Miért jó a szoros amerikai elnökválasztás a tőzsdéknek?

2012. november 2., 14:23 Módosítva: 2020.02.26 13:15
40

Amerika és a világ kíváncsian figyelik, hogy ki nyeri az elnökválasztást a tengerentúlon. A fej fej melletti állást mutató közvélemény-kutatási adatok miatt a befektetők kivárnak. Pedig éppen a szoros eredmény lehet a záloga annak, hogy a két párt lezárja végre az igazi háborúját a választások után, és ezzel középtávon is kedvező környezetet teremtsen a gazdaság és a tőzsdék számára.

Néhány héttel ezelőtt minden világosnak tűnt. Barack Obama egyértelműen vezette a közvélemény-kutatásokat. Előnye 3-4 százalékos volt országosan, ami nem tűnik soknak, de ha nem is földcsuszamlásszerű, mégis magabiztos győzelmet jelenthetett volna a jelenlegi amerikai elnöknek. Azonban az első elnökjelölti vita megfordította a trendeket, és a republikánus kihívó, Mitt Romney kiegyenlítette az állást.

Tovább

Ismerkedjen meg az elnök embereivel!

2012. november 1., 00:54 Módosítva: 2012.11.02 16:29
101

Javában zajlik az elnökválasztási kampány az Egyesült Államokban, ahol szinte minden figyelem Barack Obama demokrata elnökre és republikánus kihívójára, Mitt Romney-ra irányul. Kevés szó esik azonban Obama és Romney választási stábjáról és legfőbb tanácsadóikról. Annak ellenére is, hogy legalább annyira az ő teljesítményükön múlik a választás kimenetele, mint a jelöltekén.

Tovább

Fűpárti elnökjelöltek Obamáék ellen

2012. október 25., 00:49 Módosítva: 2012.11.02 16:29
10

Miközben Barack Obama elnök és republikánus kihívója, Mitt Romney nagyon szoros küzdelemben fordult rá a november 6-i elnökválasztásig hátralévő utolsó két hétre, a két nagy jelölt harmadik vitája után egy nappal megtartották a rajtuk kívül induló kisebb elnökjelöltek külön vitáját is egy chicagói szállodában. A Libertárius Pártot képviselő Gary Johnson, a zöldpárti Jill Stein, az alkotmánypárti Virgil Goode és a tavaly alapított Igazság Pártot képviselő Rocky Anderson vitáján a moderátor pedig a showman Larry King volt. A felhajtás messze elmaradt attól, ami Obama és Romney vitáit kísérte, de az interneten ennek ellenére sokan követték az eseményeket.

Szó volt a klímaváltozásról, mind a négyen elítélően beszéltek a pénz szerepéről a politikában, ellenezték a külföldi háborúkat, Goode-on kívül pedig a többiek egyetértettek abban, hogy az Egyesült Államoknak legalizálnia kellene a marihuánát. A vita részletes ismertetése helyett azonban inkább ismerjük meg a fontosabb harmadik párti (vagyis nem demokrata vagy republikánus) jelölteket. Felvázoljuk azt is, ki melyik nagy jelölttől lophat értékes szavazatokat, és mennyire boríthatja ez a nagy pártok terveit.

Tovább

Nem torpedóban kell háborút nyerni

2012. október 23., 06:26 Módosítva: 2012.11.02 16:30
12

A második vita harciassága ugyan elmaradt, de Barack Obama a hétfő esti, utolsó elnökjelölti tévévitában is keményen támadta republikánus kihívóját, Mitt Romney-t, aki inkább arra helyezte a hangsúlyt, hogy hihető főparancsnokként adja el magát az elnöknek inkább kedvező külpolitikai témákban.

Tovább

Romney megint felülmúlta Obamát

2012. augusztus 7., 08:16 Módosítva: 2012.08.11 17:45

Harmadik hónapja gyűjt jelentősen több pénzt Barack Obamánál Mitt Romney republikánus elnökjelölt és a republikánus párt. Júliusban Romney a Republikánus Nemzeti Bizottsággal (RNC) közösen 101 millió dollárt szedett össze, míg Obama és a Demokrata Nemzeti Bizottság (DNC) szintén kiemelkedő, 75 millió dollárt gyűjtött.

Tovább

Obama-kampányfilm az új Batman?

2012. július 19., 20:01 Módosítva: 2012.08.11 15:17
97

Elnökválasztási kampány ide vagy oda, Amerikát jelenleg Obama és Romney párharca helyett egészen más foglalkoztatja: a Sötét lovag: Felemelkedés című új Batman-film. Christopher Nolan Batman-trilógiájának lezáró darabja július 20-án kerül a mozikba, a kritikusok imádják, az elemzők milliárdos jegybevételt várnak tőle. Ebben a hangulatban dobta be Rush Limbaugh konzervatív rádiós műsorvezető a bombát: az egész film nem más, mint Obama kampánycsapatának, illetve az őt támogató hollywoodi köröknek a ravasz trükkje a választók Romney ellen fordítására.

Tovább

Átment Obama történelmi reformja

2012. június 28., 16:54 Módosítva: 2013.09.30 11:52
219

Csütörtökön kihirdetett döntésével az amerikai Legfelsőbb Bíróság nem találta alkotmányellenesnek a Barack Obama elnök legfontosabb belpolitikai eredményének tartott egészségügyi reformot. A legfelsőbb bíróság némileg váratlanul, a konzervatív Roberts főbíró döntő szavazatával mondta ki alkotmányosnak a változásokat.

A meglepetésre utal az is, hogy még maga Obama sem bízott abban, hogy a törvény minden eleme átmegy a rostán. „Első ciklusom alatt elfogadtuk az egészségügyi reformot” – viccelt az elnök a jövőt sejtve a fehér házi tudósítók vacsoráján még áprilisban. „Második ciklusomban azt hiszem, újra elfogadjuk.” A New York Times szerint erre utalt az is, hogy Obama egy kampánypénzgyűjtésen Manhattanben már második ciklusos célkitűzései között említette, hogy visszatérne az egészségügy kérdésére.

Tovább

Romney átugrotta a lécet

2012. május 30., 10:00 Módosítva: 2012.08.11 15:19

Ugyan a versenynek lényegében már hetek óta vége, és Mitt Romney is Barack Obama ellen készül már, de hivatalosan csak most, a keddi texasi előválasztás megnyerésével szerezte meg a republikánus jelöltséghez szükséges 1144 delegáltat.

Tovább

Mormon, gazdag, Romney

2012. április 13., 11:04 Módosítva: 2012.05.12 19:41
34

Mitt Romney különös választásnak tűnik. A republikánusok elnökjelöltjének - akit ugyan hivatalosan majd csak augusztusban választanak elnökjelöltté, de most már csak természetfeletti események sorozata akadályozhatja meg a poszt elnyerésében - három legjellemzőbb tulajdonságából és politikai karrierje legjelentősebb eredményéből a három legjellemzőbb tulajdonsága és politikai karrierje legjelentősebb eredménye jelent csak kockázatot a Barack Obama elleni kampányban.

Fotó: Emmanuel Dunand

Pedig 2012 különleges választásnak számít.

Regnáló elnököt leváltani szinte lehetetlen, az amerikaiak még Richard Nixont és George W. Busht is újraválasztották. A huszadik század egyciklusos elnökei közül Taft és az idősebb Bush egy erős harmadik párti induló miatt bukott el, Coolidge, Truman és Lyndon B. Johnson nem jelöltette magát újra, Herbert Hoovert a nagy gazdasági világválság, Jimmy Cartert az olajválság és a teheráni túszdráma sodorta el.

Tovább

Gingrich: A Hold legyen az USA új tagállama

2012. február 4., 14:00 Módosítva: 2012.02.13 12:23
55

A floridai előválasztást már nagy fölénnyel besöpörte Mitt Romney, és szombaton már a nevadai és maine-i kaukuszokra készülnek a republikánus elnökjelöltek, de térjünk még vissza gyorsan Newt Gingrich volt házelnök egyik egészen elképesztő felvetésére. Gingrich a floridai kampányban is hangoztatta, hogy az Egyesült Államoknak állandó holdbázist kellene építenie, amely idővel egy tízezer fős kolóniává duzzadhatna, és az USA 51. államává válhatna.

Tovább

A hatalom ágyékában az előválasztásokon

2012. február 3., 17:32 Módosítva: 2012.02.07 16:42

George Clooney-nak nem lehet könnyű megküzdenie a komplexusaival: a Vészhelyzet sokat csókoló jópasijából a társadalomért felelősséget érző, két lábon járó civil kontrollá vált. Új filmje, A hatalom árnyékában saját pártja sötét ügyeivel foglalkozik, hogy a végén megállapítsa, mindegy, ki kerül a Fehér Házba, mert az elnököt a titkai, és az ehhez szorosan kapcsolódó alkui határozzák meg. Kritikánkat itt olvashatjátok>>>

Obama Oszama megölésével példálózott

2012. január 25., 13:02 Módosítva: 2012.02.07 16:43

A külpolitikai eredményekkel nyitott, de nagyrészt a gazdasági kérdésekre koncentrált Barack Obama kedd este az amerikai elnök szokásos éves országértékelő beszédében, amelynek idén különösen nagy súlyt ad, hogy november 6-án elnökválasztást tartanak az Egyesült Államokban.

000 DV1108654
Fotó: Saul Loeb

Az elnök a kongresszus előtt az Unió helyzetéről elmondott beszédében értékeli az elmúlt év eredményeit, egyben ismerteti célkitűzéseit. Leginkább a gazdaság állapota érdekli az amerikaiakat, és a választást is ez dönti majd el, a beszéd így abba is bepillantást engedett, hogyan viszonyul majd Obama a legfontosabb ügyekhez a kampányban.

Tovább

Eladó az amerikai elnökválasztás

2012. január 24., 15:06 Módosítva: 2012.03.29 14:11
12

Egy, a politikai adományokat szabályozó Legfelsőbb Bírósági döntés eredményeképpen a 2012-es amerikai elnökválasztás minden eddiginél jobban a lobbik és érdekcsoportok küzdelme lesz.

Tovább