Közös sajtótájékoztatót hívott össze Bokros Lajos, Falus Ferenc és Magyar György. Az utóbbi kettő a visszalépését jelentette be, bár Magyar szerint lehet, picit késő a döntés. Bokros javára lépnek vissza, bár Falus Ferenc nem ejtette ki a száján Bokros Lajos nevét. A baloldali pártok az elmúlt napokban döntötték el, hogy lecserélik a jelöltjüket, és mindannyian beállnak Bokros Lajos mögé. Visszalépések percről percre.
Az Együtt-PM hétfő délre hívta össze a sajtótájékoztatót, amelyet a meghívó szerint Bokros Lajos, Falus Ferenc és Magyar György közösen tart. Eközben a többi főpolgármester-jelölt sem tétlenkedik, mindenki tart valamilyen sajtótájékoztatót. Bár Tarlós István a budai fonódó villamoshálózat ügyében hívta össze a sajtót, meglepődnénk, ha nem kommentálná a történteket.
Magyar György reggel az ATV-ben már bejelentette a visszalépését. Azt is mondta, hogy a város vezetését ő győzelme esetén nem tudta volna elképzelni Bokros nélkül, és Bokros is jelezte neki, hogy neki is szüksége van Magyar György szakértelmére. Vajon ez azt jelenti, hogy Bokros győzelme esetén kinéz neki egy főpolgármester-helyettesi poszt?
Az LMP társelnöke, Schiffer András már vasárnap késő este reagált a történésekre.
Szóval akkor Bokros. Az a Bokros, aki öt évig üldögélt a brit konzervatívokkal, a klímaváltozást tagadó Klausékkal, a Kaczynskiakkal, továbbá még néhány, enyhén széljobber alakulattal közös brüsszeli frakcióban.
Tényleg érdekes kérdés, hogy az MDF egykori miniszterelnök-jelöltjét, a magát jobboldalinak valló MoMa vezetőjét hogy fogadják a baloldali szavazók.
Már meg is érkezett az első fideszes reakció Falus visszalépésére. Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke azt mondta, hogy sejtette, hogy ez lesz a vége, majd nemes egyszerűséggel leidiótázta Falust:
Én sejtettem az elején, csak nem voltam elég bátor, hogy mondjam. Kész átverés, egész biztos valami rejtett kamerás trükk. Falus Ferenc az idiótaságával, az idétlenségével, a tényleg szörnyű megjelenésével, jeges vödrös videójával – éreztem, hogy kész átverés show, csak nem mertem mondani, hogy mikor kerül elő Balázs, és mondja azt, hogy áh, gyerekek, vicceltünk.
A fideszes politikus szerint Faluséknak, Bokrossal együtt, nincs egy komolyan vehető mondatuk.
Jelen van Gyurcsány Ferenc, Szigetvári Viktor, Magyar György, Falus Ferenc, Bokros Lajos, Pusztai Erzsébet. Először Falus Ferenc beszél.
Két hét van már csak az önkormányzati választásokig, és súlyosan tévedett, aki azt hitte, hogy minden eldőlt, és semmi izgalom nem jöhet. A baloldali pártok hirtelen stratégiát váltottak, úgy döntöttek, ejtik Falus Ferencet, és mostantól azt szajkózzák, miért Bokros Lajos lenne a legjobb választás. Mindezt hivatalosan most, délben jelentik be.
Ebben a cikkben végigvettük, mik vezettek a magát lóként jellemző Falus visszalépéséhez, még ha sokaknak fájdalmas is ezeket újra végiggondolni. Falus politikai karrierje minden bizonnyal tananyag lesz a politikai kommunikációban.
Falus Ferenc kezdi a sajtótájékoztatót. „Két hét múlva választás lesz, mindnyájan azért dolgozunk, hogy megtörjük a Fidesz hatalmát” – állapítja meg az elején. „Ezért úgy döntöttem, hogy visszalépek a főpolgármesteri jelöltségtől” – jelenti be hivatalosan, amit fél napja mindenki tud. Falus megköszöni mindenkinek a segítséget.
a kamerák miatt. Azt mondja, hogy öt kihívó nem tudja leváltani Tarlóst, ezért a jelölteknek meg kell tudniuk egyezni egymással. „Only one” – mondta.
„Kérem azokat, akik engem szeretnek, szavazzanak arra a jelöltre, aki tiszta levegőt, demokratikus változást akar a városban” – mondja Falus. És azt is: „Október 12-én el kell menni szavazni mindenkinek”.
– mondta Magyar György. Hozzátette, aki felelősen gondolkodik, nem tud más döntést hozni, mint ő: visszalép a jelöltségtől Bokros Lajos javára. A munkatársa épp most iktatja a választási irodában a visszalépést.
„Ha az önkény emberei és a demokraták küzdenek egymással, akkor a demokratákat elválasztó különbségek nem fontosak” – mondta Gyurcsány. A DK tudomásul vette a döntést, mindenkit arra kér, szavazzon Bokros Lajosra.
Szigetvári Viktor, az Együtt-PM vezetője következik. Szigetvári azt mondja, ő kezdeményezte a múlt héten a tárgyalást Falus visszalépéséről Gyurcsánnyal, az MSZP-vel és Bokrossal. „A mai nappal új lendületet kap a kampány, van esély Tarlós leváltására”. Szerinte „nagyszerű döntés” Falustól, hogy visszalép. Szigetvári is mindenkit a részvételre biztat.
És Magyar Györgynek is. Mindent megtesz, hogy a két úr tekintélye fennen ragyogjon, és Budapest népének szüksége van rájuk.
Feltűnően hiányzik az MSZP-s szegfű a sajtótájékoztatóról, egyetlen szocialistát sem lehet látni errefelé. A konferanszié szerepét ellátó Pusztai Erzsébet tájékoztat is mindenkit, hogy ugyan az MSZP is részt vett az egyeztetésen és a döntés előkészítésében, de azért nincsenek itt, mert még a testületeknek is jóvá kell hagyniuk a dolgot. Úgy tudjuk, az MSZP elnöksége és párttanácsa is ülésezik délután.
„A MoMa konzervatív, szabadságelvű, nemzeti elkötelezettségű párt, amin jottányit sem változtatunk” – mondta Bokros. Azért, mert a konzervatív liberális értékeket képviselnie kell egy pártnak. Ugyanakkor örömmel jelentette, hogy Magyarországon nem a szakpolitikai kérdések döntőek. Egy vezérelvű parancsuralom megroppantotta az alkotmányos demokrácia gerincét, de most a magyar nemzetnek meg kell küzdenie a szabadságáért. A rendszerpolitikai kérdések fontosabbak most, mint a szakpolitika. Demokrácia vagy diktatúra? Verseny vagy monopólium? Társadalmi szolidaritás vagy elnyomás?
Ezekkel a szavakkal hívja fel a MoMa elnöke a szavazók figyelmét, hogy menjenek el szavazni. Minél nagyobb a részvétel, annál nagyobb az esély a győzelemre.
Bokros felszólítja Tarlóst, hogy álljon ki vele „élő, egyenesben közvetített” főpolgármester-jelölti vitára. „Üzenem, nem kell félni, nem eszem embert” – mondta. Bokros azt ígéri, hogy a vita és a kampány nem a személyeskedésről fog szólni.
Magyar György, a jogász válaszol az erre vonatkozó kérdésre. Akik visszalépnek, már nem szerepelnek majd a listán, akik maradnak saját nevükön az eredeti támogató szervezettel. Bokros hozzátette, a cédulák még nincsenek kinyomtatva, bár akkor is ugyanolyanok lesznek.
Következhetnek az újságírói kérdések. Falus Ferenctől azt kérdezik, megbánta-e, hogy beszállt a kampányba. „Egyáltalán nem bántam meg, én döntöttem úgy, hogy visszalépek” – válaszolja Falus.
Bokros támogatásában nincs vita a pártok között. Bokros szerinte egy jó választás, akinek konzervativizmusát megkérdőjelezni nem szabad, és büszkén támogatja, gazdaságpolitikájával egyet tud érteni.
Egy újabb kérdés Bokroshoz: jobboldali politikusként határozza meg magát? „Természetesen” – szól a válasz. Így hát a baloldali politikusokhoz szól a kérdés: hogy tudnak támogatni egy jobboldali politikust? Gyurcsány Ferenc azt mondja, egy demokratát támogatnak, jó szívvel tudják támogatni Bokrost.
Mivel Falus visszalépett, a neve eltűnik az Együtt-PM listájáról, nem juthat be a Fővárosi Közgyűlésbe. Falus megerősíti az erről szóló kérdést, és hozzáteszi, hogy Karácsony Gergely vezeti innentől az Együtt-PM listáját.
„Szigetvári kezdeményezte, és szervezte a tárgyalást, ezt köszönjük neki” – mondta Gyurcsány. Majd hozzátette: „Tegnap késő este Felhívtam Fodor Gábort, tájékoztattam, mi várható, és beszéltünk arról, hogy egy ilyen szituációban a Liberális Párt tudja-e segíteni ezt a folyamatot, hogy csak egy kihívó legyen. Fodor Gábor azt mondta, végiggondolják. Jelöltjük ma reggel azt mondta, maradnak, küzdenek. Tudomásul vettük."
Kérdés Szigetvárihoz: személyes kudarcnak tartja-e, hogy az Együtt-PM jelöltje visszalépett? „Akkor lett volna kudarc – válaszolja Szigetvári –, ha nem tett volna meg mindent azért, hogy egy esélyes főpolgármester-jelölt maradjon, és a baloldali polgármesterjelölteket is segítse ez a jelölt.” Az Együtt-PM vezetője ismét kijelenti, hogy tisztességes ember volt a jelöltjük.
„Hogy ki milyen pozíciót kap, azzal nem foglalkozunk, ízléstelen lenne. Először megnyerjük a választást, aztán beszélhetünk erről” – mondta Bokros.
Fél óra után előkerült a bűvös szó: Bokros-csomag. Egy újságíró kérdezi erről a politikusok véleményét. Szigetvári, aki 1995-ben még nem politizált, azt mondja, most már egyértelmű, hogy államcsődöt került el az ország a Bokros-csomag bevezetésével. „Bárcsak ilyen felelős döntéseket merne hozni a mostani kormány” – tereli át a szót a Fideszre Szigetvári.
, mondta Bokros. Pusztai hozzátette, hogy egyébként sincs markáns eltérés a fővárosi programok között.