Magyarországon még mindig nem tudnak koronavírussal fertőzött betegről a hatóságok
További Belföld cikkek
- Emelkedik a hivatalból kirendelt igazságügyi szakértők óradíja
- Ellepi a karácsonyi vásárokat a TEK a magdeburgi támadás után
- Ujhelyi István: Megérintette a Fideszt a bukás szele, olyan folyamatok indultak el, amikre 30 éve nem volt példa
- Dúl a kommentháború: Menczer Tamás, Kocsis Máté és Magyar Péter esett egymásnak a magdeburgi tragédia miatt
- Hatalmas torlódásra kell számítani az M3-as és az M5-ös autópályákon, az M1-esen akár két órával is nőhet a menetidő
Nincs tudomása a magyar hatóságoknak a mai napig magyarországi koronavírusos megbetegedésről – közölte a Belügyminisztérium, miután ülésezett a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs. Papp Károly altábornagy, közbiztonsági főigazgató és Müller Cecília megbízott országos tisztifőorvos sajtótájékoztatóját élőben közvetítettük.
Papp azt mondta, áttekintették a kialakult helyzetet, és a belügyminiszter meghívására Olaszország budapesti nagykövete is tájékoztatást adott az ottani intézkedésekről. A beszámoló alapján fenntartják az eddigi biztonsági intézkedéseket, ha pedig ez szükséges lesz, újabbakat is hoznak. A Nemzeti Népegészségügyi Központ vezetője ugyanakkor azt közölte:
jelentősen megváltozott a járványügyi helyzet a hétvégén.
Az olasz hatóságok a gyorsjelentési rendszeren keresztül számos adatot közöltek, ezek alapján Olaszországban már jelentős járványos gócpontok vannak. Müller Cecília változatlanul megerősítette, hogy
Magyarországon nincs koronavírussal fertőzött betegről tudomásuk a mai napig.
Ugyanakkor az olaszországi helyzet újabb biztonsági intézkedéseket igényel, és nemcsak a határon és a repülőtéren végzett vizsgálatok kiterjesztésével azokra, akik Olaszországból érkeznek Magyarországra. Müller részletes tájékoztatást adott az olaszországi eseményekről, betegekről és halálesetekről, majd bejelentette:
a magyar népegészségügyi központ megváltoztatja az eddig használt esetleírását, és az eljárásrendet az európai járványterjedés miatt.
Müller azt is mondta, hogy minél tovább szeretnék fenntartani a helyzetet, hogy Magyarországon nincs jelen a vírus. Ezzel kapcsolatban tájékoztatott a bevezetett karanténról a hazatérő állampolgárok esetében, valamint az egyéb járványügyi intézkedések fenntartásáról. Elmondta, összesen 18-an tartózkodnak elzárva járványügyi okokból, miután 11 magyar diák hazajött Olaszországból, ők jelenleg két hétre karanténba kerültek a Szent László Kórházba, a kísérő tanárukkal és a két buszvezetővel együtt.
Hétfőn elkezdték őket vizsgálni, panasz- és tünetmentesek, mondta a tisztifőorvos, aki szerint a maximális biztonság érdekében jártak el a karanténnal, és ezt tervezik a következő napokban is alkalmazni. A budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér után kiterjesztették továbbá a debreceni repülőtérre is a testhőmérséklet-ellenőrzést, hiszen oda is érkeznek járatok Olaszországból.
Az Index kérdésére Müller azt mondta, a nemzetközi standardokkal összhangban dolgozzák ki az új eljárásrendet, amelyet még a mai napon, tehát hétfőn kiadnak. De a közúti ellenőrzéseket a határokon, tehát az Olaszroszágból, vagy más járványos helyszínről hazaérkezők esetében történő vizsgálatokat is be kell vezetni, ugyanakkor – mint mondta –
A schengeni határokat nem lehet lezárni.
Aki járványos területen járt, azonnal jelentkezzen az egészségügyi hatóságoknál, és tőlük megkapja azokat az instrukciókat, amelyek az esetleges betegség kezelését, de még inkább a járvány terjedésének elkerülését szolgálják. Müller szavai alapján az új eljárásrendben vélhetően az lesz, hogy
aki ilyen módon érintett, az telefonon keresse meg háziorvosát, ne menjen a váróterembe és közösségbe sem, hanem konzultáljon a kezelőorvossal a továbbiakról.
A járványos területre nem javasolta a tisztifőorvos semmiféleképpen sem az utazást, egyéb olasz területekre pedig alapos körültekintéssel és felkészüléssel javasolt csak utazni.
Aki akár egyénileg, akár a hatóságokkal már egyeztetett módon érkezik haza járványos területekről, a tisztifőorvos szerint karanténba fogják helyezni.
A tájékoztatás is egyértelművé teszi, hogy Európa egyre inkább érintetté válik a világjárványban. Elsősorban Olaszországban tört ki pánik, miután:
- Hétfő reggelre már négy idős koronavírus-fertőzött vesztette életét Olaszországban. Az első regisztrált eset óta már ketten meggyógyultak. Ugyanakkor a megbetegedések száma dinamikusan nő, már több száz regisztrált esetről érkeztek jelentések.
- Olaszországban Milánó és Padova környékén lezártak településeket, se ki, se be nem lehet menni.
- Áll a gyár, és a cégek, hivatalok, iskolák is zárva maradnak.
- 4 Serie A-meccset is elhalasztanak, és még a Sopron Basket női csapata is arra kéri a szurkolóit, hogy ne utazzanak el a klub következő euroligás mérkőzésére.
- Két nappal a tervezett zárás előtt megszakították a velencei karnevált.
- Ausztria felfüggesztette az Olaszország és Ausztria közötti vonatközlekedést, viszont az illetékes francia miniszter bejelentette: az olaszországi fertőzések miatt nem látja szükségesnek a francia-olasz határ lezárását.
- A külügyminisztérium mindenkit arra kér, hogy gondolja át még egyszer, hogy akar-e Észak-Olaszországba utazni. Nem csak egészségügyi kockázatról van szó, hiszen szélsőséges esetben az is előfordulhat, hogy lezárják a határokat.
- Az élelmiszer és a gyógyszerek steril folyosókon keresztül érkeznek a településekre.