Megrökönyödött az ország minden idők egyik legsúlyosabb tömegbalesete után

További Belföld cikkek
Mint azt lapunk is megírta, szombaton 14 óra 25 perc körül öt kamion és 37 jármű ütközött össze az M1-es autópálya 26-os kilométerszelvénynél, a fővárosból kifelé vezető oldalon. A katasztrófavédelem tájékoztatása szerint a balesetben harminckét személyautó, öt kisteherautó és öt kamion érintett. A járművek közül 19 személyautó, egy kisteherautó és egy kamion gyulladt ki, míg a másik irányban, a Budapest felé vezető oldalon két gépkocsi ütközött össze, ezek a járművek nem égtek ki. A mentés idejére az autópályát mindkét irányban lezárták.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szóvivője nem sokkal később közölte, hogy a tömeges baleseti protokollnak megfelelően több mentőhelikoptert és számos mentőautót riasztottak a helyszínre. Kiemelte, hogy az egységes mentőszolgálat és a mentésszervezés egyik fontos értéke, hogy ezt pillanatok alatt meg tudják oldani, hiszen a kommunikációs láncuk segítségével végrehajtották a szükséges riasztást. Több mentőállomás, sőt több vármegye mentőse is a helyszínre ment, és együtt dolgoztak a sérültek ellátása érdekében.
Ezt követően a Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (MKIF) arról tájékoztatott, hogy a balesetet lokális porátfúvás okozhatta, mivel szombaton hatalmas szélvihar tombolt az országban. Az Országos Meteorológiai Szolgálat mérései szerint a széllökések a 90-100 kilométer per órás sebességet is meghaladták, Budapesten pedig megdőlt a fővárosi napi szélrekord is: a János-hegyen 117 kilométer per órás (közel orkánerejű) széllökést mértek. Az MKIF szerint ennek következtében hirtelen csökkenhettek a látási viszonyok az M1-es autópályán. Mint írták, a baleset körülményeiből adódóan a roncsok elszállítása a szokásosnál is több időbe telt, mivel a porátfúvás és az égő járművek oltása során keletkezett sár nehezítette a takarítást.

Az OMSZ szóvivője azt is elmondta, hogy a baleset helyszínéről 39 embert vittek négy település – Győr, Tatabánya, Székesfehérvár és Budapest – kórházaiba. A rendőrség információi szerint Magyarország egyik legsúlyosabb közúti közlekedési balesetében 40 ember sérült meg, akik közül egy ember meghalt; két ember életveszélyes állapotban van; 12 ember – négy gyermek és nyolc felnőtt – súlyos, míg 25 ember, 6 gyermek és 19 felnőtt könnyű sérüléseket szenvedett.
BRFK: sajnos a csoda elmaradt
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BFRK) késő délután még arról írt, hogy igazi csoda történt, mivel a tömegbalesetnek nincs halálos áldozata, ám később kiderült, nem mindenki élte túl a szerencsétlenséget.
Sajnos a csoda elmaradt. Délután még bizakodtunk benne, hogy tényleg csoda történt, hogy mindenki túlélte, de kollégáink a roncsok alatt találtak egy holttestet
– közölte a BRFK a közösségi oldalán.
„Kolléganőnk, Szabó Bettina r. főhadnagy és Csécsi Soma r. alezredes, a BRFK szóvivője a helyszínen, közvetlen közelről látta az úton fekvő, sérült embereket, az árokban didergő, rémült gyerekeket, a csomagjaikat menekítő embereket, azokat, akik csak kérdezgették, hogy »kiégett az autóm, most mi lesz?«. A sérültek, az összetört és kiégett autók között, a porban, a szélben, a kétségbeesett, a reszkető, a segítő és a segíteni próbáló emberek között hirtelen azt hittük, hogy ilyen csak a filmekben létezik. Sajnos nem! Ez a valóság volt” – olvasható a bejegyzésben.
Apokaliptikus állapotok uralkodtak
Az autópálya-kezelő szóvivője szerint a balesetet azt okozhatta, hogy egy 20 méteres sávban egy lokális szélátfúvás keletkezett, amit súlyosbított, hogy a környező mezőgazdasági földeken az elmúlt napokban munkálatokat végeztek, föllazították a talajt, és az orkánerejű szél felkapta a port, és befújta az autópályára. Információik szerint a lokális szélátfúvásba futott bele néhány autó. Valaki fékezni kezdett, és tulajdonképpen egy tömegkarambol alakult ki.
Szimicsku László hozzátette, amint értesültek a balesetről, megnézték a kameraképeket, de azokon igazából csak annyit lehetett látni, hogy tűz ütött ki, a környéken ugyanis nagy volt a szél. A helyszínen apokaliptikus állapotok alakultak ki, a gyerekek a lángoló autóktól pár méterre kerestek menedéket maguknak a szüleikkel.
Középkorú férfi halt meg az autópályán
A BRFK vasárnap reggel közölte, hogy egy 44 éves férfi vesztette életét az M1-es autópályán, Herceghalom térségében szombaton történt tömegbalesetben, holttestét egy kiégett személyautó roncsa alatt találták meg; a rendőrség büntetőeljárás keretében, szakértők bevonásával vizsgálja a körülményeket.
A baleset hírére Novák Katalin köztársasági elnök is reagált. Az államfő közösségi oldalán azt írta, megrendülten értesült az M1-es autópályán történt szerencsétlenségről, majd mielőbbi felépülést kívánt a sérülteknek.
Vasárnap kora reggel a roncsok elszállítása és az útpálya takarítása után megnyitották az autópályát. Az Útinform tájékoztatása szerint vasárnap reggelre a hatóságok befejezték a műszaki mentést és a helyszínelést, az autópályát mindkét oldalon visszaadták a forgalomnak.
Megrázó felvétel a balesetről
A szombat délutáni, M1-es autópályán történt balesetről számos felvétel készült. A tömegszerencsétlenséget az egyik érintett kamion fedélzeti kamerája is rögzítette. Az alább megtekinthető felvételen az látható, hogy a Scania 90 kilométer per órás sebességgel halad a sztrádán, amikor belerohan az előtte feltorlódó kocsisorba. Több kommentelő is megjegyezte, hogy a becsapódás előtti pillanatban nem lassított a sofőr, aki a porfelhő miatt vélhetően semmit nem látott. Amikor pedig észlelte a bajt, már nem tudott reagálni, így a pusztítás mértéke óriási volt.
Már órákkal korábban is lehetett tudni, hogy baj van
Mint ismert, a szerencsétlenség 14 óra 25 perc körül következett be, azonban a rendőrség oldalán olvasható, hogy már órákkal korábban is történt Herceghalom térségben baleset: egy kamion és egy autó ütközött össze. Erről a rendőrség 13:05 perckor tájékoztatta a nyilvánosságot. Majd a Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. is megerősítette, hogy a két esemény egymás közelében történt.
Szimicsku László az Indexnek elmondta, hogy a rendőrség büntetőeljárás keretében szakértők bevonásával vizsgálja a baleset körülményeit, az autópálya-fenntartó a vizsgálat lezárultáig nem kíván az ügyben megnyilvánulni. Az MKIF kommunikációs igazgatója lapunknak arról is beszélt, hogy a hatóság részéről nem merült fel a forgalom korlátozásának kérdése, és a gyorsforgalmi utak üzemeltetőjeként tájékoztatni, valamint figyelmeztetni tudják az utazókat, ezt az M1-es autópályán is megtették.
Több sérültet hazaengedtek már a kórházból
Többeket hazaengedtek ambuláns ellátásuk után az M1-es autópályán szombaton történt tömegbaleset sérültjei közül. Villányi Balázs, a győri Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház orvosigazgatója az MTI-nek vasárnap telefonon azt mondta, hogy intézményükbe kilenc sérültet szállítottak, közülük egyet mentőhelikopterrel. A kilenc sérült közül négyet vettek fel a kórházba, két felnőttet és két gyermeket. Négyük közül háromnak súlyos, de nem életveszélyes a sérülése. A további öt sérült ambuláns ellátásban részesült.
A székesfehérvári Szent György Kórházba szintén kilenc sérültet vittek a mentők. Az intézmény sajtószóvivője, Leffelholcz Marietta közlése szerint egy embert bordatörés és légmell, egy másikat végtagtörés, egy harmadikat pedig szegycsonttörés miatt láttak el a kórházban. A többi sérült kisebb zúzódásokat szenvedett.
A budapesti Fiumei úti Dr. Manninger Jenő Baleseti Központba három sérültet – két nőt és egy gyermeket – szállítottak a mentők, állapotuk stabil, nem életveszélyes. Az egyik nő könnyű medencesérüléssel szorul kórházi megfigyelésre. A másik nő könnyű sérülésekkel, zúzódásokkal került be, egy kétéves gyermeket műtéti kezelést nem igénylő combcsonttöréssel és zúzódásokkal vettek fel. Előreláthatólag napokon belül mindhárman elhagyhatják az intézetet – írták.
(Borítókép: Kiégett és sérült gépjárművek az M1-es autópályán Herceghalomnál, ahol öt kamion és 37 autó ütközött össze, mindkét irányban lezárták az autópályát 2023. március 11-én. Fotó: Lakatos Péter / MTI)