Mutánsok
További Hardver cikkek
Imidzs nélkül, Windows-zal
Aztán elkezdtük használni. A hosszúra nyúlt tartósteszt - vagy inkább együttélés - során kiderült, hogy aki nem szereti a Windowst, az a windowsos PDA-ját még kevésbé fogja szeretni. A nyilvánvaló kompromisszumkényszer hatására lebutított, Microsoft Pocket PC 3.0 névre keresztelt operációs rendszer például nem jeleníti meg a fájlkiterjesztéseket, a futó alkalmazásokat pedig egész egyszerűen nem lehet bezárni: csak virtuálisan tűnnek el, utána külön varázslat, mire valóban lelőjük őket (valahogy így: Start>Settings>System>Memory>Running Programs>Stop. És ez nem vicc.) A Pocket Word, Excel és társaik szintén butuskák pc-s változataikhoz képest, az Explorer pedig nem ismeri a Flasht, nehezen boldogul a frame-ekkel és képtelen egy szájtot új ablakban megnyitni. Működni azért működik - spamtörölgetésre például pompásan bevált.
Az akkumulátor élettartama a kategóriájában elfogadhatónak számított: egy 3,5 órás vontatutat simán el lehetett tölteni Jenna és Rocco társaságában, aztán meg uzsgyi konnektort keresni. Ahogy telt-múlt az idő, úgy romlott a kapacitás, ami végül kínos térerőhiányos helyzetekben kulminálódott, nagy bánatunkra.
Reboot
A tesztelés során annyi bebizonyosodott, hogy a telefonos PDA egy idő után szemtelen zsarnokká válik; ráadásul nem csak a saját életünket változtatja meg, hanem a környezetünkét is. Aki aktívan, szeretettel használja a PDA-ját, azt általában az asztal alatt lehet megtalálni, amint éppen szabad portot keres a dokkolónak, vagy éppen lemerült, vagy éppen feltöltene, vagy éppen vissza akarná csinálni az egészet. Aki telefonos PDA-t használ, az úgy sms-ezik, mint ahogy egy vadnyugati hős párbajozik: két kézzel, teljes konentrációval, mert akkora a tét. És aki telefonos PDA-t használ, az rutinszerűen indítja újra a gépet, napjában akár többször is, mert vagy fagy, vagy szaggat, vagy mind a kettő egyszerre. Ha szerencséje van, elég a soft reboot, ami megfelel egy pc-újraindításnak. Ha komoly a probléma, hard reboot a megoldás, ami a "format: c" megfelelője, és elég ijesztően hangzik egy telefon esetében.
A PDA-s rokonait és ismerőseit viszont arról lehet megismerni, hogy merő altruizmusból, szeretetük kifejezéseképpen nyakra-főre ajándékoznak idióta PDA-kiegészítőket, mint például a fröccsöntött pótbillentyűzet vagy a szappantartó formájú és anyagú tok. És ez jó, mert innen tudjuk, hogy szeretnek.
Törhetetlen
A PDA-kiegészítők világa rögtön a jól bevált amodentfogkrémes vattánál kezdődik, amivel már a kvarcórás korszakban is csiszoltuk az összekaristolódott kijelzőt, és valahol ott végződik, hogy komoly szakemberek azt javasolják: a virtuális billenytűzet szakszerű használatához vágjuk hegyesre a körmünket. A jó PDA-felhasználó tehát nemes egyszerűséggel morfol a saját eszközével, beáldozza neki a testét is, nem csak a lelkét. Az idejéről nem is beszélve, hiszen manapság már mindenre van megoldás. Tessenek rá Windows Commandert tölteni, és azonnal lesznek fájlkiterjesztések, sőt. Tessenek rá ThunderHawk böngészőt tölteni, ami szofisztikált karakterkonverzióra képes, és így egy képernyőn látjuk, ami másképp nem. Tessenek rá olyan plugint tölteni, ami lehetővé teszi a programok bezárását. Tessenek rá tévétávirányító szoftvert tölteni, és ámul majd a család, ahogy apuka lazán átvált a telefonjával az RTL-ről a TV2-re, majd vissza. Persze mindez az infra csekély hatótávolsága miatt csak úgy negyven centiről működik, de kisgyerekek simán beveszik.
Harc az utódlásért
Az operációs rendszer nagy úr. Ha már egyszer az ember letöltött több gigabájtnyi windowsos játékot és videót, köztük a Quake-et (orosz crack, nem működik) az Age Of Empires-t (működik, csak unalmas) és a Need for Speedet (működik, de szaggat) illetve napokig várta türelmesen, hogy Jenna és Rocco avi-ból wmv-be konvertálódjon, nehéz lesz rávenni arra, hogy búcsút intsen szeretve gyűlölt Windowsának.
Nem is tettük, sőt. Mazochista módon a 1010-es két egyenes ági leszármazottját is beszereztük a sarkon: egy i-mate nevű csodát és a HP Ipaq 6340-es sorozatszámú modelljét. Hogy megbántuk-e, kiderül a következő részben.