Imre Géza plusz hárommal, Boczkó plusz eggyel zárt.
Újabb együttes, 42 másodperc van hátra. 31 másodperccel a vége előtt Nyikisin talált. (34-32)
21 másodperccel a vége előtt ismét együttes.
18 másodperc: Boczkó talált (36-33)
14 másodperc: Boczkó talált (37-33)
12 másodperc: együttessel 38-34
10 másodperc: együttessel 39-35
9 másodperc: együttessel 40-36
8 másodperc: együttessel 41-37
7 másodperc: együttessel 42-38
VÉGE, megadta magát Nyikisin. Nem ment újra Boczkónak
Egy perc találat nélkül telt el, majd együttes jött. 56 másodperc volt hátra, amikor 33-30 volt nekünk.
Boczkónak a négytusos vereség is belefér, így mehetett fel a pástra.
Nyikisin talált, eggyel közelebb jött, majd még eggyel, ekkor két perc volt hátra.
26 másodperccel az asszó vége előtt Rédli talált, Herey mér nem akart vívni, az utolsó párra akarta hagyni a döntést. Együttessel lett vége.
Rédlié az első tus, hattal vezetünk. Ria, ria, Hungária - már nehezen tudja visszatartani magát a közönség.
Herey válaszolt, egyre agresszívebb az ukrán, mennie kell.
Vitatott találat jött, de megkapta az ukrán. Együttessel 30-26 lett.
Medvegyev talált egyet, de erre is volt válasz. Medvegyev tipikus kontravívó, de nagyon nem esik jól neki a magyar stílusa. Az utolsó perc 25-20-szal indult, majd kétszer egyszerre találtak. Medvegyevnek még egyszer sikerült, de Imre erre is válaszolt. Imre 12-8-ra nyerte ezt a csörtét.
Imre a sokkal magasabb riválisát alulról támadja, eddig sikerrel, kétszer is megszúrta, 18-15. Miután ütköztek, utána is a balkezes magyar talált. Két gyüttessel tartotta az előnyt, és még több mint két perc volt hátra a vívóidőből.
Megjött a közönség hangja, és volt egy kissé félénk Gyerünk apu! bekiabálás is. Négyről eggyel közelebb jött az ukrán, de ismét Imre talált kétszer is. (23-18)
Nem volt akció, a zsűrielnök egy perc után leküldte őket a pástról.
Egyből az első (formálisan második) asszóban, 1-0-ra. Azóta, az ötödik páros végéig magyar előny vagy döntetlen az állás, de a mi előnyünk sem volt több két tusnyinál, és az öt asszóból négy döntetlennel zárult.
Imre védett és visszaszúrt, újrra kettővel vezettünk, amit a következő együttessel sikerült is megőrizni. Nyikisin közelebb jött, de egyenlíteni már nem tudott.
Együttes találattal kezdtek, majd Imre kapott egy tiszta tust. Aztán lábon eltalálta riválisát, majd ismét egyszerre szúrtak. (14-13)
Medvegyev jól szabadított és talált. Pedig ellene kellene előnyt szerezni. Rédli azonban megszúrta a folyamatosan bekkelő ellenfelét. A 11. magyar találat ugyanolyan volt, mint az előző, leszorította, eltolta a pengéjét, és megszúrta. Aztán Medvegyev hirtelen megindult, és eltalálta Rédlit.
A balkezes Imre újabb találatot kapott, Ukrajna egyenlített. (7-7) Imre utána szép találatot adott mellkasra. Együttes találat után 9-8-cal adta át Rédlinek a folytatást.
Herey nyolc másodperc után talált, utána együttes jött. Majd még egy, és még egy. 6-5 ide.
Boczkó már vezet, 2-1. Boczkó leszorított az ukrán, akinek a visszatámadása rövid lett, Boczkó pedig azonnal kihasználta, 3-1.
Az ukráné az első tus. Boczkó egyenlített, eltalálta ellenfele vállát.
Leküldte őket a pástról egy perc után. Boczkó jön Medvegyevvel. A legjobb magyar a leggyengébb ukránnal.
vagy két percig tartott, amíg bekötötte magát.
Az ukrán 8. a ranglistán, vagyis ő legjobb. Rédli a tizennyolcadik.
Herey, Anatolij – 24 éves, a világranglista 82. helyezettje, a vb-n az egyéni verseny 49. helyezettje, Európa-bajnoki bronzérmes csapatban.
Nyikisin, Bogdan – 33 éves, a világranglista 10. helyezettje, az egyéni verseny 34. helyezettje, Eb-ezüstérmes csapatban, Eb-bronzérmes egyéniben.
Medvegyev, Vitalij – 33 éves, a világranglista 104. helyezettje, az egyéni versenyben nem indult, Európa-bajnoki bronzérmes csapatban.
Karuscsenko, Dmitrij – 33 éves, a világranglista 30. helyezettje, a vb-n az egyéni verseny 44. helyezettje, 2001-ben csapatban Európa-bajnok volt, vb-bronzérmes egyéniben és csapatban.
Boczkó Gábor – 36 éves, a Bp. Honvéd vívója, felnőtt Európa-bajnok, olimpiai és világbajnoki ezüstérmes, a világranglista 7. helyezettje a vb előtt, az egyéni versenyben az 5. helyen zárt.
Imre Géza – 39 éves, a Bp. Honvéd vívója, felnőtt Európa- és világbajnok, egyéni olimpiai bronzérmes, a világranglista 32. helyezettje a vb előtt, az egyéni versenyben a 30. helyen zárt.
Noha a magyar vívósportnak a kard a legnagyobb múltú és így legpatinásabb száma, az elmúlt évtizedekben főleg a párbajtőrözők hozták a sikereket, legalábbis a világbajnokságokon. Az 1991-es budapesti és a 2007-es szentpétervári vb közötti 16 évben csak párbajtőrben szereztünk világbajnoki címet (1991-ben és 2007-ben kard csapatban). A férfi csapat kétszer, 1998-ben és 2001-ben, Kulcsár Krisztián egyszer, 2007-ben, a női csapat ebben az időszakban összesen hétszer, Horváth Mariann kétszer, Nagy Tímea egyszer lett világbajnok. Igaz, a sikerszám kifejezés úgy pontos, ha hozzátesszük: 2007 óta nem volt vívó világbajnokunk egyik fegyvernemben sem.
Nem sietett a lépcsőn a bemutatásnál.
A velem egykorú párbajtőrözőre én eddig csak a rontást hoztam ezen a vb-n: egyéniben láttam két vereségét is, majd a csapatversenyben a lengyelek elleni elődöntőben 20-20-ig voltam a helyszínen, így már lemaradtam arról, hogy remek vívással 7-4-re hozta az asszóját, és azzal fordítottuk nyerőre azt a mérkőzést.
Nos, most reménykedhet, mert a szerkesztőségben kell ücsörögnöm az aranymeccs idején.
Rédli András és Boczkó Gábor ugyanabban a klubban kezdett el vívni, ami nem csoda, hiszen egy utcányira laktak egymástól Tapolcán. Borosné Eitner Kinga tanította őket párbajtőrözni, nem végzett rossz munkát.
A debreceni polgármester lánya párbajtőrözik, és csak erre a versenyre jött fel. Imre Gézát és a 7-4-es asszóját külön kiemelte a lengyelek, mert akkor fordult a kocka az elődöntőben.
Szász Emeséék csak egyszer veszítettek a női párbajtőr csapatversenyben, de ezzel a nyolc közé jutást bukták, igaz, az ellenfelük az Európa-bajnok észt válogatott volt (előtte a 16 közé jutásért simán, 45-29-re verték Izraelt). A 9-16. helyért aztán minden meccset nyertek, 43-32-re Svájc ellen, 36-27-re az USA ellen, és végül 45-43-ra a svédek ellen, így a kilencedik helyen zárták a vb-t. A döntőt Kína és Oroszország vívja, a mieinket kiejtő észtek csak a hetedik helyen végeztek.
A csapatban hárman vannak, bármikor lehet cserélni, a magyar tartalék Szényi Péter. Ha Boczkó állapota nem javul, ő állhat a helyére. A párok maximum három percig vívnak, vagy öt találatig. Ha valamelyik pár nem éri az öt találatot, akkor a következő, vagy az utána következő pótolhat.
A példa jobban érzékelteti: ha valaki a hetedik párban lép pástra 23-23-nál, akár 35-ig is elmehet, ha van rá ideje. A 35 számmisztikája, a hetet öttel kell szorozni. Mindegyik pár sorszámát kell öttel szorozni, így a nyolcadik párban értelemszerűen negyvenig vívhatnak.
A kilencedik pár 45-nél tovább mehet, vagy amíg le nem telik a három perces vívóidő.
Az 1975-ös vívó világbajnokságon nem volt magyar aranyérem, 1991-ben három is volt, akkor a női párbajtőrcsapat nyert.
Rovataink a Facebookon