Gulyás Gergely azzal kezdte, hogy a kormány több mint 12 órás ülést tartott, hosszan tárgyaltak a jelenlegi brüsszeli helyzetről, decemberben lesz uniós csúcstalálkozó. A legfőbb két kérdés:
A miniszter szerint mindkét ügy kifejezetten előkészítetlen, nincs világos indoklása annak, hogy miért szükséges az EU költségvetésének módosítása, milyen hatásokkal jár ez, mi történik, ha nem módosítják. Azt még súlyosabb mulasztásnak nevezte, hogy úgy akarják módosítani a hatályos költségvetést, hogy azt nem hajtják végre, a kifizetések hiányára Magyarország és Lengyelország mellett más tagállamok is panaszkodhatnak.
Gulyás Gergely leszögezte, nem hisznek az ígéretekben, a folyósítást várják. A miniszter Ukrajna csatlakozásáról elmondta, van egy előkészítő anyag, de azt még a bizottság sem állítja, hogy Ukrajna megfelel a kritériumoknak. A miniszter világossá tette, semmilyen hatástanulmány nem áll rendelkezésre, sem szakértői vélemény, ami kiszámolná, hogy mit jelentene az EU-nak, a költségvetésnek, a mezőgazdasági pénzeknek, a kohéziós alapoknak Ukrajna csatlakozása.
Gulyás Gergely hangsúlyozta, ezek tükrében a magyar kormány egyik kérdésben sem tud hozzájárulni a közös döntéshez. Vétójoggal viszont senki nem él, ezt a szerződések nem ismerik, közös döntések születnek, ha van eltérő vélemény, akkor nem születik közös döntés. A döntés ügyében a választópolgárokhoz fordultak, a nemzeti konzultáció érinti az ukrán EU-tagság kérdését.
Véget ért Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő tájékoztatója. Köszönjük olvasóink figyelmét!
A tizenkettedik Alaptörvény-módosító javaslatban szerepel az is, hogy a Magyar Honvédség hivatásos állományú tagja jogállásával összefüggésben szakszervezet nem alakulhat és tevékenykedhet.
Gulyás Gergely az erre vonatkozó kérdésre kifejtette, a honvédelmi jogviszony speciális szolgálati jogviszony, azt eddig sem értette, hogy szakszervezet hogyan működhet a honvédségen belül, mert az rendszeridegen.
Megkérdezték Gulyás Gergelyt, hogy tart-e Orbán Viktor szokásos évi nemzetközi sajtótájékoztatót/Kormányinfót decemberben. A miniszter elmondta, hogy a miniszterelnök évente egyszer tart ilyet, újabb kérdésre megerősítette, hogy „valamikor lesz”.
Gulyás Gergely a reptérvásárlásra vonatkozó kérdésre kifejtette, a szükséges forrás rendelkezésre áll, azt remélik, hogy heteken belül a teljes ügylet lezárható. Ha erre sor kerül, minden fontos adat nyilvános lesz.
A miniszter úgy látja, Magyarország ma elsősorban attól szenved, hogy nincs olyan repülőtere, ahova a nagy nemzetközi légitársaságok kellő gyakorisággal járnak, méretben, fejlesztésekben elmaradtunk. A közvetett haszon sokszorosa lesz annak, mint ami a cégből érkezik.
Októberben a Fidesz még azt közölte, hogy a Velencei Bizottság állásfoglalása alapján a választástól számított egy éven belül nem lehet módosítani a választási szabályokon. A Mi Hazánk ez irányú javaslata azonban most mégis a parlament előtt van. Megkérdezték Gulyás Gergelyt, hogy mi változott október óta, a miniszter kijelentette, hogy most november vége van, „ezt biztos egy komoly változás”.
Gulyás Gergely újságírói kérdésre elárulta, nincs döntés arról, hogy az otthonfelújításra külön, célzott programot indítsanak.
Arra az újságírói felvetésre válaszolva, hogy Lázár János miniszter arról beszélt, semmi keresnivalója külföldi építőipari cégeknek Magyarországon, Gulyás Gergely pontosított: a kormány azt szeretné, ha a magyarok fővállalkozók lehetnének a saját hazájukban.
„Magyarországon semmi keresnivalója nincs külföldi építőipari vállalatnak, és meg kell akadályozni, hogy az építésgazdaságban magas importtal és külföldi építőanyagokkal dolgozzunk” – fogalmazott az Infostart tudósítása szerint Lázár János az országos építőipari konferencia előtt tartott sajtótájékoztatóján néhány nappal ezelőtt.
A Foreign Policy cikke szerint nem kizárható egy újabb járvány kiindulása Kínából. A Covid óta felkészült a magyar ellátórendszer egy világjárvány kezelésére? Gulyás Gergely ezzel kapcsolatban az Indexnek azt mondta: a Népegészségügyi Központ igyekszik a legpontosabb részleteket megtudni. Jelenleg úgy tudni, hogy elsősorban a 14 év alattiakat érinti a tüdőgyulladás-szerű megbetegedés, de nem olyan veszélyességű vírus, mint a Covid, és nem is terjed olyan gyorsan.
A vendégmunkástörvénnyel kapcsolatban többször elhangzott, hogy annak értelmében először magyar munkavállalókat kell keresni az adott pozícióra. Ezt hogyan kell elképzelni? Az Index kérdésére válaszolva a szabályozás részleteiről Gulyás Gergely azt mondta: be kell jelenteni a kormányhivatalnál, hogy milyen feladatra keresnek munkavállalót, és előbb azt kell megnézni, hogy van-e rá magyar munkavállaló.
Gulyás Gergely a „mini-Dubajra” vonatkozó kérdésre leszögezte, olyan beruházásokat támogat, amelyek hasznosak Budapestnek. Ebben konzultációra van szükség a fővárossal, az ott élőkkel és a kerületekkel is, de nincs kőbe vésve, hogy a program megvalósul.
Az Index kérdésére, hogy mi az oka annak, hogy a kormánypártok még mindig nem mutatták be főpolgármester-jelöltjüket, Gulyás Gergely azt válaszolta: a párt elnöksége még nem hozott végleges döntést.
Gulyás Gergelyt arról is megkérdezték, hogy miért vették le Alex Soros kezét a nemzeti konzultációs plakátokról. A miniszter bulvártémákkal nem foglalkozik, de megjegyezte: „Valószínűleg így jobban néz ki. Nem érzem úgy, hogy a kézletakarás [témája] a Kormányinfó keretein belül van".
A tervezett ukrán kisebbségi törvény ügyében (mit tervez elfogadni Ukrajna) Gulyás Gergely elmondta: meg kell várni, hogy mit fogad el az ukrán törvényhozás, amit azonban eddig láttak belőle, az alapján a 2017 előtti állapotot nem állítják vissza. A miniszter hozzátette: annak nincs jelentősége, hogy Vera Jourová, az Európai Bizottság alelnöke mit nyilatkozott az ügyben.
Fidelitasosok a tavalyi I. kerületi időközi önkormányzati választáson bejelentkeztek egy első kerületi magánklinikára, így szavazhattak is, majd kijelentkeztek onnan. Gulyás Gergely az ügyről kifejtette, nem tudja ki és miért költözött oda, de mindenkinek gyors gyógyulást kíván. A voksturizmust elítéli, ha ilyen van, azt meg kell vizsgálni.
Karsai Dániel ügyében Gulyás Gergely azt mondta: passzív eutanázia most is van Magyarországon, de az nem helyes, ha az élete elvételére kényszeríthetnek másokat, ez ellentétes azzal a szemlélettel, amit a kormány gondol. Azt is mondta, hogy megpróbálnák azokat lebeszélni, akik el akarják dobni az életüket. Az aktív eutanázia „veszélyes ajtó, amit nem érdemes kinyitni”, nehogy például az idős betegek esetében megteremtsék azt a közhangulatot, hogy már feleslegesek.
A makói Continental gumigyár ügyében Gulyás Gergely azt mondta: hogy ha az ilyen esetek tömeges jelenséggé válnak, akkor azt a munkafelügyeletnek meg kell vizsgálnia. Akár állami fellépés is lehet a vége, felügyeleti bírság kiszabásáról, más szankciókról, illetve jogszabály-módosításról is szó lehet.
A kórházi várólisták ügyében Gulyás Gergely azt mondta: Magyarországon a várólisták nagy része lényegesebben rövidebb, mint Nyugat-Európa országaiban, noha a miniszter tudja, hogy ez nem megnyugtató válasz a várakozóknak, ezért a Belügyminisztérium ki fog dolgozni egy programot arra, hogy hogyan lehet a listákat lerövidíteni. „Bízom benne, hogy ez eredményes lesz” – jelentette ki a miniszter.
A Qualitas Gimnázium ügyében Gulyás Gergely kérdésre elmondta: szélhámosságról van szó, amelyhez a kormánynak nincs köze, mert a gimnázium magánintézmény. Az iskola olyan épületben van, amelyre tartozást halmozott fel a tulajdonos. Az állam próbál segíteni mindenkinek, arról tájékoztatott, hogy az összes tanköteles diáknak ajánlottak már olyan közeli intézményt, ahol volt szabad hely. „Ha valaki nem állami vagy egyházi intézménybe járatja a gyerekét, körültekintően kell eljárni” – figyelmeztetett a miniszter.
Gulyás Gergely szerint félreértés van, az Európai Unió követel tőlük papírokat, ilyen elvárás az is, hogy minden tagállam, ami a helyreállítási alapból részesedik, köteles bizonyos tanulmányokat gyártani. Ilyen annak vizsgálata is, hogy a nyugdíjrendszer hosszú távon fenntartható-e. Gulyás Gergely leszögezte, a magyar fenntartható, a következő tíz évben nincs szükség módosításra.
A Távol-Keleten felbukkant járványról Gulyás Gergely leszögezte, a tisztiorvosi szolgálat minden ilyen hírt a lehető legkomolyabban vesz és elemez. Egyelőre azzal számolni, hogy újabb koronavírus köszönt ránk, nem kell.
A miniszter közölte, az EU úgy gondolja, hogy a határvédelem bűnös dolog, „erővel megvédeni a határt ma Európában nem vállalható, máshogy meg nem lehet”. Gulyás Gergely szerint jó tagállami válaszok vannak csak, ezért hozták létre a határvadászszázadokat.
Gulyás Gergely elmondta, a párizsi klímaegyezménynél mindenki azért tett vállalásokat, hogy legfeljebb másfél fokos emelkedés következzen be, de a nagy államok nem tartották be a vállalásokat. Magyarország 1990 óta úgy növelte ipari termelését, hogy a károsanyag-kibocsátását csökkentette. A miniszter szerint ami a klímaegyezményben vállalás volt, kijelenthető, hogy nem fog megvalósulni.
Gulyás Gergely hangsúlyozta, a lakosságnak és a vállalkozásoknak is hirdettek zöldenergia-programot, a kibocsátáscsökkentésre továbbra is fordítanak forrásokat.
Arról is kérdezték a minisztert, hogy miről tárgyalt Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Orbán Viktorral, sikerült-e bármiről is megállapodni. Gulyás Gergely arról tájékoztatott: az EU decemberi csúcstalálkozója előtt az uniós költségvetést érintő ügyekről és Ukrajna uniós csatlakozásának kérdéséről egyeztettek.
Gulyás Gergely kifejtette, azt kérik Ukrajnától, hogy állítsák vissza azt a helyzetet, ami 2017 előtt állt fenn a nemzetiségi jogok területén, különös tekintettel az oktatásra. Ennek a visszaállítására csekély hajlandóságot látnak. Most van olyan javaslat az ukrán parlament előtt, ami valamit visszaad, de még mindig nem tartanak ott, hogy ugyanolyan helyzetbe kerüljenek a nemzetiségek, mint 2017 előtt.
Gulyás Gergely a rákosrendezői „mini-Dubajra” vonatkozó kérdésre elmondta, vannak ilyen tervek, folytak erről tárgyalások, Lázár János hétfőn ad teljes körű tájékoztatást.
Szentkirályi Alexandra az árfigyelő rendszerről úgy fogalmazott, a GVH dolgozik a termékkörbővítésen, de végleges döntés nincs. Várhatóan még decemberben lesz olyan termékbővülés, ami a karácsonyi időszak előtt jön, viszont ez széles körű egyeztetést igényel.
A Szuverenitásvédelmi Hatóság ügyében Gulyás Gergely elmondta, hogy a lehető legkisebb szervezetben kell gondolkodni. Hogy ennek mekkora lenne nagyságrendileg a büdzséje, azzal kapcsolatban konkrét összeg nem hangzott el.
Szentkirályi Alexandra elmondta, részeredmények egyelőre nincsenek, de mindenkit arra biztat, hogy küldjék vissza a konzultációt. Később lehetőség lesz az online kitöltésre is.
Kérdésre Gulyás Gergely miniszter azt mondta: egyelőre a rezsivédelem jövő évi alapját vizsgálják, 1000 milliárdot fizettek ki idén arra, hogy az idei rezsivédelmet fenntartsák. A miniszter szerint kérdés, hogy jövőre a rezsivédelmi alap elegendő lesz-e, mert ha nem, többletforrást kell bevonni: akkor a jövedéki adó is lehet ez.
Az oktatás adósságállományáról (tankerületek esetében) Gulyás Gergely azt mondta: fel kell tárni, mi az oka az adóssághalmozásnak, ezután dönt majd a kormány a továbbiakról. Egy hónapon belül megadja a tájékoztatást a Belügyminisztérium a kormánynak.