Romney besöpörte New Hampshire-t
További Fehér ház cikkek
- Hunter Biden megúszhatja a felelősségre vonást, elnöki kegyelmet kapott az apjától
- Elon Musk felidegesítette a régi gárdát, most ők mondhatják meg, kik lesznek Donald Trump miniszterei
- Ügyészek ellen emelne vádat Trump új igazságügyi miniszterjelöltje
- Soros György egykori jobbkeze lesz Donald Trump pénzügyminisztere
- Tömeges elbocsátásokat tervez Elon Musk az amerikai adminisztrációban
Kettőből kettőnél tart Mitt Romney volt massachusetts-i kormányzó, aki az iowai kaukusz megnyerése után a New Hampshire-i előválasztáson aratott magabiztos győzelmével újabb fontos lépést tett a republikánus elnökjelöltség felé. Romney egyben történelmet írt, ő az első republikánus jelölt, aki mindkét nyitó államot, Iowát és New Hampshire-t is meg tudta nyerni egymás után.
A sajátos szabályok (gyűlés és nyílt vita mellett) alapján szavazó első kaukusz után megtartott első klasszikus előválasztáson (primary) nem született meglepetés, az összes szavazókör lezárása után szinte azonnal odaadták Romney-nak a győzelmet a legnagyobb tévécsatornák. (Az események alakulását a blog korábbi posztjaiban követheti nyomon percről percre>>>)
Romney a szavazókörök 95 százalékának feldolgozása mellett a közvélemény-kutatásokat túlteljesítve 40 százalékot szerzett, ráadásul még a magukat nagyon konzervatívnak vallók is mellé álltak. Ez még akkor is fontos lehet, ha a liberálisabb államnak tartott New Hampshire-t alapvetően hazai pályaként is felfoghatta, hiszen a szomszédos Massachusetts állam kormányzója volt.
Romney Iowában csak nyolc szavazattal nyert a végén, most azonban fölényes győzött, ennek megfelelően erőteljesebb, időnként a nevét skandáló kórussal kísért győzelmi beszédet tartott. Ebben ugyan odaszólt „kétségbeesett” republikánus riválisainak is, akik üzleti múltja miatt támadták az elmúlt napokban, de elsősorban éllovashoz méltón Barack Obamát támadta. Ostorozta az elnök „európai stílusú szocialista” döntéseit, és kijelentette, hogy Obama nemcsak az ötletekből, de a kifogásokból is kifogyott már.
Az Iowában harmadik helyre szorult Ron Paul ezúttal biztos második helynek örülhetett, a 23 százalékos eredmény fontos lökést adhat a libertariánus jelölt kampányának. A mosolygós Paul New Hampshire-ben újból a költségvetés ezermilliárd dolláros megvágásáról beszélt, és láthatóan feltüzelte főként lelkes fiatalokból álló hallgatóságát. Ron Paul emelkedése a felmérésekben az Iowa előtti héten megakadt, ugyanakkor egyre több jel utal arra, hogy kampánycsapatával Obama 2008-as stratégiájához hasonlóan erős aktivista-hálózatban bízva készülnek a január után választó államokra.
Végül nem tudott versenybe szállni Ron Paullal, de a 17 százalékkal megszerzett harmadik hely is létfontosságú volt Jon Huntsman volt utah-i kormányzónak, aki kihagyta az előző héten az iowai kaukuszt, így itt kellett valamiféle repülőrajtot vennie. Habár innentől a többiekhez hasonlóan a mezőny leginkább mérsékelt tagja is a konzervatív Dél-Karolinára készül, ugyanakkor nem sok jót ígér, hogy még öt százalékra sem mérték a következő előválasztó államban, hiányozhat neki az iowai kezdés.
Az egyetlen komolyan vehető verseny végül a negyedik helyért folyt New Hampshire-ben, a szavazókörök 95 százalékának feldolgozása után Newt Gingrich volt házelnöknek sikerült az Iowában szorosan második Rick Santorum elé kerülnie. Az Iowa előtt másfél héttel még alig néhány százalékra mért, majd hirtelen felszárnyaló Santorum a kezdő kaukusz államához képest sokkal mérsékeltebb New Hampshire-ben is tíz százalék köré tornászta magát, de nem is reménykedett jó eredményben.
Elsősorban az lehet a célja, hogy továbbra is a konzervatívabb, evangéliumi tábor elsőszámú választása legyen majd Dél-Karolinában, azonban kérdés, hogy mennyire törheti meg New Hampshire az Iowában szerzett lendületét. Január 21-én Dél-Karolinában újból a támogatását vesztett Gingrich-csel kerülhet szembe, ezúttal azonban a második helyért küzdhetnek meg egymással.
2008-ban a későbbi republikánus elnökjelölt John McCain éppen New Hampshire-ben vett lendületet, de az állam idén egyértelműen csak egy köztes állomás volt a január 21-én előválasztó, szintén konzervatívabb Dél-Karolina előtt.
Dél-Karolina a legtöbb jelöltnek sorsdöntő lehet. Ha Iowához hasonlóan megoszlik a konzervatívok szavazata – márpedig a felmérések szerint Gingrich és Santorum részben egymástól vesz el támogatókat -, az mindenképpen Romney-nak kedvezhet. A volt massachusetts-i kormányzó ráadásul már most is maga mögött tudja az állam Tea Party által támogatott kormányzóját, Nikki Haley-t, és vezet a felmérésekben.
Az Iowa után csaknem elbúcsúzó Rick Perry texasi kormányzó pedig már így is csak említés szintjén képviseltette magát kedd este New Hampshire-ben, egy százalékot ért csak el, innen már Dél-Karolina jelentheti a végállomást.
Rovataink a Facebookon