Az NFL végre kiállt a tüntetők mellett, Trump egyből rátámadt a ligára
További 120 yard cikkek
- Véget ért az elképesztő sorozat, pezsgőt bontottak az Egyesült Államokban
- Olyan sportdrámát kaptak az emberek az arcukba, amit soha nem felejtenek el
- A világ egyetlen helye, ahol a két legpocsékabbért is megőrül 86 ezer ember
- Dán elitakadémia ellen bizonyíthatnak a legjobb magyar fiatalok
- Az Európa-bajnoki címvédő óriási verést mért a magyar válogatottra
Lényegében az előre garantálható reakciót adta Donald Trump amerikai elnök arra, hogy az NFL vezetője, Roger Goodell még pénteken videóüzenetben állt ki a rasszizmus és rendőri erőszak ellen tüntetők mellett. Ez volt az első erős kiállás az NFL részéről, és merőben ellentétes irányú üzenet volt ahhoz képest, ahogy 2016-17-ben fogadták Colin Kaepernick hasonló okokból indított, a himnusz alatt térdelve tüntető figyelemfelhívását, amit akkor az egyre növekvő NFL-en belüli támogatás ellenére is szabálymódosítással tiltottak be.
Trump helyi idő szerint vasárnap késő este (magyar idő szerint hétfő hajnalban), Twitter-üzenetben ítélte el Goodell támogatását és szimpátiáját. Azt írta, hogy
Elképzelhető, akár csak a legtávolabbról nézve is, hogy Roger Goodell meglehetősen érdekes üzenete a békés megoldásról valójában azt jelenti, hogy mostantól rendben lenne, ha a játékosok TÉRDELNÉNEK, vagy nem állnának fel nemzetünk himnusza alatt, ezzel nem megadva a tiszteletet országunknak és a nemzeti lobogónak?
Could it be even remotely possible that in Roger Goodell’s rather interesting statement of peace and reconciliation, he was intimating that it would now be O.K. for the players to KNEEL, or not to stand, for the National Anthem, thereby disrespecting our Country & our Flag?
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 8, 2020
Trump kérdésére egyébként benne a válasz Goodell pénteki üzenetében, amelyben arról beszélt, hogy az NFL bátorít mindenkit (játékost és edzőt), hogy elmondja a véleményét, vagy békés tüntetéssel fejezze ki azt.
Goodell videóüzenete, amely egyes források szerint meglepte a 32 csapat tulajdonosát, már önmagában is egy reakció volt az NFL-játékosok között növekvő nyomásra, amely bármiféle állásfoglalást várt az Amerika szerte indult tüntetéssorozatra, és amelyben azt várták, hogy az NFL nyilvánosan ítélje el a rendszerszintű rasszizmust.
Fontos azonban kiemelni, hogy bár Goodell közvetlenül utalt Kaepernick 2016-ban kezdett tüntetésére, amikor arról beszélt, hogy hibáztak, amikor nem hallgattak korábban a játékosokra, amikor hasonló társadalmi problémákra hívták fel a figyelmet. Az NFL-vezér nem mondta ki a tüntetései miatt az NFL-ben feketelistára került Kaepernick nevét, ami felvetheti a kérdést, hogy mennyire veszik komolyan a társadalmi kérdések megoldásában való szerepvállalást.
Goodell azzal zárta a videóüzenetét, hogy fekete játékosok nélkül sehol nem lenne az NFL, és hogy az országszerte látható tüntetések a jelképei a fekete játékosok, edzők és szurkolók több évszázados elnémításának, elnyomásának és egyenlőtlenségének.
Az egyik sztárjátékos volt a katalizátor
Bár az NFL-szezon kezdte még olyannyira messze van, hogy egyelőre az is bizonytalan, mikortól kezdhetik meg a közös edzéseket a csapatok, a játékosok többsége már most jelezte, hogy ha elkezdődik az idény, folytatják Kaepernick kezdeményezését, és térdelve tüntetnek majd a himnusz alatt.
A New Orleans Saints irányítója, a Super Bowl-győztes Drew Brees múlt héten még arról beszélt, hogy a himnusz alatti tüntetésekkel az amerikai zászlóval szemben viselkednek tiszteletlenül a játékostársai, ám miután az NFL-en és a csapatán belül is komoly felháborodás fogadta a mondatait, igyekezett megismerni a másik oldal álláspontját. Szombaton már Donald Trumpnak üzente, hogy a tüntetések nem a zászló, a hadsereg, vagy az ország ellen szólnak, és már nem használhatják a zászló szimbólumát arra, hogy eltakarják saját szemük elől azt a valóságot, amiben élnek.
Ezt tették 2017-ben, és ő is ezt tette, amikor elhamarkodottan reagált pár nappal korábban, de eljött az ideje, hogy szembenézzenek az igazi problémákkal, a rasszizmussal, az elnyomásal, a rendőri erőszakkal.
Rovataink a Facebookon