Ha igazak a fideszes kalkulációk, és a banki visszatérítéssel az átlagos hiteles terhek negyedével-harmadával csökkennek, akkor ma minden második képviselő saját anyagi helyzetének javítására is szavazni fog, mivel a most 197 fős parlamentben száz képviselőnek van banki tartozása.
A miniszterelnök gratulált a koalíció pártjainak és politikusainak az elszántságukért, mellyel napirenden tartották a devizahitelesek megsegítését. Ez kellett az önkormányzati választási kampány csodafegyvere, a bankelszámoltatás küszöbön álló megvalósításához. A miniszterelnök új bejelentést nem tett, ennek megfelelően a vita sem volt túl érdekfeszítő, az ellenzék pedig nem mert fellépni a bankok elszámoltatása ellen. Aztán viszontválaszában Orbán tett egy meghökkentő kijelentést a civilekről.
Napirend előtt az ellenzék részéről előbb az LMP-s Sallai Róbert Benedek gondolatait hallhatjuk az önkormányzatiságról, majd a jobbikos Z. Kárpát Dánielt a kormány barátairól, végül Harangozó Gábort a sorsukra hagyott gazdákról. A KDNP részéről Szászfalvi László mondja el sokadszorra, milyen irtózatosan fontos is nekik a családok jövője, Rogán Antal pedig "a bankok elszámoltatása" fedőnéven beterjesztett újabb devizahiteles szabályzásokat fogja magyarázni.
A szezonkezdetre mindent összeszedtünk, amit érdemes tudni a képviselőkről, REN-GE-TEG meglepő és elgondolkodtató adat és összefüggés jött ki!
A kampány, nem a hármas metró. Staudt Gábor főpolgármester-jelölt ezért interpellációban fogja letolni a kormányt amiatt, hogy a budapestieket bünteti, a tétet Kunhalmi Ágnes emeli majd a "Tényleg nem látják a 3-as metró napi 400 000 utasát?” című felszólalásával.
Szél Bernadett Orbánt óvja attól, hogy „orosz rulett”-et játsszon az országgal, de Szelényi Zsuzsa is az orosz hitelszerződés felülvizsgálatára szólít majd fel. A szocialista Tóth Bertalan pedig lélekben már arra készíti fel a választókat, „Mi lesz, ha nem lesz gáz?”.
Most sem törik meg. Hét perce kellett volna kezdődnie a plenáris ülésnek, de ebben a pillanatban érkezett csak meg Kövér László.
Néma felállással emlékeznek a július végén meghalt Kiss Péterre és az augusztus 19-én meghalt Szűcs István volt MDF-es képviselőre (rá kevésbé emlékezhetünk, az Antall-kormány energetikáért felelős helyettes államtitkára volt).
Ez a címe Orbán Viktor szezonnyitó beszédének. Sokatmondó.
A parlament pihent, de a kormány a nyári szünetben is tovább dolgozott. Fajsúlyos kérdéseket ígér.
Árvíz, belvíz, talajvíz egyszerre jelentkezik. 6000 fő, köztük 3000 önkéntes védekezik, hat települést zárt el a példátlan csapadék a külvilágtól. Orbánból záporoznak az adatok, de 2013-ra utalva azt is hozzáteszi:
Nincs akkora áradás, amekkorát összefogással ne tudna elhárítani az ország.
Orbán először is megköszöni a Fidesznek és a kormánynak – kiemelve: Trócsányi László igazságügyminiszter és Rogán Antal frakcióvezető – a törvényeket, és azt mondja, most
rendet teszünk az adósok és a bankok viszonyában.
És véget vetnek a kiszolgáltatottságnak.
Rossz az a gondolat, hogy a politika célja a szabadság maga, és ha ez megvan, akkor minden megvan. A szabadság nagyon fontos – mondja Orbán –, de nem cél, csak előfeltétel. A politika célja a közjó keresése, kijelölése és elérése. Na ezen eszmei útjelzők alapján kezdi méltatja a devizahiteles csomagot, többször is elcsattan a "történelmi lehetőség" és "példa nélkül álló" jelző.
Lesz-e, aki elismeri, hogy a magyar családok százezreihez hasonlóan ő sem olvasta el a hitelszerződése apróbetűs részét, és őt is rászedték a tisztességtelen bankok?
A bankok ellentámadást indítottak az Alkotmánybíróságon, de Orbán megemlíti, hogy több alsóbb szintű bíróság is így tett. De Orbán ezt nem tartja rossznak, mert ők "jogállami és demokratikus győzelmet" akarnak kivívni, sőt:
ha fair bankokat akarunk, akkor fair küzdelemben kell győzni
És mivel ma már az ország erős, ezért végig fogják vinni a bankok elszámoltatását.
"Látom és hallom Brüsszel mozgolódásait" – mondja Orbán, aki éberségre szólít fel, mert a bankok ravaszok és erősek. A beszédben kezd eluralkodni a háborús metafora. És igen, jön a rezsiharc a gyerekek elaltatása után gondterhelten a számlák felett görnyedő szülőkkel, és a Hitvallással:
Egész politikánk sűrítménye a rezsicsökkentés.
Nem csak a zembereknek, hanem a gazdaságnak is, mely emiatt kezdett el nőni, és ez a fejlődés erős lábakon áll (ez persze nincs így). Ezután jön az adórendszer, az ipari fejlődés - itt elhangzik újra a kívánság: Magyarországon legyen a legnagyobb az ipar GDP-arányos értéke -, az alacsony munkanélküliség.
Orbán Viktor úgy tesz, mintha ő lenne az Oroszországgal szembeni kemény fellépés motorja. Megismétli a NATO-csúcson tett magyar vállalásokat a pápai reptér rendelkezésre bocsátásától a katonai kiadások növeléséig.
Ha eddig nem tudta, miért ravasz állat a denevér, most egyenesen a miniszterelnök példázatából ismerheti meg e fortélyos állat bűnös adókerülési szokásait:
Amikor a madarakra vetnek ki adót, a denevér a fogait mutatja, amikor az egerekre, akkor meg a szárnyait!
Reméljük, a NAV mostanában mind kreatívabb ellenőreinek erre is lesz válasza.
most Lázár és a Miniszterelnökség kap dicséretet, de Orbán megint elmondja, amit a múlt héten a közrádióban: annyi pénzt kapunk vissza, amennyit a külföldi vállalatok kivittek.
A kormány is érezheti, hogy az összeomlás szélén áll az oktatás, mivel méltatja a tanévkezdést (?), és kijelenti:
Mindenkinek olcsóbb lett a tanévkezdés
A vége igazán meglepő: "a közelmúltban napvilágra került" bűncselekményekre hivatkozva Orbán Viktor megígéri, hogy a jövőben szigorúbban fognak fellépni a kiskorúak elleni bűncselekményekkel szemben. Ezért szigorítani fogják a Btk-t.
Az Orbánra elsőként reagáló Schiffer az EU-USA kereskedelmi szerződésre is felhívja a miniszterelnök figyelmét, ötpárti egyeztetést és népszavazást követel.
Magyarországon példátlan támadás indult a társadalmi önszerveződés formái ellen - utal az LMP vezérszónoka az Ökotárs és a Demnet elleni, tényleg nagyon para vizsgálatkampányra.
Schiffer Orbán sikertörténetével szemben néhány kemény tényt hoz fel a szegénységről, a foglalkoztatottsági adatok közmunkával való manipulálásáról. A GDP-arányos oktatási ráfordítás csökkentése miatt Orbánnak szegezi a kérdést:
közmunkaalapú társadalomban vagy tudásalapú társadalomban akarunk élni?
Schiffer egyre pergőbb nyelvvel korholja a kormányt a multiknak juttatott bőkezű támogatások miatt. Kókához hasonlítja Orbánt, és azt mondja, hogy egy csőd ez a politika. Tudásalapú társadalom és gazdaság nélkül hosszú távon nem fog növekedni a magyarok bére, és felível a kivándorlás:
Egy unokák nélküli ország rémképe fenyeget.
állapítja meg Vona Gábor, aki a homályos részletkérdések és a késlekedés miatt értetlenkedik, hiszen szerinte több százan lettek öngyilkosok a devizahitelek miatti csődökben:
én nem akarok politikát csinálni, de minden jelenlévőnek el kéne számolnia a lelkiismeretével
- csinál politikát a személyes tragédiából.
Denevér, madár, egér (Orbán), angolna, héja, galamb (Vona): eddig ezek az állatok szerepeltek a felszólalásokban.
int az orosz álláspontot következetesen képviselő Jobbik elnöke, aki Orbán beszédéből hiányolja a kivándorlásra adott választ. Vona a civil szervezetek elszámoltatásából hiányolja a CÖF-öt.
mutat rá Vona Gábor a szokásos "elzárjuk a pénzcsapokat"-fenyegetésre.