• Harmad eleje
    I. harmad
    1'

A sorsdöntő meccsünk

• Ők nyújtják a torna legpocsékabb kapusteljesítményét (mondjuk mi is csak a 14.-ek vagyunk, 86%-os a mieink, 82%-os a fehérorosz kapusok teljesítménye), az emberelőnyös helyzetek kihasználásában és az emberhátrányok kivédekezésében is jobbak vagyunk.  A fehéroroszok 23 emberhátrányban 11 gólt kaptak, mi 24 hátrányban 5-öt, és mindkét csapat 3 emberelőnyös gólt szerzett, de mi 16, míg a fehéroroszok 20 fórból.

• A 2009-es vébé óta egy meccsünk volt, 2014-ben Gdanskban Négy Nemzet Tornáján 2-1-re kaptunk ki, a gólunkat Szirányi Bence lőtte. A legcsúfosabb eredményünk egy 1-13 volt még 1996-ban, a legjobb pedig 2003 februárjában egy 4-4.

• A magyar válogatottnak eddig még nincs győzelme, sőt pontja sem. A fehéroroszoknak egy győzelme, Szlovákia ellen, amikor 0-2-ről fordították meg egy harmad alatt a meccset 4-2-re.

• Nincs a keretben NHL-es hokis, ugyanakkor szinte mindenki az orosz elitbaknokságban, a KHL-ben játszik. Külön ki kell emelni a Kosztyicin-testvéreket, Andrej a Montreal Canadies és a Nashville Predators színeiben 398 NHL-meccset játszott és 222 pontot gyűjtött. Szergej is ezekben a csapatokban hokizott, 353 meccse és 176 pontja van. Most mind a ketten a KHL-ben játszanak, de más és más csapatban. Ezen a vb-n egyikük sem ütött még gól, kettejüknek összesen három asszisztja van.

• Az országban 4900-an igazolt játékos van, nem akárki a legnevesebb játékosuk, mint a diktatúrát irányító Alekszandr Lukasenko. A fehéroroszok a 2009-es svájci vb-n 3-1-re nyertek a magyarok ellen, a végén üres kapus góllal.

• A fehéroroszok legjobb eredménye a 2002-es olimpián elért negyedik hely volt, a negyeddöntőben egy emlékezetes félpályás góllal győzték le a svédeket. A 2006-os vb-n hatodikok lettek. Ők közvetlenül az elitcsapatok mögött állnak, a világranglistán a kilencedikek.

• Ezen meccsen dől el a magyar válogatott sorsa, ha megverjek a rendes játékidőben a fehéroroszokat, akkor megmarad az esély bennmaradásra az A csoportban. De ahhoz az is kell, hogy jövő kedden a franciák is legyőzzék a beloruszokat.

• A fehéroroszoknak három honosított játékosuk van. A kapus Kevin Lalande-ot 2005-ben draftolta a Calgary, de sosem védett az NHL-ben. Honfitársának, a csatár Geoff Platt-nek 46-szor adatott meg, hogy a világ legjobb ligájában játsszon, 4 gólja és 10 gólpassza volt a Columbus és az Anaheim csapataiban. Kanadával U18-as világbajnok lett, 2008 óta hokizik MInszkben. Charles Linglet 2010-ben még az Edmonton Oilers hokisa volt, de csak öt meccs jutott neki,. Minszkbe 2011-be igazol, közben a Medvescak Zagreb hokisa is volt.