
További Tudomány cikkek
-
Így mosnak a magyarok, megvan, mit rontunk el
- Legalább két állást vállalnak a Z generációsok, ha nem akarnak éhen halni
- Izgalmas felfedezést tettek spanyol régészek, fény derülhet egy középkori titokra
- Az eddig ismert legrégebbi hangyafajt fedezték fel Brazíliában
- Addig toljuk a fűnyírót, amíg mind bele nem halunk
Forró piszkavas, nyelvhúzogatás
![]() |
Az Élve eltemetve című könyv boritója |
Más doktorok a forró piszkavas különböző testnyílásokba helyezése mellett foglaltak állást, a mellbimbók fogóval szorítását, illetve a megboldogult nyelvének erőteljes húzogatását javasolták. A nyelvhúzogatás egyébként olyan népszerűvé vált, hogy készüléket is készítettek az eljárás automatizálására. A használati utasítás úgy szólt, hogy a tesztelő az elhunyt nyelvének rögzítése után a készülék hajtókarjával a nyelv gyors ki-be rántását idézheti elő. Ezt a folyamatot legalább három órán keresztül kellett végezni, így érthető az eljárás gépesítése.
Az egyetlen és valódi jel
Bár a beszámolók szerint néhányan valóban feléledtek a hasonló orvosilag elrendelt kínzások hatására, a korabeli orvosok egy része szerint a halál egyetlen és valódi jele csak a rothadás elindulása lehet.
Úgy rendelték, hogy a halottnak hitt embert valami nagyon meleg helyen kell tárolni, és a temetés előtt figyelni rajta a bomlás jeleit. Mivel kevesen hajlottak arra az élményre, amit szeretteik oszlásnak indulása okozhatott, a 18. század végén Franciaországban és Németországban sok helyütt berendezték a "vitae dubiae asylum"-ot (a 'kétes halál' kórházát), vagyis a megfigyelő hullaházakat. Ezekben az intézményekben a holttesteket olyan körülmények között helyezték el, amelyek segítették a gyors bomlást. A megboldogultakra zsinórt erősítettek, hogy bármely önkéntelen mozdulatukkal jelezhessék a feléledésüket.
Sajnos, a valódi holttestek is képesek zavaró rángásokat és görcsöket produkálni, így a megfigyelő csarnokokat gyakran a csengettyűk folyamatos csilingelése töltötte be. A figyelmeztető rendszert így kiiktatták, de a központi hullaházak a következő század közepéig fennmaradtak.
A kétes halál kórházai a történelem sötét fejezetét jelentik, amiről még csak sejtelmünk sem lehet - írja Bondeson, aki a kutatásai során ezt találta a legzavaróbbnak. A köznép soha nem lelkesedett a halottak 'kórházaiban' való megfigyeltetésért, hiába figyelmeztették őket: a szeretteik feléledhetnek a koporsóban, és akkor csak maguknak tehetnek szemrehányást. Szerencsére hamarosan új alternatíva jelent meg, az úgynevezett biztonsági koporsó.
A biztonsági koporsó gyorsan kiment a divatból
A speciális koporsóból a feléledt személy saját erejéből kiszabadulhatott, illetve csengővel, zászlókkal, kürtökkel figyelmeztethette a temetőőrt. A jelzőkészülékeket úgy alkották meg, hogy könnyedén beindíthassa a sötét koporsóban, sokkos állapotban kapálózó személy. Viszont a felhasználóbarát kezelési mód itt is megmutatta a hátulütőit. A valódi holttesten végbemenő változások szintén elindították a hamis riasztást, és a temetőkben számos kínos jelenetet okoztak. Így a biztonsági koporsó gyorsan kiment a divatból.
Bondeson szerint a mai orvostudomány sem kínál hibamentes vizsgálati módszert a halál megállapítására. És valószínűleg téves az a boldog vélekedés, hogy a 21. században nem történhet meg élve eltemettetés. A szerző szerint az eltemettetés elkerülésére a legjobb eljárás, ha a szabadban, hideg időben kerüljük a kábítószer-túladagolást. Ezt a kombinációt ugyanis halálra utaló szimptómákkal hálálja meg az emberi test.
Bondeson szerint egyébként igencsak valószínű, hogy elvétve most is felébrednek emberek néhány lábbal a föld alatt, koporsóba zárva.
