A pekingi olimpián részt vett 24 sportági szövetség közül 17 jelezte, hogy jelentős pénzügyi problémái voltak a felkészülés során, és sportága alulfinanszírozott - derült ki a Magyar Olimpiai Bizottság pénteki elnökségi ülésén.
Az elnökség több mint két órán át tárgyalta a szövetségek 12 pontos kérdéssor alapján elkészített értékelését. Összesen hat szövetség írta le, hogy várakozáson alul szerepelt. Az olimpiai támogatás késését 12 nevezte komoly gondnak, a doppingellenőrzés miatti holléti nyilvántartás adminisztrációját 12 sportág ítélte túlzottnak, nyolc a hazai sportlétesítmények állapotát, hiányát tette szóvá.
Schmitt Pál elnök elmondta, a gyengébb szereplés okai között szerepelt az egyesületek elhanyagolt helyzete és az edzők megbecsülésének hiánya is, valamint a nagy mértékű teljesítménykoncentráció: az első tíz ország a megszerezhető aranyérmek 65 százalékát vitte el.
"Most nem azzal foglalkoztunk, mit kell majd csinálni a londoni jobb szerepléshez, hanem a jelenlegi helyzetet elemeztük" - jelentette ki Schmitt. Biztatónak nevezte, hogy az ülésen részt vett Gyenesei István sportért felelős önkormányzati miniszter azt mondta: zászlóvivője lesz a sportkórház megmentésére indult mozgalomnak.
A pekingi pozitívumok között szerepel, hogy egy felmérés szerint a szurkolók nem tartják kudarcnak a tíz érmet, hogy az eredményeket tiszta eszközökkel érték el a magyar versenyzők, s hogy 170 sportolónak sikerült indulási jogot szereznie. A MOB munkáját 22 szövetség kiválónak, illetve jónak értékelte.
Schmitt Pál elnök az ülés utáni sajtótájékoztatón bejelentette, a tervezettnél előbb, tavasz helyett januárban kerül sor a tisztújító közgyűlésre, amelyen ismét jelölteti magát.
"Érzek magamban annyi szellemi és fizikai erőt, hogy egy új környezetben, megfelelőbb állami támogatás mellett még egy ciklust vállaljak, és jólesik a bizalom" - mondta a MOB-elnök.