A legjobb háromban a magyar-horvát Eb-pályázat
További Futball cikkek
- Szoboszlai Dominik az angol futballősz eddigi legnagyobb rangadóján bizonyíthat
- Marco Rossi felfedezettje még a télen elhagyhatja az NB I-et
- Vinícius Jr. újabb elismerésről marad le? A FIFA-nál még Lionel Messi is lehet az év játékosa
- Ronaldinhón nem fog az idő: mesteri szabadrúgással sokkolta a Real Madrid legendáit
- Vészjelzést küldtek a FIFA-nak a 2026-os labdarúgó-vb miatt
A görögök és a törökök búcsúztak
A testület még az olasz, valamint az ukrán-lengyel közös kandidálást juttatta tovább. A döntés egyben azt is jelentette, hogy a görög és a török pályázatot találták a leggyengébbnek a testület illetékesei.
Korábban Románia, Oroszország és Azerbajdzsán is jelezte rendezési szándékát, később azonban mégsem kandidált egyik ország szövetsége sem. A 2012-es végleges helyszínről 2006 decemberében születik döntés.
Az első körben, a második helyen
A végrehajtó bizottság kedden a már korábban elkészült írásos beszámolók, helyzetértékelések alapján hozta meg döntését. Berzi Sándor, a magyar szövetség főtitkára az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a vb tagjai titkos szavazással határoztak a továbbjutókról, és már az első körben kialakult a végeredmény. Egyúttal emlékeztetett arra, hogy május vége a következő jelentős határidő, akkorra kell ugyanis a stadiontervek mellett az infrastrukturális elképzelésekre vonatkozó részletes dokumentációt elküldeni az UEFA-nak.
Az UEFA végrehajtó bizottságának máltai ülésén az olaszok 11 szavazatot kaptak, a magyar-horvát kandidálás pedig kilencet. Az ukrán-lengyel pályázat hét vokssal szintén továbbjutó, míg Törökország (6) és Görögország (2) kiesett.
Az MLSZ vezetők köszönik és reménykednek
Magyarország harmadszor pályázik Eb-rendezésre, a korábbi két alkalommal a végső körben maradt alul. A 2004-es Eb-re Ausztriával közösen, a 2008-asra önállóan jelentkezett a magyar szövetség. "Szeretnénk köszönetet mondani a parlamentnek és a kormánynak a támogatásért, már csak azért is, mert ezek nélkül nem is pályázhattunk volna. Ugyancsak köszönet illeti a horvát szövetséget és pályázati bizottságot azért a színvonalas munkáért, ami a sikert eredményezte" - mondta az MLSZ főtitkára.
A helyszínen tartózkodó Bozóky Imre, az MLSZ elnöke a magyar szövetség honlapján nyilatkozott: "Örülünk a továbblépésnek, ám a neheze csak most következik. Az első pályázati szakasz sikere miatt azonban máris köszönetet szeretnék mondani a két, egyaránt garanciát vállaló kormánynak, s a két, támogatását megadó parlamentnek, a reménybeli Eb-helyszínek önkormányzatainak, a kandidálás mellett kiálló horvát és magyar szurkolóknak, valamint saját munkatársaimnak. Bízom abban, hogy a horvát és magyar labdarúgó család közös törekvését partnerünk második, és a magunk harmadik pályázati ciklusában jövő ilyenkor siker koronázza"
A Liga minden segítséget megad
Kisteleki István, a Magyar Labdarúgó Liga elnöke osztotta az MLSZ-elnök és -főtitkár szavait: "Gratulálunk a magyar-horvát pályázat készítőinek. A Liga, amennyiben kérik, minden segítséget megad a reménybeli sikeres kandidáláshoz. Az Eb-rendezés országos érdek, és összefogásra van szükség. A pályázatnak csak akkor van esélye a sikerre, ha mindenki mögé áll, és félreteszi az egyéni sérelmeket."
Mindkét oldalon négy városban lennének a mérkőzések, itthon Debrecen, Győr, Székesfehérvár és Budapest a befutó, igez jelenleg sehol nincs olyan stadion, ami az UEFA elvárásainak megfelel. A horvát oldalon is csak egy van, mégpedig a spliti Poljud-aréna. Rijekában, Zágrábban és Eszéken ott is komoly befektetések szükségesek.
A pénz amúgy is sarkalatos pontja a pályázatnak, hiszen 2008-ra nyolc stadion építése ötszázmilliárd forintba került volna, így gyanítható, hogy magyar részről körülbelül háromszázmilliárd szerepel a tervekben a négy helyszínre.