Egyáltalán nem mai gyűjtemény - évek óta óta aranybánya Vargha Ákos Picasa-albuma midnen közlekedés- és városblogger számára. A kettes metró átadásának 40. évfordulójára szedett össze egy csomó képet, ami az építéshez, építőkhöz és az elkészült vonalhoz, illetve az állomásokhoz kötődik.
Én egy nosztalgikus darabot választottam, ugyanis gyermekkoromból nagyon szép emlék ez a Budapest-térkép az Örs vezér téri végállomásról. Mindig ezt bámultam befelemenet, miközben a felnőttek egyforintosokat dobáltak be a kép jobb alsó részén látható automatákba, hogy ne csapódjanak le előttük a félelmetes fémkarok.
(Tipp: Palotabarát - kösz)
Bár már a BKK-nak is volt egy BuBi-villantása, úgy tűnik a Magyar Telekom nem várja meg, amíg elindul az egész Belső-Budapestet behálózó bringarendszer. Hogy mikorra lőnek ki a saját projektjükről egy nagy hangú sajtóközleményt, azt nem tudom (meg azt sem, miért nem tették eddig), SP mindenesetre küldött róla két fotót és néhány sort. Amúgy klassz, nekem tetszik.
"A Budapest-Esztergom vonal felújítása olyan szakaszba ért, hogy a Szentedrei út felett átívelő vasúti felüljárót elkezdték elbontani a hétvégén. Nem is tudom hány évtizedet volt ott az a régi híd." - írta Benedek Levente, aminek szívből örülök, ám sajnálkozva hozzátette, hogy "Óbudán a vasúti töltésnél kivágták a fákat Nem tudom mi célja volt, úgy tudom, a vasúti töltést megcsinálták már pár éve."
Kaptam egy kazal sajtófotót a Dob és a Csányi utca sarkán elkészült falfestésről, melynek félkész állapotáról Városbanék már toltak egy posztot. Egyből a legendás Széna téri Matáv-reklám ugrott be, nem véletlenül - örömmel fedeztem fel, hogy a Neopaint Works is őket emlegeti előképnek.
A témaválasztásban kötötte a kezüket a műemléki környezet, de ezt azt hiszem senki sem bánja. A közeljövőben összesen nyolc falfelületet festenek még önkormányzati szervezésben (a további helyszínek a Király, a Rumbach Sebestyén, az Akácfa, a Kertész, a Kis Diófa és a Dob utcában lesznek). Rengeteg kép alant:
A kivirult villamosvágányokon is, de talán még a Borároson kinőtt paradicsomon is túl tesz az, amit Arod75 talált. Egy szamóca a XI. kerületi Bocskai utca 5. előtt. Hihetetlen, hogy kihajtott, kivirágzott és még be is ért. A nyárfaszösz, na meg a mellépöccintett cigicsikk teszi igazán teljessé a kompozíciót.
75 éve volt a Hősök tér történetének egyik legfontosabb eseménye: 1938 májusában tartották Magyarországon az Eucharisztikus Világkongresszust. Az akkori vezetés természetesen kihasználta a rendezvényben rejlő lehetőségeket, de aki azt hiszi, hogy valami semmi kis gombfocibajnokságot fújtak fel marketingesen, az téved: a rendezvényen több százezren vettek részt, köztük vagy ötvenezren külföldről. A bonyolult politikai helyzetet mutatja, hogy nem csak a bolsiknak villantott Magyarország, de a náciktól is igyekezett függetlennek mutatni magát, olyannyira, hogy durcás Hitler megtiltotta a német katolikusoknak a részvételt. Az már csak külön cifraság, hogy a református Horthy bár próbált azért jelen lenni, tulajdonképpen kimaradt az egész buliból.
1x1 piknik a Lánchíd pesti hídfőjénél - május 12. vasárnap 16:00
Ma délután négytől kilencig nagy hepaj és piknik keretében hirdetik ki az 1x1 hely pályázat végeredményét, hogy az irgalmatlanul kegyetlen zsűri (Kertész Mónika, Földes András és én) kinek ítélte oda a díjakat. Részletek itt vagy a fenti képen, amely kattintásra megnő.
Mindig is éreztem, hogy a bronzszobor-készítés valamivel összetettebb művészet, mint a makramé, de nem sejtettem, hogy ennyivel bonyolultabb. A közel hatméteres Rákóczi-szobor kettéfűrészelésénél döbbentem rá egy csomó mindenre.
Azt már mutattam, milyen a látvány a Kossuth-téri Rákóczi-szobor lova alól, ahova Wachsler Tamással a Steindl Imre Program vezetőjével másztunk föl pár napja. Az is látszott akkor, hogy pocsék állapotban van, vagyis restaurálni kell elvinni. Egy ekkora monstrumot azonban, amely ráadásul egy komolyabb szélviharban is széteshet, nem lehet egyben elszállítani - ketté kell vágni.
Budapest
"A Várkert Bazár átépítése során a felszínre került egy középkori épületegyüttes, falai jó állapotban maradtak fenn. Mivel nem számítottak rá, és a terveken sem szerepel, elrendelték az elbontását." - írta egy neve elhallgatását kérő Urbanista-olvasó. Kérdésemre csak annyit tudott mondani a romokról, hogy "középkori, feltehetően török épületek falai abból az időből, amikor a vár török kézen volt. Valamilyen kézműves-műhelyek voltak. Most meg el lesz dózerolva..."
Vagyis egyelőre még a koruk sem bizonyos. Ha bármi újdonság merül fel az üggyel kapcsolatban, jelentkezem!
Fotó: kozterkep.hu/
Bár A. vasárnapi levele részben tárgyatalanná vált (ma írt, hogy az Erzsébet téri kút újra működik), gondolatébresztőnek mégis aktuálisak sorai. Nem csak azért, mert más helyszíneket is említ benne. Azért is, mert Budapesten jó az ivóvíz, amire nagyon büszkék vagyunk, de egyre kevesebb lehet hozzájutni közterületen. Vagy nektek mik a tapasztalataitok? Ismertek jó ivóvízlelőhelyeket a városban? Esetleg olyanokat, amelyek most kezdtek működni, vagy épp amelyeket most szüntettek meg? Kiindulásnak itt egy lista, A. levelét pedig alant olvashatjátok:
"Kecskeméten járva azon merengtem, hogy vajon a véletlen szüleménye az, hogy ugyanolyan (vagy legalábbis nagyon hasonló) "K" kövekkel van kirakva a város főutcája (Rákóczi út), mint a Budapesti Károly körút, vagy megmaradt a Pesti építkezésen egy kilométernyi kő, aztán felhasználták Kecskeméten is, hogy ne vesszen kárba? :)" - tette fel nekem a kérdést a képet küldő Zoltán, de persze én sem tudom a választ.
A téma legutóbb Pécs kapcsán merült fel három éve, ugyanis ott is alkalmazták a K-követ, melyet nem titkoltan a régi Pest alaprajza ihletett és a Kiskörúton alkalmazták először (itt olvashattok bővebben). Csak magamat tudom ismételni:
"Lehet mondani, hogy ciki, vagy épp azt, hogy a "pesti körútkő" ezentúl ennek a formának lesz a neve, amit bárhol alkalmazhatnak (vö: debreceni páros kolbász vagy a brassói aprópecsenye)."
Én inkább az utóbbira szavazok, hajrá K-kő!
A Street View hiszti tulajdonképpen még a bevezetés napján lecsengett, de továbbra is hasznos eszköz marad nekünk. (Na meg továbbra is örömmel veszem, ha küldtök róla tippeket, mint amilyet mondjuk Juli dobott legutóbb a Gazdagrétről, ahol "kifogyott a színes film a guglisok fényképezőgépéből".)
Még két hete sincs, hogy végigsöpört a Street View-őrület a neten, máris itt egy újabb remek térképalkalmazás. Nem lesz egyből ugyanakkora visszhangja, hiszen egyelőre csak Budapestről van szó benne, de az Urbanistán könnyen lehet, hogy ugyanolyan mindennapos használati eszközzé válik, mint a SV vagy a Norc. Az Otthontérképről van szó, mely ugyan már jó ideje létezik, de most teljesen átalakult
Aki követte a Városnegyed-bajnokságot, az egész biztos emlékszik rá: egy térképalkalmazás, amelyiken böngészhettük Budapest kerületeit és városrészeit keresleti és kínálati ingatlanárak, bérleti díjak, parkolási díjak, bűnözési statisztikák, garázsárak stb. szerint. Klassz ötlet volt, kissé fapados megvalósítással.
Az új Otthontérképnek is ez a lényege (bár még nem minden funkció használható a régiek közül, de a blogjuk szerint folyamatosan gazdagítják a kínálatot), viszont jóval kényelmesebb és hasznosabb.
Szeretem a cimbalmos boogie-kat és Szimplát is, úgyhogy a Tárkány Művek vadonatúj klipjét a legnagyobb örömmel, önként és dalolva posztolom, nem csak azért, mert Budapesten játszódik.
A klip itt az Urbin debütál (hurrá!), a dal pedig a Kobuciban fog május 11-én a lemezbemutatón. Ha többet akartok megtudni a bandáról, kattintsatok ide!
Fotó: estately.com
Egy amerikai ingatlanos oldal, az Estatly blogja összeszedett 17 olyan szomszédtípust, akit jobb elkerülni a lakásvásárláskor. A listát erősen befolyásolta, hogy mihez volt épp vicces képük, mi a beszédtéma az USA-ban manapság, meg hogy egyáltalán miből lehet poént faragni, illetve, hogy mi merült fel a rémes szomszédsztorikat gyűjtő My Crappy Neighbor blogon.
Mindenesetre problémafelvetésnek tök jó még akkor is, ha van néhány abszurd pont is benne. Szerintük a legrázósabb típusok közt ott vannak a következők:
Nem is emlékszem már hány reklámfilmet posztoltam ki budapesti helyszínnel, de mobilos is volt már jó néhány. Ez itt a legújabb Vikusz jóvoltából, aki azt írta, engesztelésképp küldi, amiért benyeltem az április elsejei tréfáját. Kösz és persze nincs harag, megérdemeltem...
1. A létező összes furcsaság egyetlen hirdetésen: tulajok, macskák, pucér nők, vibráló minták, vaku stb. (via: estately blog)
Budapest
"Morzsi, a mikulás sapis, nercbundás zokni-kutya, háza tetején, kék küblivel várja a járókelők 1%-os támogatását, gazdái javára."
Lásd Budapestet! bloggere küldte a minap a Széna téren kolduló műkutya képet. Klassz a mikulássapka rajta, bár nem éppen praktikus viselet mostanában. Ti találkoztatok már vele?
A képet Horatio Caine lőtte pár napja Marosvásárhelyen és töltötte fel a Mi a, mi? Helyszínelők Facebook-csoport oldalára. A teljes sztorit, érveket pro és kontra pedig a TransIndex oldalán olvashatjátok.
"Bezzeg bicikliparkoló az sehol" - teszi hozzá keserűen a képet készítő keretterekes Kilián Zsolt, aki már tegnap is twittelt egy remek fotót (akkor egy pár percre tesztelésre kirakott BUBI-modellt kapott lencsevégre).
Frissítve: mint Vipler Imre jelezte Facebookon: a tábla már évek óta kinn van! Bravo!
Amikor a hét elején Nemzeti vágta címmel feltöltöttem a fenti telós képet az indafotóra, még nem sejtettem, hogy akár áthallásos poén is lehet belőle, csak egyszerűen tetszettek a Nemzet Főtere felett száguldó lópaták. Aztán keddre kiderült, hogy lehet, hogy mégis szójáték lesz belőle, mert valóban csak darabokra vágva lehet elszállítani a hatalmas szobrot. Az 1937-ben emelt 6 méter magas alkotás egy 4,7 méter magas gránit talapzaton állt - ahova nekem is sikerült felmásznom.
Bár tegnap illett volna kitolnom Kerényi Zoltán legjobb áprilisi kollázstermését, mentségemre legyen mondva, hogy május elseje volt - kicsit lustálkodhattam. Na de most itt az új termés legjava egyenesen az Ablak a múltra Flickr oldaláról szemezgetve, ahol persze többet is találtok ezeknél. Van itt minden, a békében fényképezett katonáktól a háborúban filmező katonáig. Rengeteg jól elkapott pillanat, amit csak még jobban kiemel a megváltozott vagy épp ma is ugyanolyan díszlet. (Részletek a képek fölé vitt nyíllal varázsolhatók elő, kattintásra pedig nagyobb méretben is megtekinthetők. Ha nem akartok lemaradni az újabb darabokról, kövessétek a facebook.com/ablakamultra oldalt.)
A fenti képet tegnap lőtte Miszter Papírkutya, a MrPaperDog bloggere a Gellért-hegy oldalában. Egészen pontosan itt. Nem csak az meglepő, hogy valaki egy szentélyt rak ki a falra, mintha csak belátnánk a sziklatemplom belsejébe, de legalább ilyen fura, hogy a Gellért-hegy mennyire vonzza a színvonalas street-art alkotásokat. Már magán a helyszín Street View képén is ott egy dobókocka, meg kukucskált ki innen már barlangi troll is, aztán ott voltak a ragasztott ablakok, és egyszer Szent Gellért emlékművére is ragasztottak két aranyos szemet, amit ugyan kiposztoltam az Urbanistára, de most sehogy nem találom... (Frissítve: megtalálta viszont defter: ez az. Rosszul emlékeztem, nem csak szemei voltak, hanem fogai is.)
Fotó: IVG
A budapestiek általában alapból viszolyognak az üveg-acél irodaház-homlokzatoktól, kiváltképp, ha azok százéves házak közé ékelődnek. Éppen ezért kedvelem ezt a kis épületet az Astoriánál, mely üdítő kivétel, ugyanis senkit nem zavar. Szépen simul a Károly körút képébe, miközben teljesen korszerű és van benne egy kis játékosság is. Ráadásul valódi kincset rejt: az egykori pesti városfal egy szakaszát. Mivel most van benne kiadó iroda, a tulajdonos engedélyével bejutottam megnézni belülről is. Mint kiderült, odabenn nem ez az egyetlen izgalmas dolog.
Caine hadnagy lőtte a képet a Kálvinon és töltötte fel a Mi a, mi? Helyszínelők Facebook-csoportba. Nagyon eredeti!
Persze nem olyan merész, mint amit Zobokiék terveztek annak idején. Csak a Corvintető kapott egy megemelt teraszt. Eddig ugyanis nem volt túl előnyös, hogy bár baromi jó helyen van, a magas faltól csak azok láthatták a panorámát, akik illegálisan kimásztak a tetőre. Mostantól viszont bárki, aki fellépcsőzik a négy méter magas szintráépítésre. Még több kép itt.
Kép iho.
Budapest
Rovataink a Facebookon