Tehenekre szerelt böfimaszkok oldhatják meg a klímaváltozást?
A mezőgazdaság, azon belül is az állattenyésztés az egyik legszennyezőbb iparág, amely nagyban hozzájárul a klímaváltozáshoz. És bár a nagyüzemi állattartás energiaigénye, az állatok és a hús fuvarozása és hasonlók is hozzájárulnak a károsanyagok kibocsátásához, egy másik komoly szennyező tényező a tehénböfögés.
A tehenek és más kérődző állatok ugyanis metánt böfögnek (nem finganak, mint ahogy az tévesen elterjedt a köztudatban), ami a szén-dioxidnál is jobban hozzájárul az üvegházhatáshoz. A marhaböfi pedig tényleg nagyon durva szennyező, az ENSZ adatai szerint a barmaink felelősek a globális károsanyag-kibocsátás 15 százalékáért.
De egy brit cég azt reméli, hogy ha sok pénzt fizetnek neki a világ marhatenyésztői, azzal megoldható lenne ez a súlyos probléma. A Zelp nevű startup ugyanis
előállt egy maszkkal, amely átalakítja a tehenek káros böfögését.
Every time a cow burps, it releases methane into the atmosphere which is responsible for nearly 15 percent of greenhouse gas emissions, according to the UN. This new mask that squelches bovine belches could be the solution pic.twitter.com/0PAyLwtF7O
— Reuters (@Reuters) February 19, 2020
A maszk felfogja a marhák orrán távozó böfögést, és vízzé, valamint széndioxiddá alakítja a benne lévő metánt. Egyelőre még tesztelik ezt a technológiát, de a Zelp vezetője azt reméli, jövőre már árulhatják is a böfimaszkokat.
![böfimaszk.PNG](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3167/31679/316795/31679581_d90a794c2963e2d5def4fa5355180159_wm.png)