Javasolja Müller Cecília a fürdőszoba takarításához.
A rongyokat pedig felejtsük el egy időre, inkább dobjuk ki, mert a felületén könnyen megmaradnak a vírusok.
Müller Cecília szerint a termékek minősítő címkékkel, CE-jelzésekkel vannak ellátva, hogy az Európai Unióba érkező áruk Európában felhasználhatóak. Aminek ilyen jelzése nincs, azokra semmilyen garancia sincs, semmiféle minőségellenőrzésen nem estek át. Arra a tisztifőorvos nem válaszolt, hogy Magyarországon vizsgálják-e a most Kínából vásárolt, kormányzati úton beszerzett eszközöket.
Ezt válaszolta Lakatos Tibor a kérdésre, van-e gyanús eset. Az ezredes szerint tüneteket sem mutat senki ezekben az intézményekben.
Csak azután lehet kiengedni valakit a kórházból, ha negatív lett a koronavírustesztje, válaszolta Müller a Népszava kérdésére.
– jelentette ki Müller Cecília, ilyen tesztre nincs engedély, ha valakinek ilyet kínálnak, akkor az azonnal jelentse be.
Szaporodnak azok az esetek, amikor megsértik a kijárási korlátozásokat – mondta Lakatos Tibor a budapesti, Pest megyei fegyelmezettségre vonatkozó kérdésre. 51 személyt figyelmeztettek, és 81 egy fővel szemben szabálysértési eljárást is kellett indítani a fővárosban.
"Azt érzékeljük, hogy a jó idő egyre több embert csalogat ki a szabadba", mondja Lakatos Tibor. Hozzátette, ahogy egyre több időt töltenek bent a lakásban, egyre többen szegik meg a kijárási korlátozást.
„Javasoljuk, hogy megérkezéskor a felső ruházatot, cipőt hagyja kint, és azonnal mosson kezet – mondja Müller. – Az a legbölcsebb dolog, ha rögtön lezuhanyozik, és ruhát cserél."
Összesen már több tízezer ilyen rendelkezést hoztak, és több százezerszer ellenőriztek, mondta a rendőr ezredes. Sajnos sok a szabálytalankodás, több ezer ellenőrzést folytattak, több százszor figyelmeztettek.
4539 személyt figyelmeztettek a kijárási korlátozások megszegése miatt, és immár több mint ezer esetben helyszíni bírságot szabtak ki, csaknem 1200 esetben pedig eljárást kellett indítania a rendőrségnek.
Egy Hongkongból, három pedig Kínából hozott egészségügyi védőfelszereléseket.
Lakatos Tibor rendőr ezredes jelentette be, hogy újabb védőeszközöket szállítanak ki az egészségügyi dolgozóknak. A kórházak így növelhetik készleteiket, és a háziorvosok, illetve az alapellátásban dolgozók is jelentős mennyiségű és most már a szükséges védelmet is nyújtó eszközöket, maszkokat kapnak meg egy újabb kínai szállítmányból.
Ilyen, és ehhez hasonló tanácsokat ad a húsvéti belső megtisztulásra az országos tisztifőorvos. A szeretet fontosságára hívja fel a figyelmet.
Javasolja Müller Cecília a fürdőszoba takarításához.
A rongyokat pedig felejtsük el egy időre, inkább dobjuk ki, mert a felületén könnyen megmaradnak a vírusok.
Az allergiások viseljenek maszkot porszívózás közben, mondta Müller, mert portalanítás során könnyen belélegezhetünk vírusokat.
Tisztuljunk meg, mondta az országos tisztifőorvos, majd a húsvéti, tavaszi nagytakarításhoz adott praktikus tanácsokat, mint például, hogy „ne sajnáljuk a tisztitószereket”.
Pontos adatokat nem mondott a tisztifőorvos, de megemlítette, hogy más idősotthonokban is vannak megbetegedések.
A Rózsa utcai idősotthonban is tíz alatti, de jelentős a betegségszám, közölte Müller Cecília.
Több intézményben, az ország több pontján, a kijelölt járványügyi kórházakban ápolják a rossz állapotban lévőket.
980 főt tartanak nyilván fertőzöttként Magyarországon. „Sajnos ismét 8 krónikus beteg távozott közülünk” – mondta Müller Cecília. Egyikük fiatal volt, de hosszú évtizedek óta krónikus betegsége volt, így veszélyeztetett volt.
Már számos laborvizsgálat történik, ami egyértelműen növeli a laborvizsgálatok számát. Továbbra is éjjel-nappal működnek az NNK laborjai, és Győrben is új vizsgálóközpontot indítottak el.
A tisztifőorvos látni akarja, valóban megtesznek-e mindent a járvány megakadályozásáért.
Ezt jelentette be rendkívüli hírként a tisztifőorvos, ismét a fenntartók felelősségét kiemelve. A tisztifőorvosi hivatal munkatársai már az intézményben vannak, a szabályok betartása kiemelkedően fontos.
Az írásbeli vizsgákat 14 nap alatt le lehet bonyolítani, mondta Maruzsa Zoltán. Az akciócsoport szerint nem reális októberre tenni az érettségi vizsgákat, mert a diákok hónapok óta készülnek rá.
Egyeztetve a felsőoktatási intézményekkel, szeptemberben szeretnék elindítani a tanévet, ezért ha a járványügyi helyzet nem romlik, május 4-én elindulhatnak az írásbeli vizsgák.
A kormány még nem hozott ebben döntést, hangsúlyozta Maruzsa, jövő héten jelenthetik majd be.
Az iskolákban ez megvalósítható, megfelelő elkülönítéssel lesznek megtartva az írásbeli érettségi vizsgák a rendes idejükben, május 4-i kezdettel. Ez ugyanakkor még csak az oktatási akciócsoport javaslata a kormánynak, az később dönt.
Sikeresen állt át a digitális oktatási rendre a magyar közoktatás – jelentette be a köznevelésért felelős államtitkár. Maruzsa Zoltán bejelentette, hogy megtették javaslatukat a kormánynak:
az érettségit úgy kell megszervezni, hogy a járvány terjedésének ne adjon teret.
Maruzsa külföldi példákat sorolt a mostani rendkívüli helyzetről, és arról, hogy az érettségit és a felvételit hogyan képzelik el. Akik nem jelentkeznek felsőoktatási intézménybe, azoknak nem lesz kötelező az érettségi.
Így csak 73 ezer érettségizővel kell számolniuk, és csak írásbeli érettségi lesz.
Szentkirályi Alexandra türelmet kért az érettségi előtt állóktól szerdáig. Ma már kevesebb mint egy hónap van hátra a vizsgák kiírt időpontjáig.
Meggyógyult és hazamehetett a kórházból az a hétéves koronavírus-fertőzött kislány, aki eredetileg epilepsziás görcsrohamok miatt került be a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekgyógyászati Klinikájára.
Még tegnap délután kiderült, hogy noha korábban úgy volt, már szerdán eldől, Orbán Viktor csak csütörtökön tájékoztatja majd a magyar állampolgárokat, hogyan döntött a kormány az április 11-én, szombaton lejáró kijárási korlátozás kapcsán.
Ezt maga Maruzsa Zoltán közölte Facebook-oldalán:
895-ről 980-ra emelkedett a regisztrált koronavírus-fertőzéses megbetegedések száma Magyarországon, ez 85 új megbetegedést jelent, derült ki a reggeli adatközlésből. A gyógyultak száma 96-ra nőtt, újabb 8 ember, többségében krónikus idős beteg pedig meghalt, így már 66 áldozata van a járványnak.