További Külföld cikkek
- Mégsem akar szenátor lenni Donald Trump fiának felesége
- Lezuhant egy kisrepülőgép egy brazíliai üdülővárosban
- Túlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
Történelmi tudatlanság
Fotó: EPA/Filippo Monteforte |
Tény, hogy a gyűjtőtáboroknak otthont adó kis szigetek némelyike manapság üdülőparadicsom - írja a Guardian. Mint ahogy az is tény, hogy fasiszta bábkormánya élén a diktátor olaszországi zsidók ezreit küldte náci koncentrációs táborokba.
Mussolini emellett valóságos vérengzést rendezett Etiópiában 1935-36-ban. Az olasz fasiszta hadsereg erejére jellemző, hogy egy évnél tovább tartó háborús kalandba torkolt a lándzsával felfegyverzett törzsi harcosok ellen indított hadjárat.
Koalíciós partnerei is felháborodtak
Az olasz baloldal teljes felháborodással reagált a kormányfő szalonképesnek nem nevezhető - gyakorlatilag holokauszttagadó - nyilatkozatára. "Mussolini áldozatai bosszúért kiáltanak" - jelentette ki Cesare Salvi, a Demokratikus Baloldal pártjának szenátora.
Berlusconi kijelentése mérsékeltebb koalíciós partnereit is kiborította. "Nem akarom elhinni, hogy a miniszterelnök ezt tudta mondani a fasizmusról" - nyilatkozta a Guardiannek Giorgio La Malfa, a kormánykoalíciót támogató kicsiny Köztársaságpárt első ember. Mint mondta, "a kegyetlen fasiszta diktatúra lemészárolta politikai ellenfeleit".
Belegázolt a nemzeti konszenzusba
Berlusconi kijelentése a háború utáni Olaszország egyik alapelvét, az antifasizmust támadja. Erre hivatkozott a kormánykoalíció harmadik legerősebb pártjának, a Kereszténydemokrata unió parlamenti frakciójának vezetője is. "Az antifasizmus az az érték, ami egyesít minket az ellenzékkel, a parlamenti pártokkal. Ez egyesíti az országot. Ezt kétségbe vonni értelmetlen" - nyilatkozta a brit lapnak Luca Volonté.
Különösen érzékeny a kérdés amiatt is, hogy Berlusconi kormányának második legerősebb pártja a posztfasiszta Nemzeti Szövetség. A másfél évtizede még nyíltan fasiszta pártot Berlusconi tette szalonképessé azzal, hogy már első kormányában koalícióra lépett vele. A szövetség politikai nézetei manapság ugyan egészen civilizáltak, Mussolini mosdatása éppen ezért talán Giancarlo Fini pártját érinti a legkellemetlenebbül.