A magyar labdarúgás a törpék országában
További Futball cikkek
- Műteni kellett a kapust, aki törött bokával védte ki a Manchester City szemét
- Szoboszlai Dominik kimagasló értékkel került be a Premier League álomcsapatába
- Visszavonul a Nemzetek Ligája-osztályozóra készülő válogatott kapitánya
- Késes támadásnak volt szemtanúja a korábbi válogatott futballista
- Hamarosan befut a magyar mozikba a DAC-ról szóló sportdokumentumfilm
A futballbajnok DVSC a bolgár Levszki Szófia ellenében második magyar csapatként, tizennégy év után juthat be a Bajnokok Ligája csoportkörébe. Eluralkodott az eufória, pedig ha a Kalmar-visszavágó utolsó tíz perce máshogy sül el, indokolt lenne a mély letargia. A Lokin kívül szinte semmit sem nyújtottak a magyar csapatok, és ez akkor is igaz, ha az Újpestnek és a Honvédnak is szerencsétlen volt a sorsolása.
Sorrend a pontok alapján
Ausztria - 32 pont
Szlovákia - 26 pont
Csehország - 21 pont Fehéroroszország - 21 pont
Szerbia - 21 pont
Románia - 20 pont
Bulgária - 20 pont
Ukrajna - 20 pont
Bosznia-Hercegovina - 18 pont
Lengyelország -18 pont
Horvátország - 18 pont
Lettország - 17 pont
Szlovénia - 16 pont
Magyarország - 14 pont
Litvánia - 13 pont
Montenegro - 13 pont
Moldova - 11 pont
Albánia - 11 pont
Észtország - 8 pont
Macedónia - 5 pont
Ha a magyar szereplést összehasonlítjuk a körülöttünk lévők, valamint a szélesebb régió országainak eredményeivel, kiderül, még nagyobb a baj, a magyar futball menthetetlenül a futballtörpék közé sorolódik – klubszinten mindenképp. Nemcsak a szomszédos országok, egész Délkelet-, Kelet- és Közép-Európa szereplését néztük át, a Németország és Oroszország közé eső zóna húsz futballbajnokságát vizsgáltuk.
A három eddigi selejtezőkör alapján messze az osztrákok a legjobbak, négy csapatuk még meccset sem veszített. A szlovákok is kitettek magukért, és ha csak a szerzett pontokat nézzük, a csehek is jól állnak. A fehéroroszok is jól szerepeltek, a szerbeknek viszont lehet hiányérzetük. A románok nincsenek ott a legjobbak között a szerzett pontok alapján, de eddig mindössze három csapatuk kapcsolódott be a küzdelmekbe. Ők a nyolc eddigi meccsükön mindössze hat pontot veszítettek, vereség nélkül állnak. Valamennyi ukrán csapat versenyben van még, a Sahtar kiesése a BL-selejtezőből mégis óriási kudarc. A kisebbek közül feljöttek a bosnyákok, a lettek és a szlovénok – ők is jobbak voltak a magyar csapatoknál. A Debrecennek és társainak már csak a leggyengébbeket sikerült megelőzniük.
Az összevetés azért is fontos, mert az európai labdarúgó-szövetség (UEFA) az elmúlt évek eredményei alapján határozza meg, az egyes országok csapatai melyik sorozat melyik szakaszában kapcsolódhatnak be. A nemzeti eredmények emellett a klubok együtthatóit is meghatározzák részben.
Albánia – 4 induló/0 versenyben, 11 pont
Az albánok ezúttal sem múlták felül magukat, egyetlen csapatuk, a Vllaznia tudott párharcot nyerni az ír Sligo Rovers ellen, az EL első selejtezőkörében. Aztán a skodrai csapat nagyon súlyos verést kapott (összesítésben 0-8 a Rapiddal), akárcsak a Flamurtari (győztes első meccs után 1-8 a Motherwell otthonában). A BL-selejtezős FK Tiranát a norvég Stabaek ejtette ki (összesítésben 1-5), a harmadik EL-es, a Dinamo Tirana a finn Lahtival szemben (3-4) bukott el.
Ausztria – 4 induló/4 még versenyben, 32 pont
Az osztrákok eddig már részben feledtették tavalyi siralmas szereplésüket, amikor a bajnok Rapidot az első BL-selejtezőkörben kiverte a ciprusi Anorthoszisz. Eddigi tizennégy meccsükön még egyszer sem kaptak ki a Bundesliga csapatai. Most a Salzburg indult a BL-ben, ugyanúgy a második körben, mint a DVSC, és a főtábláért a verhetőnek tűnő Maccabi Haifa következik. Igaz, eddig csak épp továbbcsúszott idegenbeli győzelmeinek köszönhetően: szűken verte az ír Bohemianst (1-1, 1-0), majd a visszavágó utolsó perceiben lőtte magát túl a Dinamo Zagreben (1-1, 2-1). Az Európa Ligában indult Rapid Wien és Sturm Graz a második selejtezőkörben könnyen lépett át albán és bosnyák ellenfelén. A következő körben a Rapid csak hosszabbításban ment tovább a ciprusi APOP ellen, a graziak simán verték a montenegrói Petrovacot. A hozzájuk csatlakozó kupagyőztes, az Austria könnyen jutott tovább a szerb Vojvodina ellen. Egy csoportköröse már biztosan van az osztrákoknak, csak az a kérdés, a BL-ben vagy az EL-ben. A Salzburghoz a legkisebb eséllyel a Rapid csatlakozhat (a playoffban az Aston Villával találkozik), a másik két csapatra egyaránt ukrán ellenfél vár: Sturm–Metalliszt Harkiv, Metallurg Donyeck–Austria.
Bosznia-Hercegovina – 4 induló/1 még versenyben, 18 pont
Már az is meglepő, hogy maradt bosnyák csapat az Európa Liga selejtezőjének utolsó fordulójára. Az FK Szarajevo ráadásul magasabban jegyzett ellenfeleket ejtett ki, előbb a nagyszombati Spartakot, majd a Henrik Larssonnal felálló Helsingborgot, 1-2, 2-1 után hazai pályán tizenegyesekkel. A playoffban a tavaly még BL-főtáblás kolozsvári CFR-rel találkoznak a bosnyákok. Szintén az EL-ben vitézkedett a Szlavija Szarajevo, amely az Aalborg kiverése után a kassaiakkal már nem bírt. A Siroki Brijegnek is jutott egy kör az EL-ben, az örmény Bananc után a Sturm Graz állította meg. Egyedül a BL-induló Zrinjski nem tudott továbbjutni, a mosztáriakat a pozsonyi Slovan búcsúztatta 0-1, 4-0-lal.
Bulgária – 4 induló/3 még versenyben, 20 pont
A bolgár bajnokot a Debrecennel hozta össze a sorsolás a BL utolsó selejtezőkörében. A Levszki Szófia könnyű ellenfeleken keresztül jutott el a playoffba, a a San Marinó-i Saint Juliát kettős győzelemmel búcsúztatta, az azeri Baku ellen pontokat veszített (0-0, 0-2). A EL-es bolgár csapatok jobban állnak, mint a magyarok, egyedül a várnai Cserno More nincs már versenyben, miután a moldáv Iskra Stalit még búcsúztatta, de a Dzsudzsák Balázzsal felálló PSV kiejtette. A CSZKA Szófia az ír Derrynél volt jobb, a kupagyőztes Liteksz Lovecsnek pedig csak a playoffban kell bekapcsolódnia. Könnyű dolga egyiknek sem lesz a Dinamo Moszkvval, illetve a BATE Boriszovval.
Csehország – 5 induló/5 még versenyben, 21 pont
A csehek szereplése bőven várakozás alatti ebben a szezonban, akkor is, ha mind az öt indulójuk versenyben van még. Ugyanis valamennyien az Európa Liga csoportköréért küzdenek, a két BL-induló még a playoffig sem jutott el. A bajnok Slavia bukása volt a durvább: a hazai visszavágó hosszabbításában esett ki a moldáv Tiraspol ellen a harmadik selejtezőben. A Sparta a nem bajnokok ágán a Panathinaikosszal nem bírt (3-1, 0-3). Az EL-ben viszont feltehetően lesz cseh főtáblás, hiszen a két BL-es mellett (a Slavia a Crvena Zvezdával, a Sparta a Mariborral találkozik a playoffban) a Slovan Liberec (Dinamo Bucuresti), a Sigma Olomouc (Everton) és a playoffban bekapcsolódó Teplice (Hapoel Tel-Aviv) is versenyben van. A selejtezők eddigi legnagyobb cseh sikerét az Olomouc aratta a skót Aberdeen összesítésben 8-1-es kiverésével.
Észtország – 4 induló/1 még versenyben, 8 pont
Az észt futballból ezúttal Magyarország is kapott ízelítőt a BL-selejtezős Levadia Tallinn révén. A fővárosiak a lengyel bajnok Wisla Krakow kiverésével nagy bravúrt hajtottak végre. A DVSC elleni kiesés a lebonyolítás miatt playoffot ér az Európa Ligában, igaz, ott a Galatasaray ellen fikarcnyi esélye sincs a Levadiának. A többi észt csapat közül csak a tallinni Flora tudott meccset nyerni a Bröndby ellen.
Fehéroroszország – 4 induló/1 még versenyben, 21 pont
A BATE Boriszov volt a tavalyi BL-selejtező meglepetéscsapata azzal, hogy az izlandi Valur, az Anderlecht és a Levszki Szófia kiverésével eljutott a csoportkörbe. Így már negatív szenzációnak számít, hogy a fehérorosz bajnok – a szkopjei Makedonija kiverése után – a harmadik fordulóban elbukott a lett Ventspils ellen. Így következhet az EL-playoff, ahol a bolgár Liteksz ellen nem elérhetetlen a főtábla. Az EL-csapatok nem jutottak el az utolsó selejtezőfordulóig, de jól használták ki, hogy gyengébb ellenfelekkel találkozhattak. Az első fordulóból induló Dinamo Minszk és az MTZ-Ripo Minszk (korábban az FTC-t is kiverte az UEFA-kupában) is ment egy-egy kört montenegrói és macedón csapatok ellen, a Tromsö és a Metallurg Donyeck azonban már erősnek bizonyult. A Naftan Novopolocknak csak egy párharc jutott, azt szűken (idegenbeli góllal) bukta el a belga Gent ellen.
Horvátország – 4 induló/1 még versenyben, 18 pont
A katasztrofálishoz közelít a horvátok selejtezős produkciója, és ez akkor is igaz, ha a klubfocijuk régóta sokkal gyengébb, mint a válogatottjuk. A bajnok zágrábi Dinamo (amelynek az elmúlt években hihetetlen bevételei voltak játékoseladásokból) az örmény Pjunikot még kiejtette, de a Salzburggal már nem bírt. Pedig 1-1-et harcolt ki idegenben, otthon is így állt, de az osztrák bajnok az utolsó pillanatban fordított. A Dinamo az EL-ben javíthat, a csoportkörért László Csaba csapatát, a Heartsot kellene búcsúztatnia. Az EL-indulók közül Csizmadia Csaba klubja, a kaproncai Slaven Belupo szinte menetelt, még sincs már versenyben. A máltai Birkirkarával alig bírt (1-0, 0-0 – az egyetlen gólt a magyar védő szerezte), legázolta a macedón Milanót (összesítésben 12-2), de a norvég Tomsö 1-2, 0-2-vel megállította. A második körben indult HNK Rijeka ment egy fordulót (bár a luxemburgi Differdange-tól idegenben kikapott 1-0-ra), hogy a következőben simán kiessen a Metalliszt Harkiv ellen. A harmadik fordulóban becsatlakozó Hajduk Split kiesése viszont az égés kategória: 1-1, 0-1 a Zsolnával.
Lengyelország – 4 induló/1 még versenyben, 18 pont
A lengyeleknek sokk lehetett a bajnok krakkói Wisla azonnal kiesése a BL-ben a Levadia ellen. Az EL-ben ugyan ment egy-egy kört a két varsói csapat, a Polonia és Legia, de előbbi a Fehér Csaba-féle NAC Breda, utóbbi a Bröndby ellen bukta el a play-offot. Oda csak a Lech Poznan verekedte be magát: a kupagyőztes a harmadik körben csatlakozott, kiverte a svéd Fredrikstadot és a Club Brugge-zsel vív a csoportkörért.
Lettország – 4 induló/1 még versenyben, 17 pont
A lettek számára is a nagy kiugrást jelentheti ez a selejtezősorozat. A Ventspils remeklése azt jelenti, hogy először lesz lett csapat valamelyik csoportkörbe. Már az EL-főtábla elérése is nagy szó lenne a klubtól, de a Zürich elleni play-offban még a BL-be jutás sem elképzelhetetlen. Ráadásul a Ventspils nem is surranópályán érheti el ezt a sikert, mert a harmadik selejtezőkörben a tavaly csoportkörös BATE Boriszovot búcsúztatta. A többiek viszont nem remekeltek: az EL-ben a Dinaburg még túllépett az első selejtezőn, a Liepajas Metallurgsnak és Skontónak csak a második selejtezőkör két meccse maradt.
Litvánia – 4 induló/0 versenyben, 13 pont
A litvánoknak nincs már versenyben csapatuk, így is csak egy ponttal gyűjtöttek kevesebbet, mint a magyar klubok. Ezt elsősorban a Vétrának köszönhetik, amely két kört ment az Európa Ligában: az első fordulóban a luxemburgi Grevenmachert (3-0, 3-0), majd a Helsinkit (0-1, 3-1) búcsúztatták, utóbbit ráadásul idegenben verték. A harmadik fordulóban Gera Zoltán Fulhamje már sok volt a litvánoknak. A bajnok Ekranas és a két másik EL-induló (a Kaunas és a Suduva) összesen négy döntetlenig vitte és egy-egy párharc uán elköszönt Európától.
Macedónia – 4 induló/0 versenyben, 5 pont
A macedónok szereplése kifejezetten gyengére sikerült, meccset csak az egykori DVSC-verő, a Rabotnicski nyert. Az EL második selejtezőkörében induló szkopjeiek az északír Crusaderst tudták legyőzni, a harmadik fordulóban a dán Odense már sok volt. A BL-ben a Makedonija Skopje (2. kör, a BATE ellen esett ki, 0-4-gyel), az EL-ben pedig a Renova (1. kör, Dinamo Minszk, 2-3) és az FK Milano (2. kör, Slaven Koprivnica, 2-12) nem tudott egyetlen párharcot sem nyerni.
Magyarország – 4 induló/1 még versenyben, 14 pont
Ha a Debrecen nem húzza ki kilenc emberrel a Kalmar otthonában, az utóbbi évekhez hasonlóan gyenge lett volna a magyar kupaszereplés. A Lokinak és az UEFA reformlépéseinek köszönhetően viszont szinte sikertörténet lett a nyári selejtezés. A svéd bajnok után az észt meglepetéscsapat kiverése sem volt könnyű, de most már biztos a magyar bajnok számára valamelyik csoportkör. A többiek az EL-ben keveset tudtak tenni azért, hogy a következő évek kupaindulóinak egyszerűbb legyen a dolguk: meccset csak a Haladás tudott nyerni (a kazah Pavlodar ellen), a Honvéd legalább egy döntetlent összehozott a Fenerbahcéval, az Újpestnek még ez sem sikerült a Steauával.
Moldova – 4 induló/1 még versenyben, 11 pont
A lettek mellett a moldávok szintén nagy nyertesei a BL-selejtezők átalakításának, azzal, hogy a bajnokoknak nagyobb súly jut a sorozatban. Az ország csapatai eddig ugyanis nem jutottak még el egyik kupa csoportszakaszába sem, a Sheriff Tiraspol viszont biztosan ott lehet majd az őszi küzdelmekben. A Dnyeszteren túliak a második selejtezőkörben mérsékelt meglepetést okoztak a finn Turku kiverésével. A következő fordulóban viszont bombameglepetést szállítottak azzal, hogy 0-0-s első mecs után a cseh bajnok Slavia Praha otthonában a visszavágó 93. percében szerzett góllal 1-1-re hozták a találkozót és ezzel idegenbeli találattal továbbléptek. A BL-csoportkörért a papíron legnehezebb ellenfél jutott a Tiraspolnak, a pireuszi Olympiakosz. Az EL-csapatok közül a nálunk is többször megfordult Zimbru ment egy fordulót (a kazah Okzsepec Koksetau elleni párharcot az idegenbeli visszavágón fordította meg), majd a portugál Pacos de Ferreira állította meg. A Dacia Chisinau és az Iskra Stali egyaránt kettős vereséggel ragadt bent a második körben.
Montenegro – 4 induló/0 versenyben, 13 pont
A montenegróiak még csak próbálgatják magukat az európai kupákban, de idén már bravúrokra is tellett tőlük és majdnem annyi pontot gyűjtöttek, mint eddig a magyar klubok. A BL-ben a Mogren könnyen lépett túl a futballtörpéknek kialakított első selejtezőből a máltai Hibernianson, igaz, a folytatásban a Köbenhavn nagyon elintézte (12-0). Az EL-ben az elsőkörösök, a Sutjeska és a Buducnost rögtön kipottyantak, de utóbbi tudott meccset nyerni. A második a körben rajtoló Petrovac szállította a megeleptést: 1-2, 3-1-gyel kiverte a tavaly még BL-csoportkörös ciprusi Anorthosziszt. A végállomást a Sturm Graz jelentette kettős vereséggel.
Románia – 6 induló/6 versenyben, 20 pont
A románok klubfutballban kezdenek ismét kiemelkedni a térségből. Ott még nem tartanak, ahol az ukránok, akiknek két csapatuk volt elődöntős az UEFA-kupa tavalyi kiírásában, de van automatikus helyük a BL-főtáblán (ez a bajnok Unirea Urziceni-é), és a többi csapatuk is versenyben van. A BL-selejtezős temesváriak épp az UEFA-kupa-győztes Sahtar Donyecket verték ki a playoffért, és ezek után a VfB Stuttgart ellen a csoportkör sem teljesen elérhetetlen. Az EL-selejtezőben eddig szerepelt két román csapat sem veszített meccset, ebből mi is kaptunk ízelítőt. A második körben bekapcsolódott Steaua az Újpestet (2-0, 2-1) és a skót Motherwellt (3-0, 3-1) is oda-vissza verte. A Vaslui szűkebben, de továbbment a ciprusi Omonia ellen (2-0, 1-1). A másik két induló, a tavaly BL-főtáblás kolozsvári CFR és a bukaresti Dinamo csak a playoffban kapcsolódik be, verhető ellenfelekkel szemben (FK Szarajevó, illetve Slovan Liberec).
Szerbia – 4 induló/2 még versenyben, 21 pont
A szerbeknek mindenképp csalódás lehet, hogy a Partizan nem tudta kiverni a BL-selejtezőben a ciprusi APOEL-t, így a play-off és a biztos csoportkörös részvétel is elúszott. A Partizan a második fordulóban még magabiztos volt a walesi Rhyl ellen (4-0, 8-0), aztán Cipruson kikapott 2-0-ra, a visszavágón pedig hiába szerezte meg a vezetést már a 3. percben, 1-0 lett a vége. Az EL-play-offban a Partizan nem esélytelen a zsolnaiak ellen, nehezebb dolga lesz az idáig szintén eljutó Crvena Zvezdának a cseh Slavia ellen. Az ide vezető úton előbb a szlovén Velenjén lépett túl kettős győzelemmel, majd szűkebben búcsúztatta a Dinamo Tbiliszit (0-2, 5-2). A másik két EL-induló közül a Sevojno ment egy kört (a 2. körben 1-1, 0-0 a Kaunas ellen, kiesés a 3.-ban a Lille ellen, 0-2, 0-2), a Vojvodina viszont csak egy - vesztes - párharcot vívott, az Austria Wiennel.
Szlovákia – 4 induló/3 még versenyben, 26 pont
A szlovákoktól mindenképp nagyszerű eredmény, hogy az Európa Liga playoffjában három csapatuk is érdekelt még – úgy is, ha a csoportkörbe jutásra egyiküknek sincs nagy esélye. A BL-selejtezőben a pozsonyi Slovan ment egy fordulót (a bosnyák Zrinjski ellen), az Olympiakosz azonban megállította. Így jutott az EL-selejtező utolsó szakaszába, ahol a kassaiak és a zsolnaiak is ott vannak. A tavaly UEFA-kupa-csoportkörös MSK Zilina előbb a Dacia Chisinaut ütötte ki kettős győzelemmel, majd meglepetést okozott a Hajduk Split búcsúztatásával (hazai 1-1 után 1-0 idegenben). Az MFK Kosice a harmadik fordulóban csatlakozott, és szintén oda-vissza verte a Szlavija Szarajevót. A harmadik EL-es, a nagyszombati Spartak az első selejtezőt még simán vette az Inter Baku ellen (3-1, 2-1), aztán kisebb meglepetésre kipottyantotta az FK Szarajevo. Az EL-csoportért a Slovan az Ajaxszal, a Kassa a Romával, a Zsolna a belgrádi Partizannal vív meg.
Szlovénia – 4 induló/1 még versenyben, 16 pont
A szlovén selejtezős szereplés megközelítőleg úgy sikerült, ahogyan a magyar, sőt csapataik még több pontot is gyűjtöttek nálunk. Azonban nagy különbség, hogy a bajnok Maribornak nem sikerült a bravúr, a BL-play-offba jutás. Pedig a második selejtezőkörben kiverte a grúz WIT-et, a harmadik első meccsén pedig 3-2-re győzött Zürichben. A visszavágót azonban 3-0-ra nyerték a svájciak, így a szlovén bajnoknak marad az EL-play-off, ott pedig a prágai Sparta. Az EL-ben indultak ugyanúgy a három különböző körben indultak, ahogyan a mi klubjaink és pontosan úgy is távoztak. Az első selejtezőből továbblépett a Velenje (a Narva ellen 3-0, 3-1), majd a második körben búcsúzott (Zvezda, 0-1, 0-4). Bentragadt ebben a fordulóban a Gorica a Lahti ellenében (1-0, 0-2). A harmadik selejtezőkörre így csak az IB Ljubljana maradt, de esélytelen volt a Metallurg Donyeck ellen (0-2, 0-3).
Ukrajna – 5 induló/5 még versenyben, 20 pont
Az ukránoknak hiába van versenyben valamennyi csapatuk a selejtezőkben (a bajnok Dinamo Kijev BL-főtáblás), a csalódottságot nehéz lenne feledtetni. A tavaly BL-csoportkörös, UEFA-kupa-győztes Sahtar Donyeck már a BL-es playoffba sem jutott el, mert szűken, de elbukott a Temesvár ellen (hazai 2-2 után hiába támadta végig a visszavágót, 0-0 lett). Az EL-főtábláért a török Sivassporral küzdhet. A playoffban ott lesz a második selejtezőben rajtolt Metallurg Donyeck (az MTZ-Ripo ellen 3-0, 2-1, az IB Ljubljana ellen 2-0, 3-0), a harmadik körben indult Metalliszt Harkiv (a Rijeka ellen 2-1, 2-0) és az újonnan csatlakozó Vorszkla Poltava. A Metallurg az Austria Wiennel, a Metalliszt a Sturm Grazcal, a Poltava a Benficával meccsel az EL-csoportkörért.