Kitömött állattal nyerte meg az év természetfotója díjat, lebukott
Különleges fotóval nyerte meg az év természetfotója kategóriadíjat egy brazil természetfotós. A képen egy hangyász látható, amint éjszaka megközelíti a szentjánosbogaraktól világító termeszvárat. A kép végül nem természettudományos vonzatai, hanem a fotós sajátos megoldása miatt lett téma. Marcio Cabral természetfotós ugyanis kitömött állatot használt a képhez, ami tilos.
A fotós egyébként tagadta, hogy képét egy kimúlt állat részvételével készítette volna. A parkban aznap éjjel rengeteg turista mozgott, mondta a BBC-nek, és "valószínűtlen lett volna, hogy senkinek nem tűnik fel, hogy valaki egy kitömött állattal jelenik meg".
Az ügyet kivizsgáló londoni természettudományi múzeum is elismerte, hogy az alkotó együttműködő volt. Bemutatott több fotót, amelyeket a helyszínen készített. Igaz, ezeken a képeken csak a termeszvár szerepelt, az állatról csak egy kép készült, az, amivel a díjat nyerte.
Cabral szerint az eset úgy történt, hogy a sötétben fotózta a termeszvárat, amikor megjelent a hangyász. Vakuval rávillantott, az állat eltűnt, és többet nem jött elő.
A hozzáértők gyanúját egyébként az keltette fel, hogy a terület látogatóközpontjában van egy kitömött hangyász, amely éppen olyan pózban áll, mint a fotón megörökített állat. A múzeum öt szakértőt is felkért, akik egymástól függetlenül állították, hogy a képen szereplő állat megegyezik a látogatóközpont kitömött hangyászával.
Egyébként nem ez az első eset, hogy hamis fotóval nyernek Év természetfotója díjat. 2009-ben egy spanyol fotós szelíd farkast ugratott át egy kerítésen, hogy aztán támadó vad farkasos képként nevezze alkotását.