Két év alatt 20 milliárd forint ment el határon túli futballra

További Futball cikkek
-
Anyagi okok miatt visszalépett az NB III-tól a Hajdúszoboszló
- Az ellopott autót nem, de a kormányát visszaadták az ultrák a távozó edzőnek
- A Luton korábbi magyar játékosa szerint borítékolható volt a feljutás
- Bacskai Bence megszerezte a világbajnoki címet Orlandóban
- Hivatalos: Karim Benzema Szaúd-Arábiába igazolt
Nagyon beindult a magyar kormány a határon túli futball támogatásában. Az elmúlt két évben nyolc csapatnak 20 milliárd forint jutott a magyar állami költségvetésből, ennek a pénznek a fele olyan akadémiákhoz és klubokhoz került, melyek szoros kapcsolatban állnak Orbán Viktor felcsúti futballbirodalmával, esetleg Mészáros Lőrinc a tulajdonosuk.
A pénz másik fele is alapvetően „baráti” helyekre került, például Seszták Miklós kedvenc Kisvárdájának ukrán terjeszkedését vagy a felcsúti telephellyel is rendelkező Pharos 95' Zrt. tulajdonosának szlovéniai kalandját segíti.
A támogatások legnagyobb részét az állami tulajdonú Bethlen Gábor Alapon keresztül folyósítják. A BGA Zrt.-t a határon túli magyarság azonosságtudatát és kultúráját erősítő, illetve szülőföldjén való boldogulását segítő beruházások támogatására hozták létre. A határon túli foci számára a 2016-os, illetve 2017-es év végi „nagy pénzszórás" során különítették el a támogatások döntő többségét.
Az elmúlt két évet tekintve a legtöbb pénzt a szerb harmadosztályban szereplő Topolya kapta. A csapat természetesen a Puskás Akadémia szerződött partnere, a tulajdonosa pedig Zsemberi János, aki az Orbán Viktor által személyesen támogatott Vajdasági Magyarok Szövetségének (VMSZ) önkormányzati képviselője.
A Topolya felnőttjei között ekkor egyetlen magyarul beszélő játékos volt.
A második legtöbb pénzt – szigorúan az elmúlt két évet tekintve – a Székelyföld Labdarúgó Akadémia és annak alközpontjai kapták, közel 4 milliárd forintot.
A csíkszeredai focicsapat 2013 őszén nyitotta meg a székelyföldi akadémiát, illetve annak Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson, Baróton és Sepsiszentgyörgyön lévő alközpontjait. A beruházás a kezdetektől fogva a magyar állam segítségének köszönhette létét. Hogy pontosan mennyi pénzt kaptak a magyar adófizetőktől az induláshoz, azt sajnos nem közölték a nyilvánossággal, és a Bethlen Gábor Alap honlapján sem sikerült megtalálnunk az erre vonatkozó információt. Alsó hangon is több százmillió forintról lehet szó.
A székelyföldi akadémia indulása óta a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia szakmai felügyeletével és anyagi támogatásával működik. A 2016-ban elkészült, lelátóval kombinált kollégiumi épületre maga Mészáros Lőrinc is adott 300 milliót, kiegészítve a magyar állam 1,2 milliárd forintos támogatását.
A magyar–székely együttműködés legígéretesebb gyümölcsének jelenleg az a 17 éves Tamás Nándor tűnik, aki 2017 nyarán került Felcsútra, ám ott egyelőre csak a klub III. osztályban játszó tartalékcsapatában szerepelt, viszont bemutatkozott már a román U18-as válogatottban is, és a felnőtt csapatban is szerepet kaphat hamarosan.

intézmény | állami támogatás 2016–2017 (Mrd Ft) |
Délvidék Sport Akadémia (Topolyai SC) Puskás Akadémia partnere | 4,5 |
Székelyföld Labdarúgó Akadémia (FK Csíkszereda) Puskás Akadémia partnere | 3,913 |
Munkácsi Labdarúgó Akadémia (FC Munkács) Kisvárda FC partnere | 2,65 |
Dunaszerdahely Sport Akadémia (DAC) | 2,1 |
Eszék Sport Akadémia (NK Osijek) Mészáros Lőrinc tulajdonában van, Puskás Akadémia partnere | 2 |
Komáromi stadion + akadémia (FC Komárom) | 1,8 |
Rimaszombati akadémia (?) DVTK partnere | 1,5 |
Lendvai akadémia (Nafta 1903) elnöke Végh Gábor, a Pharos 95’ és a ZTE tulajdonosa | 1,3 |
A Munkácsi Labdarúgó Akadémia a Kisvárda ukrán partnerintézménye, ahonnan egyre nagyobb mennyiségben érkeznek ukrán tehetségek a kisvárdai utánpótlásba, illetve a nagycsapat keretébe. Seszták Miklós városának tao-pénzekből felturbózott csapata az alsóbb osztályú FC Munkács képében talált külföldi partnerre. A beruházás nemcsak a 2,65 milliárd forintos magyar támogatásból Ukrajnában épülő akadémiát foglalja magába, szorosan kapcsolódik hozzá a hamarosan elkészülő kisvárdai akadémia is. Munkácson a magyar lakosság aránya nem éri el a 9 százalékot.
Az Orbánnal jó kapcsolatot ápoló Világi Oszkár dunaszerdahelyi csapatának akadémiája 2,1 milliárdhoz jutott a magyar költségvetésből. A DAC-ot emellett a magyar olajmulti, a Mol is bőkezűen támogatja, a nevét viselő Mol Aréna építésére 2 millió eurót költött a cég.
A Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő Eszék 2 milliárd forinthoz jutott a költségvetésből, természetesen ez a csapat is a Puskás Akadémia partnere. Mészárosék 2016 elején vették meg a csődközelben lévő klubot, és olyannyira nem aprózzák el a horvát projektet, hogy 2017-ben már dobogón végzett a csapat, aminek rögtön két stadiont is építenének, meg persze egy akadémiát.
Szerencséjükre az eszéki fejlesztés a magyar kormány nemzetpolitikai stratégiájának részeként bízvást számíthat a magyar adófizetők milliárdjaira is, noha a 2011-es cenzus adatai szerint
A KFC Komárno stadionjára, illetve akadémiájára 1,94 milliárd forint jutott. A koncepcióról eddig nem sok derült ki, sőt, a főszponzorát épp elvesztő, kiesés ellen küzdő FC Komárom csapatánál nem kis meglepetést okozott, amikor decemberben kiderült, hogy a magyar kormány egy új stadiont ajándékozna nekik majd' 6 millió euróból. A bejelentésnek semmi előjele nem volt, de ettől még persze nagyon hálásak érte, és cserébe megpróbálnak bent maradni a másodosztályban.
Bár a futball terén még várni kell a befektetés eredményeire, a milliárdok valószínűleg jól kamatoznak majd határon túli szavazatokban a tavaszi választásokon.
A diósgyőri csapat partnereként fejlesztésre érdemesnek talált rimaszombati akadémiára 1,5 milliárd forintot különített el a magyar kormány, így hamarosan két magyar pénzen futtatott szlovák akadémia is vetélkedhet a helyi tehetségekért. Már legalábbis azokért, akik valamiért nem maradnának inkább a magyarnál sokkal jobb, nemzetközileg is jegyzett játékosokat termelő szlovák utánpótlásban (Skrtel, Hamsik, Skriniar, hogy más ne mondjunk).
Ez a projekt még szinte el sem indult, nem úgy a Zalaegerszeg tulajdonosának szlovéniai vállalkozása. Végh Gábor, a Pharos 95' tulajdonosa 2017 nyarán lett a lendvai Nafta 1903 labdarúgóklub elnöke. A Pharos 95' készítette a felcsúti akadémia pályáit, telephelye is van a településen, a tulajdonosa szoros üzleti kapcsolatban áll Mészáros Lőrinccel, a cég a stadionépítések nagymenője, és nem mellesleg ők adományozták a felcsúti akadémiának az ott található Puskás Ferenc szobrot. A magyar állam 1,3 milliárd forinttal segíti a lendvai akadémiát, de hogy mit remélnek a dologtól, miközben Szlovénia mind futball, mind gazdasági téren Magyarország előtt jár, az nem igazán egyértelmű.
(A cikk részben az Mfor.hu és a Zoom.hu gyűjtésének felhasználásával készült.)
Borítókép: A Székelyföld Labdarúgó Akadémia (piros-feketében) és a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia U17-es csapatainak mérkőzése a két egyesület együttműködésével megépült új műfüves labdarúgópálya átadásán Székelyudvarhelyen 2015. május 28-án. Fotó: Haáz Sándor / MTI.
Cikkünket a Facebook-oldalunkon kommentelheti.