Verdun 99 év után még mindig lakhatatlan
Az 1916-os verduni csata volt a Nagy Háború legvéresebb összecsapása. A harc 300 napig tartott; ezalatt 300 000 német és francia katona halt meg a harcokban. Az ő emléküket márványtáblák őrzik, de azt már kevesen tudják, hogy a konfliktus milyen környezeti károkkal járt. A területet azóta Zone Rouge, azaz Vörös Zóna néven emlegetik.
A 42 000 hektáros területen csaknem egy évszázaddal a harcok befejezése után sem állt helyre a rend. Nincsenek helyi lakosok, és csak kevesen tehetik be a lábukat a Vörös Zónába. Pedig a háború előtt itt farmok voltak; a megtermelt élelmiszerrel el lehetett látni a közeli, hatvanezer fős helyőrséget is.
1914-ben, a háború kitörésével minden megváltozott. 1916-ra a német és francia erők több millió töltényhüvellyel és tüzérségi ágyúk roncsaival terítették be az egész környéket. Ez volt a történelem első csatája, ahol meghatározó szerepet kapott a tüzérség is: a szüntelen ágyúzásban milliónyi töltetet lőttek el. A lövészárkok szép lassan eltűntek: már csak gödrök voltak a földben, és mindenki oda húzódott be, ahova tudott.
A háború alatt a környékbeli falvakat szinte teljesen szétlőtték, a lakosok elmenekültek. A háború végén, 1918-ban a francia kormány felmérte a károkat, és felbecsülték, hogy mennyibe kerülne helyreállítani a környezeti károkat. Képzelhetik, milyen eredményre jutottak, ha végül úgy döntöttek, hogy kitelepítik a környéken élőket, és a Vörös Zónát katasztrófa sújtotta övezetté nyilvánítják. A falvakat beírták a háborús veszteségek rubrikájába.
A talajt még mindig bombatölcsérek és lövedékek nyomai szabdalják, de a lakatlan terület viszonylag gyorsan kizöldült. Ennek ellenére a Vörös Zónába nem véletlenül tilos a belépés: rengeteg, még fel nem robbant töltet lapul az erdőben. A környékbeli farmerek szinte minden évben ráfutnak egy-egy besült töltetre a traktorjaikkal. A szakértők szerint viszont nem is a robbanótöltetek, hanem a gázbombák az igazán veszélyesek, és a Vörös Zónában ezekből is rengeteg van.
Bár van egy kormányügynökség, a Department du Deminage, ami a töltetek eltávolításával foglalkozik, de a hozzáértők szerint 300 évig is eltarthat, mire minden besült robbanófejet, gázbombát és gránátot megtalálnak és hatástalanítanak.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
Rovataink a Facebookon