A prionok egy különleges csoportot képeznek a fehérjék között, mivel képesek a környezetükben található más fehérjék alakját és működését megváltoztatni.
Míg az emlősállatok szervezetében mindenfelé előfordulnak, a prionokkal kapcsolatos tudományos ismereteink enyhén szólva korlátozottak.
Annyi biztos, hogy bizonyos prionok - ismeretlen hatásra - elkanászodhatnak, és igen rusnya betegségeket okozhatnak. Ilyen például a szivacsos agyvelőgyulladás avagy kergemarhakór avagy Creutzfeldt-Jacob kór.
Kell valamihez
számítógépes modellen
A Whitehead Intézet munkatársai, Andrew Steele és Cseng Cseng Csang kiderítették, hogy a csontvelőben található felnőtt őssejtek elveszítik gyógyító tulajdonságaikat, ha sejtfalukon nincs elegendő prion.
Az őssejtek nem szakosodott primitív sejtek, amelyek vég nélkül osztódhatnak és bármely szövet sejtjévé fejlődhetnek - emiatt folyik lázas kutatómunka gyógyászati felhasználásukkal kapcsolatban.
A kutatók sugárzással pusztították olyan genetikailag módosított egerek csontvelőjét, amelyek nem rendelkeztek prionokkal. Az állatok csontvelője eleinte gyorsan regenerálódott, a folyamat azonban lelassult és megállt.
Az prion nélküli egerek őssejtjeit normális egerekbe ültetve azt tapasztalták, hogy elveszítették gyógyító tulajdonságaikat.
"Évekig tűnődtünk azon, hogy a törzsfejlődés miért tartotta meg ezt a fehérjét, hogy vajon miféle pozitív szerepet játszhat - mondta a kutatócsoport egyik tagja a New Scientistnek - Most talán megtaláltuk a választ."
A kérdés, hogy a prionok milyen szerepet játszanak a sejtműködés fenntartásában, továbbra is megválaszolatlan. De az amerikai kutatók eredménye az első lépés a pusztító prionfehérjék megértéséhez. Jelenleg az idegrendszer és a tüdő őssejtjeivel kapcsolatban végeznek kísérleteket.