A városházán a Linux-migráció mellett szavazott a várost vezető SPD-Zöldek koalíció, az FDP, az ÖDP és a PDS képviselői. A Bajorországot irányító CSU azonban a Linux bevonulása ellen lépett fel.
Jönnek a hekkerek
Konzervatív politikusok aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a nyílt forráskódot bújó "hobbi programozók" meg tudják majd semmisíteni a város informatikai hátterét. Ezen kívül kockázatokkal jár, hogy az alkalmazottaknak új szövegszerkesztő kezelését kell megtanulniuk.
A LiMux 13 ezer asztali számítógép és a hozzájuk tartozó szerverek átállását célozza. A következő lépésben a projekt felelősei közbeszerzési eljárás keretében választják ki az alkalmazott nyílt forráskódú termékeket. Ez annyit tesz, hogy a LiMux-ban nem csak a projektet eredetileg felvázoló IBM és az immár Novell alá tartozó SuSe kap szerepet.
Szabadulni az ölelésből
A városi számítógépek migrációja mellett a legfontosabb érv az volt, hogy a müncheni informatikai gazdaságban közvetlenül teremtsenek munkahelyeket, illetve valódi versenyhelyzet keletkezzen a szoftverek piacán.
"Arra kell most figyelnünk, hogy ne annak árán szabaduljunk meg a monopólium terhétől, hogy másik globális monopólium mellett kötelezzük el magunkat" - jelentette ki korábban Jens Mühlhaus müncheni zöld politikus, a Microsoftra és az IBM-re utalva.
A leghelyesebb az volna, ha a müncheni és város környéki kis és közepes informatikai vállalatok kapnának szerepet a szükséges egyedi alkalmazások és megoldások kifejlesztésében, idézte a heise.de Mühlhaus szavait.
A zöld politikus sajnálatosnak nevezte a CSU döntését, hiszen a párt a jelek szerint még mindig nem értette meg, hogy a szabad szoftverek esetében bevételre főként a szolgáltatások területéről lehet számítani.
Több lépcsős támadás
A müncheni átállást három lépcsőben hajtják végre. Elsőként, még ebben az évben a közigazgatás valamennyi, eddig Windows NT-t futtató számítógépét Open Office irodai programcsomaggal és Mozilla böngészővel látják el.
Szükségessé válik ezen kívül a 7000 különböző nyomtatvány Office-makrójának átszabása. 2005-2006 során valamennyi irodai PC új operációs rendszert kap, majd végül mindenhol a nyílt forráskódú szoftver működik.
2008-ben zárulhat le a szakmai alkalmazások nehézkesnek ígérkező migrációja, amely Mühlhaus szavai szerint kreativitást és jó együttműködést igényel a közigazgatástól és a fejlesztőktől. Az így összeálló know-how nemzetközi érdeklődésre tart majd számot és ilyenként bizonyosan értékesíthető lesz, jelentette ki Jens Mühlhaus.