Megvan a hárommillió oltott, mikor jön az újabb enyhítés?
További Belföld cikkek
- Kiderült, hogy az RTL Híradó nézőinél kik kapták Az Év Embere-díjat
- Különleges időjárási jelenség alakult ki a Balatonnál
- Változtatott a kormány egy nagy visszhangot kapott program szabályain
- Nyomkövető nélkül járkál Csepelen az anyja megölésével gyanúsított nyugdíjas óvónő
- Frontális baleset történt az M3-as autópályán, lezárták a Budapest felé vezető oldalt
2020. március 4-én jelent meg a koronavírus Magyarországon. Még abban az évben, december 26-án megérkezett az első vakcinaszállítmány hazánkba, a Pfizer–BioNTech oltóanyagából 9750 adag, ez 4875 egészségügyi dolgozónak volt elegendő mennyiség.
Az első védőoltást 2020. december 26-án adta be Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház osztályvezető főorvosa. Magyarországon azóta a Pfizer–BioNTech mellett használatban van a Moderna, az AstraZeneca, a Szputnyik V és a Sinopharm is. Müller Cecília országos tiszti főorvos bejelentése szerint a sor a Janssen-vakcinával bővül tovább.
Az oltási stratégia február végén változott, ezután már arra törekedtek, hogy a lehető legtöbb ember megkapja legalább az első dózist, így gyorsan növelve a részben védett tömeget.
2021. március 8-án lépte át az egymilliót a legalább az első adaggal beoltottak száma, a bűvös 2,5 millió április 6-án lett meg, ami az első enyhítő intézkedéseket is magával hozta. Ezzel a sebességgel Máltával együtt lakosságarányosan az Európai Unió oltásbajnokai vagyunk.
Gulyás Gergely a legutóbbi Kormányinfón arról beszélt, hogy hárommillió oltott után döntenek az újraindítás következő lépéseiről. A kancelláriaminiszter egyébként továbbra is tartotta azt a vélekedését, hogy az oltási program jelenlegi sebessége mellett április végén talán már újra kiülhetünk a vendéglátóhelyek teraszaira.
Kedden Orbán Viktor miniszterelnök közösségi oldalán jelentette be, hogy meglett a hárommillió beoltott.
A kormányfő a Kossuth rádióban pénteken kifejtette, hogy reményei szerint április 19-én elérjük a 3,5 millió oltottat, ezután jöhetnek az újabb intézkedések, amiket nem részletezett. Azt viszont megemlítette, hogy a négymilliós határ után, ami május elejére várható, jogosítványokat köthetnek a védettségi igazolványhoz, és elképzelhető, hogy ezzel a feltétellel lehet majd újra koncertre, moziba, sportrendezvényre és szállodába menni.
A 70 százalék körüli nyájimmunitástól viszont még így is messze vagyunk, ehhez a regisztráltak számában is jelentős emelkedésnek kell történnie. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora úgy gondolja, ahhoz, hogy a járvány tartósan alacsony számokat mutasson Magyarországon, nagyjából ötmillió állampolgárt kell beoltani.
(Borítókép: A Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcina első adagjával beoltanak egy férfit a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórházban kialakított oltóponton 2021. április 13-án. Fotó: Vajda János / MTI)