Hó is volt, de még Schmitt és Malév is
Jégbe fagyott Európa, de Magyarországon pezsgett a politika tavaly év elején. Az első negyedévben Schmitt Pál még államfőként utazhatott volna Malévvel. Felborult a Costa Concordia, és Hollande nekiállt, hogy eltávolítsa Sarkozyt a hatalomból. Az első negyedév képei, amit további három rész követ majd.
Marco Fois fejest ugrik az idei évbe január elsején, a Tiberis folyó felett. Rómában 1946-óta hagyomány a Cavour hídról a Tiberbe ugrani, és rituálisan alámerülni az újévben. (Fotó:
Gabriel Bouys / AFP)
Ellenzéki tüntetés Budapesten az Operaház előtt. Az épületben a kormány ünnepelte az új alaptörvény január elsejei hatályba lépését, az Andrássy úton ellenzéki politikai pártok és civilek tüntetettek ellene. A január másodikai tüntetés volt a legnagyobb ellenzéki megmozdulás 2012-óta, de az MTVA-botrány kirobbanása miatt is emlékezetes marad. (Január 2.) (Fotó:
Földes András / Index)
Egy munkás sétál a hófödte Bulgáriában.
A kemény tél az év elején nem kímélte Európát: Bulgáriában január 31-én rekord hideget mértek, az extrém tél miatt bezártak az iskolák, az üzletek nyitva tartását korlátozták, és lassult a dunai hajózás. (Január 31.) (Fotó:
Dimitar Dilkoff / AFP)
Az első békemenet január végén. Százezer fős tömeg vonult végig a Hősök terétől a Kossuth térig, hogy kiálljon a kormány és Orbán Viktor mellett. A kezdeti sikeren felbuzdulva idénmég két alkalommal indult hasonló menet, március 15-én és október 23-án. (Január 21.) (Fotó:
Huszti István / Index)
Occupy tüntetők Washingtonban. A társadalmi- és gazdasági egyenlőtlenségek ellen tüntetőket tömörítő mozgalom táborát az év elején számolta fel a Washingtoni rendőrség. A tüntetők ezután New Yorkba költöztek, ahol a Wall Streeten vertek tábort. (Január 31.) (Fotó:
Jewel Samad / AFP)
Egy nő reggelizik egy pennsylvaniai étteremben, mögötte a republikánus elnökjelölt, Nick Santorum érkezik egy sajtóeseményre. Már év elején biztosra lehetett tudni, hogy az idei választás Mitt Romney és Barack Obama között fog eldőlni. (Január 10.) (Fotó:
Mike Segar / Reuters)
Schmitt Pál egy egri iskola tornatermében. A később az államfő lemondásához vezető plágium-ügy kirobbanása után először itt állt nyilvánosság elé Schmitt Pál. Eredeti programja szerint az Egri Főiskolán tartott volna beszédet, de ezt az utolsó pillanatban egy gimnáziumra módosították. (Január 19.) (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
Az új észak-koreai vezető Kim Dzsongun pózol a Koreai Néphadsereg válogatott katonáival. A hadsereg főparancsnoki címe mellé ő lett a párt első titkára is, a pozíciót azért hozták létre, hogy halott apja örökös főtitkár maradhasson, ne kelljen fiának átvennie a címet. Kim Dzsongun apja nagy utódja kíván lenni. (Január 1.) (Fotó:
Kcna / AFP)
Molly és gazdája sétálás közben akadtak rá a több tonna döglött heringre Norvégia északi részén. A tömeges halpusztulás oka a mai napig ismeretlen. (Január 2.) (Fotó:
Jan Petter Jorgensen / AFP)
Zátonyra futott és elsüllyedt a Costa Concordia. Több mint 4000 ember utazott a hajó fedélzetén, a balesetben 15 ember meghalt,17-en eltűntek. (Január 14.)
(Fotó:
Filippo Monteforte / AFP)
Egy férfi az elárasztott utcát figyeli ablakából Hollandiában. A 110 km/órás szél és a heves esőzések következében az utcákon hömpölygött a víz több holland tengerparti városban, mivel az ország negyede a tengerszint alatt fekszik. (Január 5.) (Fotó:
Robin Utrecht / AFP)
Hoszni Mubarak egyiptomi elnököt kórházi ágyon fekve tolták be a bíróságra, ahová békés tüntetők elleni erőszakért, illetve korrupció vádjával idézték be. A lemondott elnök első kihallgatása alatt kapott szívrohamot, melyből orvosai szerint hamar felépült, ennek ellenére a tárgyalásokon mindig így jelent meg. (Január 2.) (Fotó:
Stringer / Reuters)
Palesztin építőmunkások sztrájkja Hebronban. Izrael katonákat vezérelt egy illegális építkezéshez a megszállás alatt álló al-Diratba, hogy leállítsák a palesztin házak építését az izraeli területen. Az egyik munkás az izraeli terepjárók elé feküdve próbálta megállásra bírni a katonákat. Egész évben feszült maradt a helyzet Izrael és Palesztina között, az év végéig a két ország közel ezer rakétát lőtt ki másikra. (Január 25.) (Fotó:
Hazem Bader / AFP)
Egy férfi sétál a befagyott Genfi-tó partján. (Február 5.) (Fotó:
Fabrice Coffrini / AFP)
Jégrobbantás a Tiszán. Honvédségi gyakorlat, ahol azt próbálták el, hogyan kell utat robbantani a jégen, hogy a hadsereg átkelhessen a befagyott folyón. A magyar katonák Tél Tábornok felett aratott győzelmét láthatják. (Február) (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
Leállt a MALÉV. Hatvanhat év után idén megszűnt a 2600 munkavállalót foglalkoztató nemzeti légitársaság. Az évente 3.2 millió utast szállító MALÉV hosszas vergődés után jutott el a működésképtelenségig. (Február 3.) (Fotó:
Index / Huszti István)
Egy jegyespár csókja Kaliforniában, miután az amerikai törvényhozás alkotmányellenesnek nyilvánította az azonos neműek házasságát tiltó előterjesztést (Proposition 8), így az ügy az amerikai legfelsőbb bíróság elé kerülhetett. (Február 5.) (Fotó:
Jonathan Alcorn / Reuters)
Elnökválasztási kampány Franciaországban. Francois Hollande, a szocialista párt jelöltje egy helyi képviselővel kávézik kampánykörútjának egyik vidéki állomásán. Hollande és pártja megnyerték a májusban tartott választásokat. (Február 23.) (Fotó:
Patrick Kovarik / AFP)
A mélyülő görög válság jelei egy athéni bank épületén. Németország idén 130 milliárd eurós mentőcsomaggal segítette ki Görögországot, a segítségért cserébe reformprogramot vártak az országtól. A tervezett intézkedések ellen az év során több demonstrációt tartottak Athénban. A hatalmas összegű kiadást a német lakosság is nehezen nyelte le. (Február 13.) (Fotó:
Louisa Gouliamaki / AFP)
Egyetemfoglalásba torkollott a diáktüntetés. A felsőoktatás átszervezése elleni tüntetés résztvevői úgy döntöttek, több százan bemennek az ELTE épületébe, és hallgatói fórumot tartanak. A vita leginkább arról szólt, hogyan folytatódjon az akció, később arról, meddig maradjanak benn, de magáról a vitáról is vitatkoztak. (Február 15.) (Fotó:
Huszti István / Index)
Egy brazil fiú foglalt házuk otthonában. A közelgő olimpia- és világbajnokság előtt látványos tisztogatásba kezdett a brazil rendőrség a nagyvárosok faveláiban, ahol a virágzó fegyver- és drogkereskedelem együtt él a helyi lakosok kilátástalan szegénységével. (Február 9.)
(Fotó:
Yasuyoshi Chiba / AFP)
Meghalt Csurka István. Budapesten a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben vettek végső búcsút a 78 éves korában elhunyt politikustól. (Február 18.) (Fotó:
Huszti István / Index)
Férjeiket ütik indiai asszonyok a Huranga ünnepen, a színek fesztiváljaként ismert Holi utáni első napon. (Február 3.) (Fotó:
Adnan Abidi / Reuters)
Afgán rendőrségi helikopter vigyázza a közös imát Kabulban, az afgán újév első napján. A perzsa naptár Mohammed próféta medinai zarándokútjától számolja a napokat, így ott idén még csak 1391.-et írunk. (Március 20.)
(Fotó:
Omar Sobhani / Reuters)
Leégett Krasznahorka vára. A tűz következtében teljesen beomlott a tetőszerkezet, de nemcsak a tető, a vár és a környező erdő is égett. (Március 12.) (Fotó:
Huszti István / Index)
Teraszos földművelés Kína Junna tartományában. Idén 6.4 millió hektár erdő tűnt el a Földön, a gyorsuló tendencia egyik fő oka a kínai mezőgazdság aggresszív terjeszkedése. (Március 11.) (Fotó:
Str / AFP)
Felgyújtotta magát egy 27 éves tibeti szerzetes, tiltakozásul a kínai elnök látogatása ellen Új Delhiben. Bár a demonstrációnak ezt a formáját a Dalai Láma és a száműzött tibeti kormány is elítélik, Kína szerint ők biztatják a szerzeteseket az önégetésre. Tavaly óta 90-en gyújtották fel magukat Tibet kínai megszállása ellen tiltakozva. (Március 26.) (Fotó:
Strdel / AFP)
Húsvéti locsolkodás Hollókőn. Bár a húsvét keresztény ünnep, a locsolkodás hagyománya a pogány termékenységi rítust idézi. (Március 28.) (Fotó:
Kisbenedek Attila / AFP)
Vlagyimir Putyin könnyes szemmel tartott beszédet támogatóinak a Kreml előtti téren. Putyin megnyerte a választásokat, így harmadik ciklusát kezdhette meg idén Oroszország vezetőjeként. Annak ellenére is sikerült elérzékenyülnie, hogy győzelméhez nem fért kétség: a választás egyetlen tétje az volt, hogy az első vagy a második fordulóban arat majd győzelmet. (Március 5.) (Fotó:
Dmitry Astakhov / AFP)
Civil demonstráció a Ferenciek terén. Március 15-én hatalmas tömeg gyűlt össze a Milla rendezvényére, az eseményről csupán egy vezéralak hiányzott. Az egymilliós tüntetéssorozat legfontosabb tanulsága március 15-én vált minden eddiginél nyilvánvalóbbá: politikus és politikai program nélkül nehéz izgalmas tüntetést tartani. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
Lengyel felvonulók az Erzsébet hídon. Több ezer lengyel szimpatizánst hívott Budapestre a Gazeta Polska című jobboldali hetilap március 15-én, hogy a Békemenet résztvevőiként kifejezzék rokonszenvüket az Orbán-kormány iránt. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
Szíriai felkelő ül lován a török határhoz közeli Al-Shatouriában. Márciusban volt egy éve, hogy Szíriában elkezdődött a forradalom Bassár El-Aszad elnök uralma ellen, és idén is egész évben folytatódtak az összecsapások kormányerőkkel. A felkelők véres harcok árán szerezték meg Aleppót, az év végére pedig egészen a főváros külső kerületeiig jutottak. (Március 16.) (Fotó:
Giorgos Moutafis / AFP)
Útra kelt a világ legkisebb embere. Chandra Bahadur Dangi gyalog ment falujából az 540 kilométerre fekvő Katmanduba, hogy a Guinness Rekord Szövetség szakemberei hivatalosan is elismerjék méreteit. A 72 éves férfi 56 centiméter magas. (Március 21.) (Fotó:
Prakash Mathema / AFP)
Rovataink a Facebookon