További Külföld cikkek
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
- Liz Truss nekiment a brit kormányfőnek, jogi lépésekkel fenyegeti
- Nem tetszik az oroszoknak, hogy Donald Trump rátenné a kezét Grönlandra
BT határozatot kérnek
"Irak vagy leszerel, vagy leszereljük" - hivatkozott az 1441-es határozatra Bush. "Irak nem szerelt le" - tette hozzá. Mint mondta, az Egyesült Államok az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatát kéri majd a katonai akció megkezdése előtt. Bush szavai szerint tehát az amerikaiak hétfőn döntést várnak az ENSZ-től az iraki konfliktusról - a CNN elemzői szerint amennyiben a BT nem szab ultimátumot Iraknak, Bush és szövetségesei önhatalmúan megteszik ezt.
Az utolsó lehetőség
"A mi felelősségünk betartatni az 1441-es határozatot" - tette hozzá a Bush által elmondottakhoz Tony Blair brit miniszterelnök. Bush legkitartóbb szövetségese szerint a háborúpártiak egy hete is készek voltak új ultimátumot adni Iraknak. "Ebben állapodtunk meg. Ez az utolsó lehetősége, le kell szerelnie" - jelentette ki Blair.
Blair szerint a katonai fenyegetés hiányában folytatódó tárgyalás időhúzás lenne. "Irak nem működik együtt, ezt a háború ellenzői sem vonják kétségbe" - mondta. "Végső kéréssel fordulnak az ENSZ-hez, hogy adjon egy végső ultimátumot Huszeinnek az 1441-es határozatban foglaltak betartására" - mondta Blair.
A csúcstalálkozón tehát az Egyesült Államok és legközelebbi szövetségesei az ultimátumos határozat beterjesztéséről és megszavaztatásáról döntöttek, bár a javaslat a múlt héten nem szerezte volna meg az elfogadáshoz szükséges kilenc igen szavazatot. Mi több, Franciaország gyakorlatilag reflexszerűen vétóval fenyegetett bármilyen, az erő alkalmazását is magában foglaló határozati javaslatot.
Francia talán
A francia álláspont mindenesetre valamelyest finomodott a hétvégén. Jacques Chirac francia államfő a CBS "60 Minutes" című műsorának nyilatkozva már nem zárta ki egy az ENSZ fegyverzetellenőreinek támogatását is élvező harminc napos határidő elfogadásának lehetőségét.
Az amerikaiak szavazást akarnak
Kormányzati források szerint Bush eredetileg a határozati javaslat visszavonását tervezte az azori csúcstalálkozó előtt. Véleményét a legfrissebb amerikai közvélemény-kutatások is megváltoztathatták. A CNN ismertette adatok szerint az amerikaiak többsége akkor is támogatja a háborút, ha az ENSZ elutasítja az amerikai-brit határozati javaslatot.
Amennyiben azonban azt nem terjesztenék szavazásra, az amerikaiak 50 százaléka már elutasítaná a katonai akciót.