További Futball cikkek
- Egykori sikeredzője mentheti meg az angol csapatot a kieséstől
- Gyomorforgató részletek Dzsiddából: szexuális ajánlatok a Mallorca-játékosok feleségeinek
- Óriási esély előtt a Köbenhavn első csapatához vezényelt Németh Hunor
- Fontos hírt közölt Szoboszlai Dominik állapotáról a Liverpool
- Kevés választotta el attól a Honvéd korábbi edzőjét, hogy bűnöző legyen
Európából 13, Afrikából a rendező Dél-Afrikával együtt hat, Dél-Amerikából öt, Ázsiából 4, az Észak- és Közép-Amerikai térségből három, Óceániából egy válogatott jutott ki a 2010-es vb-re. A 32 válogatottat már szerdán négy részre osztották, az első kalapban a nyolc kiemelt - a házigazda jogán a Dél-afrikai Köztársaság, valamint Argentína, Brazília, Anglia, Németország, a címvédő Olaszország, illetve Hollandia és Spanyolország - kapott helyet. Egyelőre annyi biztos, hogy a hazaiak az A jelű négyes első helyére kerülnek – s ők játsszák a június 11-i, johannesburgi nyitómeccset –, a többieket a B–H csoport első helyére sorsolják.
A 32 fős mezőnyből a négy évvel ezelőttihez képest tizenkilencen most is ott lesznek a világbajnokságon, Olaszország címvédőként tér vissza. 1950 után először fordul elő, hogy csak egy olyan résztvevő van, aki abszolút újoncnak számít (Szlovákia), akkor Anglia debütált.
Európából kilenc válogatott jutott ki – Hollandia, Anglia, Franciaország, Németország, Olaszország, Portugália, Szerbia, Spanyolország, Svájc –, amely ott volt 2006-ban Németországban. A már említett Szlovákia mellett Dánia és Szlovénia 2002, Görögország 1994 után, története során csak másodszor kvalifikálta magát. Négy európai válogatott – a spanyolok, a hollandok, az olaszok és a németek – veretlenül jutottak el a döntőbe, az első kettő ráadásul száz százalékosan. Hollandia ünnepelte elsőként a továbbjutást, a 9. csoportban értek véget először a selejtezők, és az itt szereplő Norvégia volt a legrosszabb második, így nem játszhatott pótselejtezőt.
Az európai térségből kétségkívül Szlovákia továbbjutása a legnagyobb bravúr. Vladimir Weiss csapata Csehországot és Lengyelországot előzte meg a 3. csoportban, ahonnan pótselejtezővel még Szlovénia is kvalifikálta magát. A szlovákok 1998-ban indultak először vb-selejtezőn, előbb egy negyedik, majd egy harmadik hely jutott, 2006-ban pedig már másodikak voltak a selejtezőcsoportjukban, akkor még elbukták - Spanyolországgal szemben - még elbukták a rájátszást.
Meglepő, hogy Franciaország és Portugália is pótselejtezőre kényszerült. A portugálok – főleg a visszavágón mutatott játékukkal – viszonylag simán verték ki Boszniát, a franciák viszont annál nehezebben jutottak ki. Thierry Henry gólja azóta is nagy viharokat kavar, a kezezést az írek bántak. A görögök idegenben harcolták ki a részvételt, a szlovénok a jóval esélyesebb oroszokat búcsúztatták.
Dél-Amerikában is kevés hiányzott a meglepetéshez: Diego Maradonával csak nehezen lett negyedik Argentína. Az utolsó két selejtezőt nyerték, így sikerült a végén megelőzni Uruguayt, amely a Costa Ricával szemben, pótselejtezőn biztosította részvételét. A csoportelső Brazília 1930 óta mindig eljutott a vb-re, öt győzelmével a legsikeresebb nemzet.
Chile az utóbbi két vb-ről lemaradt, most magabiztosan lett második, nem véletlen, hogy argentin kapitányukat, Marcelo Bielsát a kontinens legjobb edzőjének választották idén. Paraguay sorozatban a negyedik vb-jén szerepel.
Az esélyeknek megfelelően Mexikó és Egyesült Államok megint ott lesz a vb-n, bár Mexikónak ez Sven-Göran Eriksson irányítása alatt ez még nem volt egyértelmű. Aztán jött az Atlético Madridtól elküldött Javier Aguirre és vele a második helyen ért célba a csapat. Honduras 28 év után jutott ki, ez lesz a második vb-jük, meglepetésre Costa Ricát előzték, aki végül elbukta a rájátszást.
Afrikában szinte teljesen kicserélődött az élmezőny, 2006-hoz képest csak Elefántcsontpart és Ghána vb-résztvevő. A legutóbbi indulók közül Togo, Tunézia és Angola lemaradt, helyettük olyan, nagy hagyományokkal bíró válogatottak indulhatnak mint Nigéria, Kamerun, Algéria, illetve rendező jogán Dél-Afrika. A kontinens legnagyob sikerét 1990-ben és 2002-ben érte el, előbb Kamerun, majd Szenegál játszott negyeddöntőt.
Ázsiában Japán és Dél-Korea a két legerősebb futballnemzet, papírforma szerint lesznek ott Dél-Afrikában. Ausztrália először kapott indulási jogot az ázsiai zónában, ezzel biztosítva, hogy egy óceániai válogatott is eljuthasson a vb-re. Az ausztrálok a döntő kört veretlenül teljesítették, a japánokat is megelőzték, míg Óceániából Új-Zéland Bahreinnel vívott pótselejtező után jutott ki. Az All Whites-nak becézett válogatott 1982 után második vb-jére készülhet.
A Koreai NDK az összes résztvevő közül az a csapat, amely legtöbbet várt, hogy ott legyen a világ legjobbjai között, legutóbb 1966-ban szerepeltek vb-n és akkor is óriási szenzációt okoztak. Előbb kiverték a csoportból Olaszországot és Chilét, majd a negyeddöntőben 25 perc után már 3-0-ra vezetettek Portugáliával szemben, de Eusébio fordított és a portugálok jutottak tovább.
A vb-selejtezőkön Uruguaynak tartott legtovább az út Dél-Afrikába, 20 meccset kellett vívnia a részvételért, ezzel szemben Hollandiának és Új-Zélandnak nyolc is elég volt. 12 góllal a Fidzsi-szigeteki Osea Vakatalesau és a Burkina Faso-i Moumouni Dagano lett a gólkirály. Nyolc csapat maradt veretlen a sorozatban, Elefántcsontpart, Németország, Olaszország, Dél-Korea, Nigéria, Spanyolország és Hollandia. A nyolcadik a Brit Virgin-szigetek, amely veretlenül (1-1 és 2-2), idegenben rúgott kevesebb góllal esett ki a Concacaf-zóna első fordulójában. Hat egymást követő világbajnokságon lehet ott Argentína, Brazília, Németország, Olaszország, Dél-Korea, Spanyolország és az Egyesült Államok.
A vb-sorsolás kiemelése
Első kalap: Dél-afrikai Köztársaság (rendező), Argentína, Brazília, Anglia, Németország, Olaszország (címvédő), Hollandia, Spanyolország
Második kalap: Ausztrália, Japán, Koreai NDK, Koreai Köztársaság, Honduras, Mexikó, Egyesült Államok, Új-Zéland
Harmadik kalap: Algéria, Kamerun, Ghána, Elefántcsontpart, Nigéria, Chile, Paraguay, Uruguay
Negyedik kalap: Dánia, Franciaország, Görögország, Portugália, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Svájc