További Külföld cikkek
Kiváncsiak voltak a szavazási arányokra
A feljegyzés megfigyelési tevékenysége fokozására szólítja az NSA-t "különös tekintettel a Biztonsági Tanács tagjaira", hogy a Bush kormányzat percre pontos információkkal rendelkezhessen a tagok szavazási szándékáról. A kiszivárogtatott dokumentum pontosan meg is határozza a kiemelten megfigyelt országokat.
Ezek Angola, Kamerun, Chile, Mexikó, Guinea és Pakisztán, vagyis az a hat ingadozó BT-tag, akik szavazatáért mind a háborúpárti brit-amerikai páros, mind a békepárti hármak, Franciaország, Oroszország és Kína is küzd. A felderítés célja nem csak a hat ország szavazási szándékának, hanem szövetségi rendszerük és függőségi viszonyaik kiderítése is - írja az Observer.
A külföldi hírszerzés segítségét kérték
A lap birtokába jutott feljegyzés 2003 január 31-én, négy nappal Hans Blix fő fegyverzetellenőr első beszámolója után készült, azt Frank Koza, az NSA "Regionális célpontok" munkacsoportjának vezetője készítette. Koza a külföldi hírszerzés segítségét is kérte, hiszen ők is rendelkezhetnek "hasonló, kevésbé közvetlen hozzáféréshez hasznos információkhoz".
Rice ötlete
Az Observer a megfigyelésekről tudó washingtoni forrásokból úgy értesült, hogy a Bush kormányzatban komoly vita folyt arról, hogy szükségesek-e a megfigyelések, hiszen azok nyilvánosságra kerülése "komoly következményekkel" járhat. Az akcióra a lap információi szerint Condoleezza Rice nemzetbiztonsági főtanácsadó adott utasítást.
Hiteles információ
A kiszivárogtatott dokumentumot az Observer három volt nemzetbiztonsági ügynöknek is megmutatta, akik hitelesnek minősítették azt. A lap felhívta az NSA-t is, hogy megbizonyosodjon róla, Frank Koza valóban az ügynökségnek dolgozik-e. Hívásukat az NSA telefonközpontja a 6727-es mellékre irányította, ahol egy titkárnő megerősítette, hogy az valóban Koza irodája.
Lerázták az újságírókat
Amikor azonban a lap munkatársai a titkos megfigyelésekről kérdezték, a titkárnő azt állította, hogy "rossz számot hívtak". Hiába próbálkoztak az Observer újságírói azzal, hogy az előbb még Koza munkatársaként jelentkezett be, a titkárnő újra csak téves kapcsolásra hivatkozott.
A megfigyelésről szóló információ kiszivárgása előtt több megfigyelt diplomata is a rájuk nehezedő amerikai nyomásról beszélt. Az Egyesült Államok állításuk szerint gazdasági hátrányokkal fenyegette őket nem megfelelő szavazásuk esetére.