• Harmad eleje
    I. harmad
    1'

Az év legfontosabb hokimeccse

• A délutáni meccsen 4-3-ra legyőzték a szlovénokat, így a tavaly kiesett két csapat közül nekik maradt esélyük az azonnali visszajutásra. De ami fontosabb, ezzel nekünk is. A helyzet most már egyszerű, ha 3 pontot szerzünk, azaz hatvan perc alatt nyerünk, feljutunk a kazahokkal. Minden más esetben a britek és az olaszok jutnak fel.

• Az, hogy ha ők lőnek, akkor találnak is, legalábbis sokkoló eredményességgel: lövéseik 14,79 százaléka lett gól, ami a vb legjobb mutatója. Ezzel szemben a miénk a legrosszabb, mindössze 5,88 százalékos.

• A britek 14 előnyből 4 gólt szereztek, ez 28,57 százalékos hatékonyság, ami a legjobb. A mieink a harmadik helyen vannak 17,65 százalékkal, 17 előnyből 3 góllal. Emberhátrányban a britek 88,24 százalékosan teljesítenek, 17 hátrányból 15-öt kivédekeztek, ez a harmadik legjobb. A mieink 19 hátrányból csak 1 gólt kaptak, ami a vb legjobb, 94,74 százalékos mutatója.

• A még csak 23 éves Sebők Balázs eddig a torna legeredményesebb magyarja 3 góllal és 2 gólpasszal. A finn KalPa csatárán kívül Galló Vilmos (0+3) és Wehrs Kevin (0+2) szerzett egynél több pontot.

• Az idén 28 éves Brett Perlini eddig 4 góllal és 2 gólpasszal 6 pontos a vb-n. A Nottingham Panthers csatárát egykor az NHL-es Anaheim draftolta, de Észak-Amerikában csak az AHL-ig jutott. A 30 éves bekk, Ben O'Connor ponterős még, 3+2 az eddigi mutatója.

• Az elmúlt négy meccsen Vay Ádám 93,15 százalékos hatékonysággal védett, a brit Ben Bowns 91,43 százalékkal. Méghozzá úgy, hogy dolguk volt rendesen, Vay 146, Bowns 140 lövést kapott, amivel az első két helyen álltak négy kör után.

• Az eddigi 28 meccsből 16-ot megnyertünk, 11-et elvesztettünk, és volt egy döntetlen is. A gólkülönbség 97-78 a javunkra. Az utolsó öt meccsből hármat nyertünk, kettőt elbuktunk, kettő is 2-0-ra végződött, egyet ők, egyet mi nyertünk. Legutóbb 2013-ban találkoztunk, 4-2-re nyertünk.

• A divízió I/A csoportos világbajnokság zárónapjának nyitómeccsén a lengyeleknek esélye sem volt Kazahsztán ellen. A meccs végeredménye 6-1 lett. Ezzel eldőlt, hogy idén Lengyelország búcsúzik a másodosztálytól. Kazahsztán pedig abban reménykedhet, hogy az eredmények úgy alakuljanak, hogy kilenc ponttal is fel tud majd jutni. A lengyelek helyére Litvánia, vagy Észtország érkezik majd. Az ő meccsük a harmadosztály döntője lesz, amelyet a magyar meccsel egy időben játszanak majd Litvánia fővárosában, Vilniusban.

• Ha Nagy-Britannia legalább második lesz, akkor feljut az A csoportba. Ez azért nagy dolog, mert újoncként sikerül neki, azaz két év alatt két osztályt lép fel. Erre korábban szinte senki sem volt képes. Egyedül Szlovákia, aki 1994-ben megnyerte a C, majd egy évvel később a B csoportos világbajnokságot, mindkétszer hazai közönség előtt. 2002-ben pedig világbajnokok lettek.

• Senki sem számított arra, hogy ilyen ügyes brit csapat fog Budapestre jönni. Úgy verték 3-1-re a szlovénokat, hogy 15 kapura lövésük volt a 35-tel szemben. Aztán kikaptak 6-1-re a kazahoktól úgy, hogy sokáig emberül tartották magukat. Egy ragyogó meccsen 5-3-mal ütötték ki a lengyeleket, végül pénteken újabb bombameglepetést okozva 4-3-ra győzték le Olaszországot. Megint csak 17 lövésük volt a 33-mal szemben, így is nyerni tudtak. A britek remekül használják ki a helyzeteiket, ezt mutatja az a tény is, hogy két A csoportra esélyes csapat ellen 32 lövésből hét gólt tudtak ütni

• Az igazi értékmérője az lett volna a válogatottnak, hogy képes legyen az erősebb csapatok ellen is meglepetést okozni. A kazahok ellen 40 percig partiban voltunk, de aztán négy perc alatt összeomlottunk. Az olaszokat nagyszerű játékkal vertük 3-2-re. A szlovénok ellen 1-2-nél, ráadásul emberhátrányban volt két olyan ziccerünk, amelyekkel más csapat meccset tud nyerni. Nekünk nem sikerült, végül egy üres kapus góllal is, viszonylag simán, 4-1-re kaptunk ki. A lengyeleket legyőztük és mivel ők kikaptak, a kieséstől már nem kell félnünk.

• Az elmúlt három alkalommal világbajnokságon találkoztunk velük. 2010-ben, Ljubljanéban 2-0-ra legyőztük őket. 2012-ben, ugyanott viszont 5-4-re kikaptunk tőlük. Öt évvel ezelőtt találkoztunk velük legutóbb. Éppen Budapesten és 4-2-re nyerni tudtunk.