További Belföld cikkek
- Máthé Zsuzsa: Még nem tudjuk, milyen hatással van a gyerek mentális egészségére, ha két édesapja vagy édesanyja van
- Újra figyelmeztet a rendőrség, hogy mit nem szabad csinálni soha az interneten
- Katonai járművek lepik el Budapest belvárosát a TV2 realityje miatt
- Hiába nem választási év az idei, fontos döntéseket hozhatnak a magyarok
- A DK szerint Rogán Antalnak eltitkolt vagyona lehet Amerikában
A napilap kiemeli, hogy a jelentés szerint a választások teljes összhangban zajlottak a demokratikus nemzetközi normákkal, de aggodalomra ad okot, hogy az ellenzék jóváhagyása nélkül állították fel az OVB-t. A témát taglaló fejezetben ezt törvényesnek, ám a szokásjoggal ellentétesnek nevezi a jelentés.
Súlyos hibák
A megfigyelők úgy ítélik meg, káros, hogy az OVB hatáskör hiányában nem tud a helyi választási bizottsági döntésekre az egyöntetűség érdekében - például normatívák vagy utasítások formájában - hatni. Súlyosan sértette meg a közszolgálati tévé az elfogulatlanság követelményét, amikor egyértelműen a Fideszt és a kormányt támogatta. Ugyancsak vitatható volt a BM részvételre buzdító kampányának objektivitása, valamint a kormány és a vezető kormánypárt hirdetéseinek hasonlósága.
Hiányos a kampányfinanszírozás szabályozása, erőtlen a fellebbezési mechanizmus. Megemlíti a jelentés, hogy a roma lakosság a politikai életben is marginalizált helyzetben található.
Ajánlások
A Magyar Hírlap kiemeli, hogy az alapos és részletes dokumentum ajánlásokkal zárumelyek közül az első az OVB és a helyi bizottságok közötti hierarchiát javasolja erősíteni. A második fordulóbeli visszalépésekre be kellene vezetni egy határidőt. Módosítani kellene a választási eljárásról és a médiáról szóló törvényeket, többek között az OVB és az ORTT közötti hatáskörök tisztázása érdekében.
Főleg a kampánnyal és a média szerepével kapcsolatban javasol sok módosítást a jelentés. Ajánlja például a kampányidőszak és a finanszírozás sokkal pontosabb meghatározását, szabályozását. Javasolja az előzetes kampányköltési beszámoló közzétételét és a költségtúllépés büntethetőségét.
A kormány ne hirdessen
A kormánynak nem lenne szabad a kampányban semmilyen hirdetést közzétennie, és sokkal keményebben kellene megbüntetni bármilyen közmédium tendenciózus elhajlását. A médium felügyelőbizottságának tagjait személyre szólóan kellene felelősségre vonni - javasolja az EBESZ irodájának jelentése.
A választások után derült ki, hogy közbeszerzési eljárás nélkül milliárdos állami megrendelésekhez jutott Happy End Kft. fizette a Fidesz választási kampányának egy részét, és tízmillió forinttal támogatta a Fidesz kongresszusát is. A Legfőbb Ügyészség törvénysértőnek találta a Fidesz közeliként emlegetett, az elmúlt négy évben milliárdos állami támogatásokat elnyert Happy End Kft. és a kancellária között létrejött, úgynevezett eseti szerződéseket.