Az augusztus 20-i programokról hétfőn részletesen beszámolnak. Gulyás Gergely elmondta: politikai vita tavaly is volt, petíciót is indítottak, hogy ne legyen tűzijáték, de van egy rendje a beszerzésnek, mindent, ami a tűzijátékhoz szükséges, április-május folyamán beszerezték, a rakéták megvannak, attól nem lesz olcsóbb, ha nem lövik fel őket, sőt, a tárolás miatt drágább lenne.
Véget ért Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő tájékoztatója. Köszönjük olvasóink figyelmét!
Gulyás Gergely tudomása szerint a szerződésben rögzített áron belül meg tud valósulni az atlétikai stadion. Időben be fogják fejezni, nincs olyan csúszás, ami nehezítené a világbajnokság megrendezését.
Kötelezettségszegési eljárás indult az üzemanyagár-sapka miatt, kérdésre Gulyás Gergely elmondta: 2 hónapjuk van válaszolni, fognak is, jogi vitáról van szó, korrekt érvekkel szeretnék lefolytatni.
Gulyás Gergely szerint vannak olyan esetek, amikor azonnali hatálybalépésre van szükség, ez most tipikusan olyan. Ha hagynak egy-két napot, az nehézségeket idéz elő, megrohanják a kutakat, és elfogyhatnak a benzinkutak tartalékai.
Ha mégis üzemanyag-ellátási hiány alakul ki, akkor az 50 literes tankolási limitet tovább szigoríthatja-e a kormány? Gulyás Gergely hangsúlyozta: nem szeretnének újabb korlátozásokat bevezetni, a jelenlegi rendszert fenntarthatónak tartják, de a jövő hozhat előre nem látható, nem kívánt helyzetet.
Gulyás Gergely leszögezte, ha októberben fel lesznek töltve a tárolók, akkor a fűtési szezon végéig elegendő lakossági gáz áll rendelkezésre.
Karácsony Gergely 2019-ben rezsi-hozzájárulást (20 ezer forintos fűtési támogatást) ígért a rászoruló budapesti nyugdíjasoknak, az erre vonatkozó újságírói kérdésre Gulyás Gergely elmondta: a kormány álláspontja az, hogy a választási ígéreteket be kell tartani, de nem tudják, hogy mi az oka annak, hogy a főpolgármester még nem tartotta be.
Gulyás Gergely szerint az EU a hatékony határvédelmet nem előnyben részesíti, hanem bünteti, Szerbia pedig csatlakozni akar, ezért nem élnek a saját déli határuk védelmében azokkal az eszközökkel, amelyekre képesek lennének. Tárgyalnak erről, akár az is elképzelhető, hogy magyar határvédő egységek a szerb déli határt védjék.
Azokkal a hírekkel kapcsolatban, hogy elbocsátások történtek kormányzati szerveknél, Gulyás Gergely azt mondta: érdeklődéssel olvasta az erről szóló híreket, de nem történt ilyen a Miniszterelnökségen, más tárcáknál sem tud tömeges létszámcsökkentésről. A Miniszterelnökségen nem csökkent a létszám, de összevonásokat szeretnének, hogy a párhuzamosságokat megszüntessék.
Milyen forrásokat kapnak az iskolák a fatüzelésre való átállásra? A kormány egyelőre azt méri fel, hogy hány iskolában van erre lehetőség. A miniszter hozzátette: inkább a kisebb iskolákról van szó. Vizsgálják, hogy a kazángyártásban tudnak-e segíteni, az állam biztosítani fogja erre a forrásokat.
Gulyás Gergely leszögezte, hogy jelentősek a víztartalékaink, de a víztartalék és az öntözés két külön dolog, ma kevesebbet öntözünk, mint a rendszerváltozás időszakában, kevesebb hektáron van kiépítve a rendszer.
Nagy visszhangot kapott, hogy Orbán Viktor „kevert fajú világról”, illetve arról beszélt Tusnádfürdőn, hogy „nem akarunk kevert fajúvá válni”. A miniszterelnök Bécsben azt mondta: előfordul, hogy néha félreérthetően fogalmaz. Újságírói kérdésre Gulyás Gergely azt mondta, neki sikerült megértenie, hogy mit akart mondani tusványosi beszédében a miniszterelnök, mivel korábban többször is beszélt már a migrációval összefüggésben a kulturális homogenitás megőrzéséről. A miniszter azonban hangsúlyozta: fel sem merül a biológiai, etnikai, vallási megkülönböztetés.
Kérdésre azt is elmondta: nincs napirenden, hogy Szijjártó Péter Kijevbe látogasson.
860 ezren érkeztek az ukrajnai háborús helyzet elől menekülve Magyarországra. A menedékes kérelmek száma 27 ezer, több mint 23 ezer esetben született elismerő döntés.
Gulyás Gergely ezzel kapcsolatban elárulta, hogy kétezer olyan fogvatartott van, aki embercsempészet miatt tölti a büntetését. 88 százalékuk nem magyar állampolgár, 97 százalékuk férfi. A börtönkapacitásokat több alkalommal is bővítették, pillanatnyilag elegendők, de nagy terhet jelent az országnak, ezért előnyben részesítik, amikor ki kell utasítani az elítéltet.
Nyelvvizsga ügyében Gulyás Gergely elmondta: nem volt értelme a nyelvvizsga-követelményre vonatkozó előírásnak, mivel például egy óvodapedagógusnak a szakmája gyakorlása során nincs szüksége nyelvvizsgára.
A béke érdekében le kell-e területekről mondania Ukrajnának? A kérdésre a miniszter elmondta: a kormány nem akar Ukrajna helyett beszélni. Ugyanakkor kifejtette, rá kell nézni a térképre, a miniszter szerint nincs reális esély arra, hogy az ukránok megnyerjék a háborút.
A taxisoknak marad a kedvezményes tankolás, kérdésre a miniszter elmondta: a taxisok azért kivételek, mert 60 százalékos lenne az árnövekedés, ha nem tartoznának a kivételek közé. Taxisblokádtól nincs okuk félni az elmúlt időszak tüntetéseit nézve.
Az iskolák mellett más közintézményekben is megvizsgálják, hogy kiváltható-e a gázfűtés, leginkább fatüzeléssel, mert arra a leggyorsabb átállni.
A kataszabályok esetében nem tervez a kormány korrekciókat.
Gulyás Gergely szerint a tűzifaellátás biztosított, az eddigi kapacitásokat jelentősen növelik majd. Az állami erdőgazdaságokat utasították, hogy augusztusban is folytassák a kitermelést.
Az augusztus 20-i programokról hétfőn részletesen beszámolnak. Gulyás Gergely elmondta: politikai vita tavaly is volt, petíciót is indítottak, hogy ne legyen tűzijáték, de van egy rendje a beszerzésnek, mindent, ami a tűzijátékhoz szükséges, április-május folyamán beszerezték, a rakéták megvannak, attól nem lesz olcsóbb, ha nem lövik fel őket, sőt, a tárolás miatt drágább lenne.
A déli határ helyzetével és a migrációs helyzettel kapcsolatban a miniszter elmondta: határvédelemre 1,6 milliárd eurót költött a magyar állam, ennek 2 százalékát térítette meg az EU. A határvadászok toborzása zajlik, nagy az érdeklődés, a hatezret meghaladta a jelentkezők száma, 2200 fős egységet hoznak létre őszre, 4 ezerre szeretnék majd bővíteni a számot. A kormány képes megvédeni a déli határt, de a szerb határt kellene megvédeni, lesz kormányfői találkozó a szerbekkel a témában. Európa azonban nem áll jól, és nem készült fel egy 2015-ösnél nagyobb migrációs válságra.
Arról is beszélt, a gázfogyasztás esetében azt javasolják, az átlagfogyasztás felett keressenek alternatív megoldásokat az érintettek.
A gáztárolók töltöttsége 50 százalékos, vagyis az ország ellátására 2 hónapra elegendő mennyiség van, ha csak a lakossági fogyasztást nézik, akkor 4 hónapra elegendő.
Gulyás Gergely kifejtette, hogy az üzembentartó személye számít, a kormányzati autók egyébként piaci áron fognak tankolni.
Gulyás Gergely reméli, hogy nagyon hamar, de ez is uniós támogatásból valósul meg.
Több területről tárgyalnak, és vannak az Országgyűlés elé benyújtott javaslatok is már. Ennél többet azért nem tud mondani Gulyás Gergely, mert a konstruktív tárgyalás légköréhez hozzátartozik, hogy nem mondják el naponta, hogy miben értenek egyet, és miben nem.
A miniszter az Index kérdésére az uniós döntésről (a gázhasználatot 15 százalékkal csökkenteni szükséges) elmondta: azon dolgoznak, hogy ne jelentsen semmit se a magyar háztartások számára, a rendelet finomodott, akkor lép életbe, ha 5 országban lesz energia-vészhelyzet, tartanak tőle azonban, hogy erre sor fog kerülni. Keresik az alternatív megoldásokat a gáz mellett.
A százhalombattai finomító karbantartása egy hónapot vehet igénybe.
A Mol karbantartási folyamatáról tájékoztatni fogják a lakosságot és a sajtót is.
Az árstopokkal kapcsolatban a miniszter azt mondta: óvatosan kell fogalmazni a háborús időszakban, de a kormány célja, hogy minél hosszabb ideig fenntartsák őket.
A DK elnöke az elmúlt időszakban többször is úgy zárta Facebook-posztjait, hogy készülnek. Gulyás Gergely szerint Gyurcsány Ferenc 2001 óta folyamatosan készül valamire, ez 2001–2004 között a hatalom megragadását jelentette, utána az ország tönkretételét, lemondása után újra a hatalom megszerzését. A miniszter óvná az országot attól, hogy Gyurcsány Ferencre bármit rábízzanak.
A kormány szeretné, ha nem kellene újabb stratégiai készleteket felszabadítani, de nem tudják, hogy meddig tart a százhalombattai finomító karbantartása. Ha a finomító nem indul újra, akkor kénytelenek lesznek újabb készleteket megnyitni.
A rezsicsökkentés témájában kérdésre a miniszter elmondta: pontosan tudják, hogy mennyien vannak az átlagfogyasztás felett, a háztartások egynegyede van felette. Gulyás Gergely szerint nem igaz, hogy Európában Magyarországon a legmagasabb a gáz ára. Az EBESZ-jelentést üdvözli a kormány, a lényegi megállapítás ugyanis az, hogy szabad és tisztességes választás volt áprilisban.
Tárgyalunk, szinte napi rendszerességgel, azt reméljük, hogy a tárgyalások eredményre vezetnek – mondta Gulyás Gergely, aki szerint a Bizottság olyan megállapodást szeretne elérni, amit politikailag is képviselni tud. Vannak olyan követelések, amikben gyorsan meg tudnak egyezni, máshol még vannak tisztázandó részletek. A miniszter ismertette: elfogadták, hogy a pedagógusbéreket a diplomás átlagbér 80 százalékára emelik, ez évről évre történő emeléssel valósul meg. Gulyás Gergely szerint a baloldali ellenzék próbálja megakadályozni az egyezséget.
Az aszályról is szó volt a kormányülésen, és döntések is születtek, az utolsó részleteket ma rögzítik, Nagy István miniszter erről holnap ad tájékoztatást.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta: alternatív lehetőségekről is tárgyalt a kormány, amelyek a gáz kiváltására alkalmasak, „a gáztól érdemes menekülni”. Beszéltek a lignittermelés megnöveléséről, a Mátrai Erőmű leállíttatott blokkjainak újraindítását vizsgálják, a barnakőszén-kitermelést újraindítanák, döntöttek arról, hogy a tűzifát csak engedéllyel lehet kivinni az országból.
A miniszter beszélt arról is, hogy az EU-s döntés értelmében a gázhasználatot 15 százalékkal csökkenteni szükséges, Magyarország kénytelen lesz ezt betartani, ha az EU energia-vészhelyzetet hirdet, ez nyílt beismerése lesz az EU részéről, hogy Európának háborús gazdaságra kell átállnia. A kormány azzal számol, hogy képes a csökkentést elérni, ugyanakkor ezek az uniós döntések recesszióval fenyegetnek.
A Mol elnöke arról tájékoztatta a kormányt, hogy karbantartás miatt átmenetileg leállítják a százhalombattai finomítót, ez felelt az elmúlt hónapokban az ország ellátásáért – kezdte Gulyás Gergely. A leállás nem halasztható, az üzemanyag-ellátásnak így két lehetséges útja van: az egyik az import, a másik a stratégiai készletek felszabadítása.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a szankciók és a háború miatt senki nem tudja garantálni, hogy a kőolajszállítás folyamatos lesz, ezért a stratégiai készlet teljes felszabadítása nem lehetséges, csak annyit tudnak felszabadítani, amennyinek a visszapótlására a következő fél évben, háromnegyed évben lehetőség van. A stratégiai készlet körülbelül egynegyedét feloldják, ez a Molnál meglévő készletekkel együtt a hazai igények egy részére elegendő, a többit importból kell fedezni.
Az import ára rendkívül magas, feldolgozott gázolajat Oroszországból nem lehet behozni. A megmaradó készletek a lakossági fogyasztás fenntartására elengedők, ezért a kormány úgy döntött, hogy a 480 forintos garantált árat a magántulajdonú gépjárművekre, mezőgazdasági erőgépekre és a taxikra tartják fenn. Gulyás Gergely szerint az ellenőrzés könnyű és gyors a forgalmi engedélyek segítségével. A rendelet perceken belül megjelenik. Piaci áron tölthetők azok a járművek, amelyek 7,5 tonnát meghaladó tehergépkocsik, külföldi rendszámú járművek és a taxiszolgáltatást nyújtók kivételével a nem természetes személy által üzemben tartott járművek.
A Mollal folyamatos kapcsolatban van a kormány, a karbantartás minden részletéről tájékoztatást kapnak. A készletfelszabadításról szóló rendelet azt tartalmazza, hogy augusztusban 155 kilotonna, 184 millió liter dízelgázolaj kerül felszabadításra. Ez a teljes készletnek az egynegyede.
Pénteken jelentette be a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK), hogy a szokásostól eltérően, szombaton 11 órától tartanak rendkívüli Kormányinfót.
Korábbi cikkünkben összefoglaltuk, hogy milyen témák fordulhatnak elő a Kormányinfón: