Vendel
20 °C

Csodás meccs után büntetőkkel nyerte a Sevilla az UEFA-kupát

2007.05.17. 00:33
Büntetőkkel nyerte a 2007-es UEFA-kupa-döntőt a Sevilla az Espanyol ellen szerdán, a glasgow-i Hampden Parkban. A meccs az egyik legemlékezetesebb finálé marad.

Feledhetetlen meccset játszott a Sevilla és az Espanyol szerdán az UEFA-kupa döntőjében: 1-1-es kilencven, 2-2-es százhúsz perc után büntetőkkel győzött a Sevilla.

A glasgow-i Hampden Parkban, Puskás Ferenc legnagyobb sikerének stadionjában hajtós támadófutballt játszottak a csapatok, a jóval esélyesebbnek tartott andalúz gárda bő negyedóra után megszerezte a vezetést. Andrés Palop kapus ötvenméteres kidobással indította Adrianót, aki begyalogot szinte az ötösig, majd ügyesen a bal alsó sarokba helyezett (1-0).

Az Espanyol bő ötven percet játszott tíz emberrel

Az Espanyol tudott erősíteni, az ellenfél térfelén tartotta a labdát, és tíz perc is alig telt el, meglett az egyenlítés. A sevillai jobbhátvéd, Daniel Alves nagyon lemaradt Rieráról, visszaérve megette pimasz cselét, utána ment ugyan, de lövésébe csak beleérni tudott, így a labda megpattant, és túljutott a még belekapó Palopon (1-1).

Hibái után Daniel Alves a meccs egyik legrosszabbjává vált, a továbbiakban jó megmozdulása alig volt.

A szünet után mindkét csapaton látszott, meg akarja nyerni a kupát, a Sevilla valamivel jobban mozgott, főleg miután a 68. percben szabálytalankodó Moisést kiállította a bíró. Második sárgával küldte le az espanyolos középpályást Massimo Busacca, meg is lehetett adni a lapot.

Emberhátrányban is egyenlítettek a katalánok

Az emberelőny azonnal meglátszott, a Sevilla sorra vezette a támadásokat, de helyzeteiket vagy elpuskázták, vagy túljátszották. A kilencven perc végéig nem is tudtak betalálni, jöhetett a hosszabbítás. Ekkor sem változott a meccs, a Sevilla nyomott, és az első negyedóra legvégén Kanouté újra megszerezte neki a vezetést: a sokadszor üresen hagyott Jesus Navas remek labdáját passzolta a kapuba az ötösről (2-1).

Úgy tűnt, a meccs eldőlt, az Espanyol szinte pályán sem volt. Mentek előre, kinyíltak, de elől is meg hátul is kevesen voltak. A Sevilla legalább négy ziccert alakított ki, de mindent elpuskázta Kanouté, Navas és Kerzsakov, aki mindannyiszor kvázi belebotlott a labdába.

Percekkel a vége előtt mégis kapuközelbe jutottak a katalánok, a csere Jonatas kilőtte a bal alsót, Palop szerencsétlenségére ez a lövés is megpattant egy kicsit (2-2).

Palop megmentette a Sevillát

Bár a Sevillának még a 120. percig is akadt újabb helyzete, elvergődött a tizenegyrúgásokig az Espanyol. Ott viszont összeomlott, illetve egy szenzációs Palop megállította. A 33 éves kapus négy büntetőből hármat kivédett, csak Walter Pandiani tudott neki gólt rúgni. A másik oldalon csupán Daniel Alves hibázott, fölé lőtte, így a Sevilla 3-1 arányban megnyerte a büntetőket, és 2006 után megvédve címét, újra elvitte az UEFA-kupát.

Legutóbb a Real Madridnak sikerült a duplázás, 1985-ben - a Videoton ellen - és 1986-ban, míg Juande Ramos, a Sevilla edzője az első tréner lett, aki kétszer egymás után tudott ugyanazzal a klubbal győzni a sorozatban. A mester még folytathatja is idei sikereit, gárdájának esélye van a bajnokságra, spanyol kupadöntős, azaz eddigi két serlegéhez begyűjthet még kettőt ebben a szezonban. (Az UEFA előtt az Európai Szuperkupát szerezték meg múlt augusztus végén.)

A másik kispadon Ernesto Valverde különösen szomorú lehetett, 1988-ban az Espanyollal játékosként, ezúttal edzőként veszített UEFA-döntőt.

Díjátadás úgy, mint régen

A kiváló mérkőzés klasszikus eredményhirdetéssel ért véget, a csapatok a dísztribünre, nem pedig a pályán felállított dobogóra mentek: a futballisták egyenként vették át érmeiket az UEFA vezetőitől, majd a csapatkapitány Javi Navarro a kupát Michel Platini elnöktől.

A két klub játékosai megtapsolták egymást, az Espanyol-drukkerek nagy része a Sevilla kupaátvételekor is a lelátón volt, a 2007-es UEFA-döntő az egyik legemlékezetesebb finálé marad.

UEFA-kupa, döntő, 2007. 05. 16., Glasgow, Hampden Park

FC Sevilla (spanyol)-Espanyol (spanyol) 2-2 (1-1, 1-1), 11-esekkel: 3-1

Gól: Adriano (18.), Kanouté (105.), illetve Riera (28.), Jonatas (116.)

Kiállítva: Hurtado (68.), sárga lap: Fabiano (63.), Kanouté (82.), Puerta (115.), illetve Hurtado (12., 68.)

FC Sevilla: Palop - Alves, Javi Navarro, Dragutinovic, Puerta - Poulsen, Marti, Maresca (Navas, a szünetben), Adriano (Renato, 76.) - Fabiano (Kerzsakov, 64.), Kanouté

Espanyol: Iraizoz - Zabaleta, Jarque, Torrejon, D. Garcia - Rufete (Pandiani, 56.), de la Pena (Jonatas, 87.), Hurtado, Riera - Tamudo (Lacruz, 73.), L. Garcia

52 000 néző, v: Busacca (svájci)