Lengyel Szilvia (LMP) agrárkérdésekben kérdez, egészen pontosan az agrárkamarákkal kapcsolatos visszásságokról. Bitay államtitkár fog válaszoni, bár Budai Gyula is visszaérkezett a terembe, és le szeretett volna ülni a bársonyszékbe, de végül hagyta érvényesülni fiatal kollégáját. Mondjuk mindegy, mert ő meg erre így nem tud válaszolni, azt mondta meg, hogy nyilván minden rendben van. Képviselő asszony nagyon tehetségesnek nevezte a fiatal államtitkárt, bár utána megjegyezte, hogy a figyelemelterelésre gondolt. :-)
Folytatódik a rezsiharc: ha a Fidesz rábólint, márpedig miért is ne, akkor ezentúl a közös képviselőknek is ki kell hirdetniük, mennyit spórolt a lakóközösség. Ha nem teszik meg, fel lehet jelenteni őket a fogyasztóvédelemnél. Felpörög a törvénygyár a karácsonyi szünet előtt, faragják és fésülgetik a költségvetési módosítókat, közben az LMP pedig a NAV-botránnyal támad.
Üdvözöljük az olvasókat, Nyilas Gergő kollégámmal közvetítjük végig a mai ülést, szokás szerint az azonnali kérdések végéig. Lesz ám szakkommentelőnk is: Varga László az MSZP-ből, aki a Societast vezette korábban, amúgy miskolci, a párt elnökségi tagja. Úgy volt, hogy a Fidesztől Révész Máriusz is bekapcsolódik, ám őt a törvényhozási papírmunka áradata sajnos elsodorta.
Üdvözlöm az Index olvasóit, engem ért a megtiszteltetés, hogy képviselőként kommentelhetem az Országgyűlés mai ülését. Remélem sikerül érdekesebbé, színesebbé tenni a közvetítést. Lassan kezdődik az ülés a napirend előtti felszólalásokkal.
Áfacsaló hálózatok leleplezésére felállított csoportokat szüntetett meg az adóhatóság – mondta Szél Barnadett. Az LMP-s képviselő Tiszta Magyarországot akar, amelyben nem lehet „1000 milliárd forintot elcsalni. Ezermilliárdok tűnnek el az államkasszából, a képviselőtársak pedig lapítanak" – mondta Szél, aki szerint nemcsak a Fidesz, hanem az MSZP is lapít. A NAV-botrányt fel kell deríteni – közölte.
Magasabb fokozatra kapcsol a törvénygyár a karácsonyi szünet előtt, a kormányoldal 13 törvényjavaslatot nyújtott be egy hét alatt, nincs megállás! Köztük például két mezőgazdasági témájú javaslatot szombat délelőtt, egy 117 és egy 77 oldalasat. Reméljük, mindenki alaposan elolvasta.
Cséfallvay Zoltán államtitkár szerint nem lapít a kormányt, a NAV-nál vizsgálat indult. Az államtitkár szerint egyébként nem speciálisan magyar, hanem EU-s alapproblémáról van szó. Az EU-ban százmilliárd eurót is meghaladja az ÁFA-csalások mértéke. Ez ellen szerinte is lépni kell, bízik benne, hogy az ügyészség megteszi a megfelelő lépéseket a vizsgálat során.
Többek között arról, hogy egy újabb adóellenőr tálalt ki, igaz, ő névtelenül. Az atlatszo.hu-nak beszélt arról, hogy fokozatosan leépítették a Kiemelt Ügyek Adóigazgatóságát a kormányváltás óta, idén pedig fel is számolták egy gyors kormányrendelettel.Azt állítja, hogy a NAV Főigazgatóságán védték a legnagyobb adócsalókat, bürokratikus úton elkenték az ügyeket, elakasztották az eljárásokat. Szerinte a bizonyítékok még elérhetőek a NAV-nál, de mivel nem nyilvános adatok, csak egy parlamenti vizsgálóbizottság deríthetné ki.
A földvásárlási moratóriumot a Jobbik elnöke szerint meg kellene hosszabítani. Állítása szerint a kormány nem adott garanciát az új törvényi környezettel arra, hogy a gazdagabb nyugat-európai gazdák nem vásárolják fel a termőföldeket. Ez a kormány sem védi meg a magyar földet. Pedig ez a szabadság alapja – mondja Vona, a korábbi kormányokat is felelősségre vonva. Ha már Bulgária megtörte a jeget, akkor nekünk is így kellene: meg kellene hosszabbítani a földmoratóriumot. Nem megoldás, de időhúzás – mondja Vona.
Alaptörvényben kellene rögzíteni a kérdést: a Jobbik szerint a magyar föld csak a magyar állam, az önkormányzatok és magyar állampolgárok kezében lehetne.
A teljes lista az aláírókról itt.
2014. május 1-jén jár le a moratórium. Budai Gyula szerint is meg kell akadályozni, hogy spekulánsok vásároljanak földet. Az új Btk. lehetőséget add arra, hogy a Btk. eszközeivel lépjünk fel. 1-5 évvel bünteti azokat a spekulánsokat, akik jogellenesen földet akarnak vásárolni – hozott példát az államtitkár arra, hogy a Fidesz védi a magyar földet. Budai szerint egyébként Bulgária nem úttörő: a moratórium meghosszabbításával annyit érnek el, hogy a 2007-ben csatlakozva nem jár le 2014-ben a moratórium. Ezt Magyarország is megcsinálta: 2004-ben csatlakozva 2011-ben járt volna le a moratórium, a Fidesz kezdeményezésére ez tart ki 2014. május 1-jéig.
Legalábbis öltözködésben: fehér ing, bordó nyakkendő a mai összeállítása. Nagyon szeret egyébként rózsaszín inget hordani, de nyilván úgy gondolta, Vona Gábornak célszerűbb más szettben replikázni.
Szél Bernadett LMP-s képviselő az első megszólaló. A téma a NAV botrány. Tisztázni kell az ügyet, ez alapvetően fontos a közélet tisztasága szempontjából, ezért több frakciótársam határozati javaslatot nyújtott be ennek érdekében. Én személyesen minden más megoldást is megfontolandónak tartok, hogy mindenki lássa, a frakciónk a tényfeltárásban érdekelt. Az államtitkári válasz nem nagyon kapcsolódott a kérdéshez, még az egykulcsos SZJA-ról is volt szó benne és csak három percig tartott.
Az MSZP elnöke szerint egy ilyen adórendszer Magyarország számára gazdaságilag és társadalmilag is káros. A Századvég tanulmányából idéz Mesterházy Attila. Ezt a kutató zrt.-t talán nem vádolhatjuk részrehajlással. 75 ezer forinttal nőtt átlagban az adója a legkevesebbet kereső 2 és fél millió adózónak.
70 százalék veszít ez új rendszerrel – mondta Mesterházy. A legjobban a leggazdagabb, gyermektelen felső 20 százalék nyer – mondta Mesterházy. A családi adókedvezményt is csak egy kisebb rész tudja igénybe venni. Az adórendszer nem serkenti a belső fogyasztást sem – hívta fel a figyelmet az MSZP elnöke. A Századvég Gazdaságkutató Zrt. szerint 450 milliárd forint adóbevételtől esett el a költségvetés az egykulcsos adórendszerrel. Az alsó tíz százalék és a felső tíz százalék között kilencszeres a jövedelemkülönbség. Mesterházy szerint a szakadékot csak növelné, ha az szja 9 százalékra csökkenne.
Mármint az előző hét vicce, hiszen a mostaniból még alig telt el 13 óra! Szóval az, hogy a Századvég és az NGM is elhatárolódott a századvéges tanulmányíróktól, akik azt hozták ki, hogy az egykulcsos adó egy nagy szívás.
Virovácz Péter és Tóth G. Csaba tanulmánya végig a tudomány nyelvén, a tudomány eszközeivel mutatja be az egykulcsos adórendszer hatásait, vagyis hogy a csökkentés több mint 74 százaléka az adófizetők legjobban kereső ötödénél landolt.
Most neki kell megvédenie az egykulcsos adót Mesterházytól, de leginkább csak arról beszél, hogy minél több embernek kell adóznia, bezzeg az MSZP-kormányok 1,5 millió embert kivontak az adózásból.
De ne sikkadjon el az előző válasza sem, amiben azt magyarázta, hogyan lehetett Horváth András NAV-ellenőr állításait egy belső vizsgálattal egyetlen hétvége alatt leellenőrízni és kihozni, hogy sehol semmi probléma:
tudom, ön mosolyog, hogy három nap alatt lefolytatták, de a számítástechnika van annyira fejlet
Nem a társadalmi egyenlőtlenség megoldása az SZJA feladata – mondta Cséfalvay Zoltán. "Mindenki fizessen adót" – mondta az államtitkár, arra utalva, hogy a szocialisták alatt másfélmillió dolgozó lényegében mentes volt az adózástól. Mindenkire kiterjed azonos módon a közteherviselés, hiszen mindenkitől 16 százalékot vesz el – mondta Cséfalvay. Ez az államtitkár szerint hasznos és igazságos. Elősegíti a beruházást, a versenyképességet, a fogyasztást és fehéríti a gazdaságot.
A felső húsz százalék 320 ezer bruttó fizetéstől kezdődik – mondta Cséfalvay, aki szerint Mesterházy a többkulcsos adóval a most fizetésemelést kapott tanárokat szeretné büntetni. Nagy zaj kíséri a felszólalást. Kövér László házelnök közbeszól: a napirend előtti felszólalás nem kollektív műfaj.
Cséfalvaynak, hogy olvassa el, de az államtitkár azt mondja, ő már olvasta.
De ha már tanulmányok, így nézett ki Mesterházy Attila és majdani felesége a ballagáskor, a fotót ő posztolta Facebookon.
Mesterházy Attila pártelnökünk, frakcióvezetőnk szól napirend előtt. Az egykulcsos adóról beszél, melynek kapcsán a múlt héten látott napvilágot egy Századvég-munkatárs tanulmánya, akitől aztán nagy hirtelen elhatárolódott mindenki a jobboldalon. Pedig rámutatott arra, amit Borsodban és Miskolcon, a szülővárosomban az emberek túlnyomó többsége érez a saját bőrén. Arra, hogy az egykulcsos adó az alacsony keresetűeknek, a szegényeknek rossz, a leggazdagabbaknak pedig százezreket ad havonta. Ez elfogadhatatlan, meg kell változtatni. Ha kormányra kerülünk, meg is fogjuk. Cséfalvay államtitkár nyilván védi a mundér becsületét. Nehezen bírom az ilyen válaszokat. Attila még azt is felajánlja, hogy odaadja neki a tanulmányt, de nem nagyon érdekli... Szívesen sétálnék egyet az államtitkárral Diósgyőr utcáin, hogy lássa, mit okozott az igazságtalan adórendszerük. A Fidesz frakcióban természetesen vastaps...
Harrach Péter szerint családbarát az egykulcsos adórendszer. A kampány elkezdődött: az MSZP kampányüzemmódba kapcsolt. Ez rendjén is van – mondta a KDNP frakcióvezetője, aki szerint az ellenzék célnak és nem eszköznek tekinti a hatalmat, amelynek, az ország helyzetének javítását kell szolgálnia. Szobordöntés, démonizálás, bajai videó sorjázik meg a beszédben, amelynek lényege, hogy a kormánytöbbség támogatója békés és felemelkedett, az ellenzék hívei kiabálnak, civakodnak, gyalázkodnak. Vajon mit kezdene a civakodó ellenzék a hatalommal? – tette fel a sokakat érdeklő kérdést Harrach.
Sajnos van Magyarországon olyan politikai erő, ami a hatalom megszerzését tekinti céljának... A hatalom nem öncél, a hatalom eszköz, azért van, hogy politikai céljainkat meg tudjuk valósítani, ez a cél pedig nem lehet más, mint a magyar emberek és Magyarország jövőjének... és itt sajnos elvesztettem a fonalat Harrach Péter felszólalásában. Vajon melyik politikai erő lehet az, amelyiknek nem célja, hogy megszerezze a hatalmat?
Harrach Péter beszél. Nyilván elmondja, mit kell gondolni... A beszéd nem túl dinamikus, inkább monoton.Az esős, felhős időjáráshoz illik. A baloldalt úgy általában szidja, a végén meg elmondja, hogy a hatalom eszköz szerinte. Na persze, ezt láttuk az elmúlt három és fél évben. Rétvári Bence államtitkár válaszol, mint a KDNP-s napirend előttikre általában. Nagyon egyetértenek abban, hogy a baloldal csak nagyon szörnyű lehet, mert ilyen a természete. A válaszban elképesztő minősítések vannak. Hogy lehet ennyire végletesen gondolkodni? Szerinte ha jól értem jók, meg rosszak vannak, és ők a jók. Remélem egyszer lesz még normális közbeszéd ebben az országban.
8 év szocialista kormányzásból minden polgár le tudja vonni, hogy milyen előnye származott az időszakból. Kevesen vannak, akik pozitívumot tudnának idézni – mondta Rétvári Bence, aki szerint a választás valóban népszavazás lesz: a rezsicsökkentésről, az adósságplafon alaptörvényben rögzített mértékéről, közmunkáról, a szociális üdültetésről, és a családi típusú adózásról. Az alkotmányról nem szólt Rétvári, mint lehetséges népszavazásról. Rétvári elmondott egy mesét a skorpióról és a békáról, amiből kiderült, hogy az ellenzék egy skorpió és szétverné a jól működő rendszert és visszahozná az IMF hatalmát.
Tegnap még Japánból posztolt magáról és feleségéről fotókat Facebook-oldalán, úgyhogy a parlamentben ma hiába keresné őt bárki.
És egy kis zene!
"2010-ben távozó szocialista hatalom legterhesebb öröksége a devizahitel-szerződések ügye" – mondta Gulyás Gergely. 2012-ben egymillió szerződés volt, 90 százalékban svájcifrank-alapú. Gulyás szerint felelőtlenség volt megengedni, hogy nem euróban is el lehetett adósodni. 170 ezren éltek a végtörlesztéssel, és ugyanennyien vették igénybe az árfolyamgátat. A bankok kartelleztek, hogy a végtörlesztésben minél kevesebben tudjanak részt venni. A GVH döntése alapján ezért kell 10 milliárdot fizetniük a bankoknak. Gulyás szerint a helyzetről a legkevésbé az állampolgárok tehettek. Az állam viszont igen, amely eltűrte az árfolyamkockázatot. Gulyás nem említi, hogy a devizahitelek széles körű elterjedését az első Orbán-kormány által 2001-ben elfogadott törvény tette lehetővé.
140-szeresére nőtt a devizaállomány Gyurcsány és Bajnai alatt – mondta a már harmadszorra felszólaló Rétvári Bence. Az államtitkár szerint a korábbi kormány nem törődött azzal, hogy hosszabb távon milyen következményekkel jár a devizahitelek elterjedése. Gyurcsány és Bajnai nem tett semmit ennek terjedése ellen – mondta Rétvári, aki szerint legalább lassíthatták volna ennek terjedését, törvényi úton javítva a devizahiteles konstrukción.
Az előzőhöz hasonló kombináció fiatalosabb változatban. Gulyás Gergely szól a Fidesz frakcióból a devizahitelesek ügyében. Az persze nem kerül szóba, hogy mennyire elszállt a forint árfolyama a kormányváltás után. Rétvári válaszol, a Kúriára hivatkozik, a kormány kivár, ha jól értem, pedig sokan vannak nagyon nehéz helyzetben. Pedig a Fidesz november elejére végleges megoldást ígért.
Elutasította a ház a Jobbik javaslatát, hogy "a szovjet megszállás alatt', a rendszer működtetőinek nyugdíjprivilégiumairól szavazzanak.
és kommunistafalóként kihirdetni, hogy 39 igen szavazat érkezett csak arra a javaslatra, mely megvonná a kiemelt komcsi nyugdíjakat.
A Jobbik ugyanis ismét ki akarta egészíteni a napirendet hosszú című javaslatukkal (A szovjet megszállást követő szocialista rendszerek által biztosított politikai nyugdíj-privilégiumokmegszüntetéséről és a szocializmus áldozatainaktársadalombiztosítási kompenzációjáról), ez megint nem jött össze. Vona Gábor vezetésével egy másik ötlete is volt négy jobbikos képviselőnek, mégpedig a XXIII. kerületi rendőrkapitányság létrehozása. Ezzel ugye a soroksári futónő meggyilkolásánal szeptemberi ügyét lovagolják meg.