – mondta Barroso.
Ki akarom fejezni az önöknek megadott tiszteleten keresztül a barátságot, amit a magyarok az európai polgárok iránt éreznek. A magyarok tisztelettel és barátsággal gondolnak az európai emberekre." – biztosította a képviselőket Orbán. "A jelentés igazságtalan Magyarország népével szemben. Kettős mércét alkalmaz és lebecsüli a magyarok munkáját, amivel megújították hazájukat" – mondta Orbán.
A magyarok nagy erőfeszítéseket tettek és keményen dolgzotak, hogy kijussunk a csődből. Mélyről indultunk, a görögök előtt omlott össze a magyar gazdaság - folytatja kissé távolról a kormányfő. Ahogy várni lehetett, gyakorlatilag hazabeszél, a Magyarország jobban teljesít! fideszes propagandaszövegét tolja.
És tényleg. Szerinte eddig csak két ország tudott kijönni a segélyprogramból. Az egyik Magyarország, mely "nem akar más országok adófizetőinek pénzén élni", éppen ezért csökkentette az államadósságot, a munkanélküliség csökken, a gazdaság csökken, a nyugdíjak és bérek vásárlóértéke nő. elvégeztük a házifeladatunkat, mondja Orbán.
"A jelentés komoly veszély Európára" – mondja Orbán. "Nem Magyarország számára, mert az ország eddig is az EP által keltett ellenszélben dolgozott." A kormányfő szerint a Tavares-jelentésben lévő javaslat sérti az alapítószerződéseket. "Olyan egyedi intézményt akar feléllítani, amely gyámság alá helyezné az egyik tagországot." A javaslat nem ismeri el a tagállamok és az EU közötti jogi egyensúlyokat és önkényesen állapít meg kötelező kritériumokat.
Tudom, milyen érzés, ha mások, távolból döntenek Magyarországról - mondja Orbán, és megint diszkrét párhuzamot húz a Szovjetunió és az Európai Unió között, mert ő "átérzi Közép-Európát". Másodrendű állampolgárokról, visszaélő hatalmasokról, kettős mércéről, a tisztelet hiányáról beszél.
"Küzdeni fogunk a kettős mércével szemben". Nem akarunk birodalmat "a mi uniónkból". Nem az alávetettség Európáját, hanem a szabad nemzetek Európáját akarjuk" – Orbán egész nagy tapsot kapott a beszéd végén.
"Nem tényekről, hanem politikáról van szó" – vette védelmébe Magyarországot a Néppárt egyik képviselője. Magyarország alkotmányában a keresztény gyökerek vannak meghatározva. Nagy-Britanniában az egyház feje a királynő, Magyarországnak ugyanúgy joga van alkotmányba foglalni a keresztény gyökereket.
Manfred Weber bajor CSU-s politikus kezd, köszönti Orbánt. Tulajdonképpen most kezdődik a vita a monológok után.
Egy 2011-es EP-vitában még nem az alkotmánymódosítást, hanem az alkotmányt védte Weber. Azzal érvelt, nem valódi vádak érik az alkotmányt, azt el sem olvasták a bírálók.
Miért nem kritizálták Szlovákiát, Romániát, Bulgáriát? - megy neki a szocialistáknak és a liberálisoknak és frakcióvezetőjüknek, Guy Verhofstadtnak Weber. Innentől teljesen pártpolitikai mederben fog folyni a vita, ide-oda ütnek majd EP-beli ellenfeleiken a szónokok.
Hannes Swoboda szerint Weber nem figyelt, Bulgáriáról például később lesz szó, nem igaz, hogy a baloldal támadja Magyarországot és hogy kettős mércét alkalmaz.