Budapest
Rizsavi Tamás Erzsébet hídról készült lenyűgöző fotóját az Urbanistán is láthattátok. Most azt is megmutatja nekünk hogyan készült - vagyis hogyan jutott fel hozzá olyan magasra.
Nos a város fölé emelkedés nem olyan magasztos dolog, mint amikor egy büszke sas szárnyal a város fölé, sokkal inkább egy szűk csőben kúszásról szól. Ehhez képest a Megyeri híd tetejére kijutás egy luxus utazás.
Klassz videó, ha vaktában beletekertek, eszetekbe se jut, hogy merre jártok. [Via: Cink]
Jó persze, ez lassan már nem a Magyar Rádió épülete, meg stílszerűbb lett volna Károlyi-palotát írni, de így mindenki jobban érti, miről is van szó. Tucatszám lehetne gyűjteni ilyen volt-ilyen lett (vagy inkább -ennyi maradt belőle) képpárokat Budapestről, de talán a Közlekedési Múzeum brutális lecsupaszodása mellett ez az egyik legmegrázóbb helyszín.
A térkövezés önmagában nem ördögtől való dolog, de el lehet hibázni sok ponton. (Majdnem azt írtam vannak buktatói, de tuti valami pocsék szójátéknak gondoltátok volna, szóval mellőztem.) Bár mostanában a legtöbben azon nyafognak, hogy rondán néznek ki a frissen lerakott kövek, a legtöbbször nem ez a probléma velük.
A szuperfelbontású képek böngészése önmagában is remek szórakozás. Emlékeztek még a 70 milliárd pixeles Budapest-fotóra, ami az Erzsébet-kilátóból készült, de megnézhetted vele akár a Hősök tere szobrait is? Azzal is simán elpepecselt órákat az ember, de ez a Seattle-kép még durvább.
Nem egy újabb világrekordról van szó - az egyre nagyobb felbontás hajszolása egy idő után unalmassá kezd válni -, hanem egy kis játékról. Az ArtZoom elnevezésű, 2400 digitális képből összepakolt 20 gigapixeles alkotásban ugyanis 100 művész és dizájner rejtett el valamit. Utcai installációkat, beöltözött figurákat, street-art alkotásokat.
Mégpedig így:
Budapest
Emlékeztek még arra a 1947-es tervre, mely nevet adott volna minden kerületnek? Persze akkoriban még kevésbé durva megoldások születtek volna: mondjuk Mátyáskirályváros vagy Magdolnaváros. Néhány évvel később már más szelek fújtak. Palotabarát, a bpxv bloggere és az Urbanista rendszeres szerzője ezúttal az utcaátnevezések után kutatott a levéltárban, amikor igazi kincsre bukkant. Át is adom neki a szót:
Folytatjuk a tatabányai faliszőnyeggel megkezdett urbanisztikai témájú remek dísztárgyak bemutatását ezzel a pompás vörös zászlóval. Egész szépen ki vannak rajta dolgozva a részletek, mondjuk azt nem tudom, hogyan megy a szöveg a képhez, de sebaj. Viszont ami igazi rejtély számomra: vajon milyen élethelyzetben használták ezt? Pedig úttörő is voltam, mégsem tudom elképzelni. [via: grofjardanhazy]
Tökéletes állapotban van amúgy ez a 75 ezer euróért kínált írországi ház. Nincs rajta még kopás sem, az ablakok is csillognak villognak. Csak épp a sarka. Na igen, az egy kicsit hiányzik
Egy vasútmegszállott házát árulják az USA-ban, az Oregon államban államban fekvő Sherwoodban, 3,5 millió dollárért. Hogy mit kínálnak ennyiért? A világ legtutibb családi házát. Legalábbis ha gyerek lennék, megvesznék érte.
Nos az az alap, hogy egy gigantikus terepasztal van benn a házban:
Budapest
Fotók: Batár Zsolt - további képek itt.
Ránk cuppant az építészeti világsajtó. Ha csak az idei megjelenéseket nézzük, akkor is volt már a Deezen vendége a szandaszőlősi templom és a kőszegi hétvégi ház, hogy a MOM Parkban nyílt Spar belső dizájnjáról ne is beszéljünk, hisz arról az ArchDaily írt nem is olyan rég. Most ismét a Dezeen vetette vigyázó szemét a Pilisre.
Hat éve áll üresen egy jókora terület a Nyugat pályaudvar mellett. Ide épült volna a kormányzati negyed, de aztán ugye nem lett belőle semmi. Ennyi idő alatt minden mozdítható értéket kiloptak belőle, épületei romosodnak pusztulnak, végleges megoldás nincs a láthatáron. Lehet, hogy jó lenne valami ideiglenes hasznosítás után nézni? Kicsit körüljártuk a héten, mi a helyzet benn, és most megmutatjuk!
Budapest
A drónokkal készült városvideóból jó pár van már (a legutóbbi budapestit például 29 ezren lájkoltátok itt az Urbin), de Kézdivásárhelyről még semmi hasonlót nem láttam. Pedig nagyon tanulságos kisfilm, amit a Visit Kézdivásárhely készített (akikről Facebook-oldaluk kapcsán már korábban is írtam).
Van Kujcsou tartományban egy hatalmas barlang, a hatalmas barlangban pedig egy csöpp falu. Úgy hangzik, mint egy mese kezdete, pedig nem az. Egy miao néphez tartozó közösség él itt, amelyik visszautasította az állam által felkínált lakásokat. Helyette épített egy kis falut a 230 méter hosszú, 115 méter széles és 50 méter magas barlangba: tetőtlen házakkal, iskolával és kosárlabdapályával. 2007-ben még több mint százan, ma már csak 18-an élnek a világ egyik legfurcsább településén.
Még több képet a China Underground posztjában találtok róluk. [Via: Inhabitat]
Sajnos még nem egy tesztlesikló rögzítette gopróval, csak egy drónos felvételt osztottak meg a Kansas City-ben épülő óriáscsúszdáról. De talán így még ijesztőbb, ahogy egy hatalmas építési terület közepén fekszik a monstrum.
A neve Verrückt lesz, ami németül őrültet jelent (Persze jó kérdés, miért adnak valaminek német nevet az USA közepén. Talán amiért Magyarország közepén angolt szokás? Nem egészen, az egész parkot Schlitterbahnnak hívják - itt a teljes sztori ha valakit érdekelnek a részletek.)
A csúszda 17 emelet magas, vagyis nagyobb mint a Niagara-vízesés és állítólag több mint 100 kilométer/órás sebességgel suhanhatunk majd le rajta.
Már ha épp arra járunk nyáron, amikor végre átadják. [Via: Roadtrippers]
Nálunk a legmagasabb a turkálók aránya Európában (a divatáru-kereskedelem tíz százaléka!), de nem ezért tűnnek el a magyar márkák az Andrássy útról. Hát akkor miért? Na és mikor épül új pláza Budapesten? És új mélygarázs a József nádor téren, hogy felhúzza a környéken a kiskereskedelmet? Na és milyen új boltok húzzák fel végre a Rákóczi utat? Iparági trendek és pletykák a hazai kiskereskedelem alakulásáról. [A teljes cikk az Indexen olvasható]
Budapest
A celebes ingatlanhírekkel legtöbbször az a bajom, amikor szembe jönnek mondjuk a Curbed-ön, hogy elképzelésem sincs, kikről van szó. Csak nem írom le, hogy xy innen oda költözött, mikor életemben nem is hallottam róla.
Na itt viszont tényleg töményen össze vannak szedve a New York-i hírességek, akik között még én is felfedezek ismerősöket.
Teljes térkép a kattintás után:
Budapest
A Worstroom egyike azoknak a mókás blogoknak, melyek ingatlanhirdetéseket posztolnak poénos képalákkal, szóval mikor azt olvastam legutóbbi posztjukban a fenti fotó alatt, hogy
Please note that the bathroom door does not close if you are using the toilet unless you sit sideways :)
azt hittem, csak a blogger élcelődik, de nem. Tényleg ezzel kínálják (vagyis már csak kínálták) ezt a lakást 600 dollárért havonta. Így, szmájlival, Kanadában, Ottawában.
Pompás kialakítás. Pedig akár ésszerűen is elfért volna ekkora helyen.
Remek diagrammot állított össze a Peakbagger: végivette a legnépesebb amerikai városok 20-as toplistáját évtizedenként ábrázolva a változást. A lista 1790-től indul, de a honlapon érdemes böngészni a korábbi adatokat is, mert egy top 4-es lista már 1680-ból is van:
Emlékeztek még, milyen volt a budai rakpart 1880-ban? Nem, nem. Ezzel nem az idősebb Urbanista-olvasókban szeretnék nosztalgiát ébreszteni, csak arra a fantasztikus nagy felbontású panoráma fotóra utalok, amit nem is olyan rég osztottam meg. Egészen fura párba állítani azzal a képpel, amit most osztottak meg a Fortepanosok. 75 évvel később készült mint az, 55 évvel ezelőtt. Ahogy írják:
Egyelőre senki sem tudja miért. Sőt tulajdonképp az sem biztos, hogy Buddhák, de mindenki annak véli őket. Nem mintha logikusabb lenne ott a megjelenésük, mint két sima meztelen kövér embernek. Mindenesetre valahogy kedvesek, bár nehéz lenne bármiféle érvet felhozni amellett, hogy miért is.
A négyes metró megállóin dolgozó cégek dobták össze ezt a kis promóvideót a mozaikburkolatokról. Kifejezetten érdekes lett, pedig az ilyen cégvezetőket megszólaltató PR-film amúgy a világ legunalmasabb műfaja. Itt viszont baromi izgalmas maga a téma, szóval nem nagyon lehetett hibázni.
Kedvencem az a rész, ahol megmutatják, hogy pakolják keretbe a mozaikokat, de a szindinamikával elrejtett Kodály-kotta is nagyon izgalmas.
Ha még nem láttad volna, milyen szépek lesznek az új metrómegállók, itt böngészheted őket. [Tipp: Sadia, kösz!]
Rovataink a Facebookon