További Külföld cikkek
A Washington Post a BT-ülést "Megint egyetértésben Irakról, csak arról nem, hogy mit kell tenni" címmel közölt értékelést. A tekintélyes lap szerint Hans Blixnek, a fegyverzetellenőrök vezetőjének jelentése elmélyítette az ENSZ megosztottságát, minthogy megállapításait mindkét tábor saját álláspontjának alátámasztására használta.
A konzervatív lap véleménye, hogy a BT játékon kívül helyezte magát már akkor, amikor elkezdett arra törekedni, hogy leszerelésre vegye rá Szaddám Huszeint. Bush és a koalíció résztvevői számára eljött az idő az önálló cselekvésre - áll a Washington Postban.
NYT: a vétónál építőbb javaslat kell
A New York Times (NYT) bírálta a Bagdadnak szabott március 17-ei határidőt. Vezércikke azzal érvel, hogy a fegyverzetellenőrök vezetőinek jelentése elsöpörte Washingtonnak addig sem nagy esélyét arra, hogy a kellő támogatást megszerezze a háború előtt utat nyitó határozatának. A szerző szerint másrészről a határidő "nem tűnik elég hosszúnak. Az Egyesült Államoknak és partnereinek jelentősebb haladékot kellene kínálniuk". A vezető amerikai lap egyúttal arra sürgeti Franciaországot és a háború ellenzőit, hogy kínáljanak "valami építőbbet, mint a vétóval való fenyegetés".
Chirac veszi a lapot
Csúcsszintű, azaz állam- és kormányfők részvételével megtartandó Biztonsági Tanács-ülés érdekében folytat kulisszák mögötti megbeszéléseket Jacques Chirac francia elnök egy Irakkal kapcsolatos kompromisszum reményében. Ezt az elnöki palota szombati közleménye fedte fel, amely hangoztatta, hogy a kezdeményezés eddig kedvező fogadtatásban részesült, bár arra nem tért ki, hogy mely országok támogatják.
A francia elnöki hivatal ismételten leszögezi, hogy Párizs elutasitja a március 17-ei határidős ultimátumot, amelyet Washington és London szegezett Bagdadnak, hogy addig igazolja: feladja tömegpusztió arzenálját. "Az ultimátumhatározat nem elfogadható, következésképpen Franciaország nem is fogadja el" - áll a kommünikében.
Powell: Nincs szükség csúcstalálkozóra
A határidővel megtoldott határozattervezetet már pénteki beterjesztésekor New Yorkban elutasította Dominique de Villepin francia külügyminiszter, s nyomban azzal az ellenjavaslattal élt, hogy a BT tagállamai csúcsszinten vitassák meg az iraki ügyet. Colin Powell amerikai külügyminiszter azzal hárította el a francia elképzelést, hogy a csúcs összehívása szükségtelen.
Az Élysée érvelése szerint, "a háború nem kis dolog .... s ha életről vagy halálról van szó, az ügy méltó arra, hogy a legmagasabb szinten kezeljék".