- Belföld
- sulyok tamás
- köztársasági elnök
- beiktatás
- ceremónia
- fidesz
- orbán viktor
- novák katalin
- sándor-palota
Ma délután beiktatják Magyarország új köztársasági elnökét
További Belföld cikkek
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
- Pusztításba kezdett egy Zsiguli Budapesten, teli piroson vágódott be a másik autós elé
Novák Katalin beiktató ceremóniáján annak idején Rúzsa Magdi énekelt, viszont az új köztársasági elnök, Sulyok Tamás beiktatásán sokkal hagyományosabb lesz a menetrend.
Vasárnap 14 órától a Szent György téren kezdődik Sulyok Tamás beiktatása – az alábbi programok keretében:
- díszzászlóalj és a gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztály katonai tiszteletadása,
- történelmi zászlók bevonulása,
- a történelmi egyházak áldása,
- kórusmű,
- Sulyok Tamás köztársasági elnök ünnepi beszéde.
Az új államfő a PegaPoll elemzője, Kovács János szerint „zárkózottabb és jogi technokratább szerepvállalással rendelkezik majd”, aki Mádl Ferenchez hasonlóan „úgy képes autonómnak látszani a magyar alkotmányos berendezkedésben, hogy közben nem válik erős fékké, ellensúllyá a kormánnyal szemben”.
Az államfőváltás előzményei
Novák Katalin korábbi köztársasági elnök a kegyelmi ügy után kirobbant botrány következtében lemondott államfői tisztségéről, ahogy Varga Judit volt igazságügyi miniszter is.
Később az ügyben szintén érintett Balog Zoltán református püspök is lemondott a zsinat elnöki tisztségéről, a püspöki rangról viszont nem. Orbán Viktor miniszterelnök az események miatt alkotmánymódosítást kezdeményezett a gyermekvédelem szigorítása érdekében.
Nagy kérdés volt ezután, hogy a Fidesz–KDNP kiben látja a következő államfőt, aki valamennyire helyre tudja billenteni a tisztség megfakult renoméját. A Fidesz–KDNP kihelyezett frakcióülésén, február 21–22-én, Balatonalmádiban született meg végül a döntés, amelyet Kocsis Máté frakcióvezető jelentett be egy sajtótájékoztató keretében.
A politikus ekkor azt közölte, hogy a kormánypártok Sulyok Tamást, az Alkotmánybíróság elnökét jelölik köztársasági elnöknek.
A beiktatásig vezető út
Sulyok Tamást a február 26-án kezdődött tavaszi ülésszak alkalmával választotta meg az Országgyűlés 134 igennel és 5 nem szavazat mellett. Az új államfő első beszédében azt mondta, hogy a z államfői intézmény egyik hatalmi ághoz sem tartozik, államfőként az Alaptörvény értékrendje szerint elveihez hűen, jogászként kíván működni. Arról is beszélt az államfői kegyelmet említve, hogy a teljes transzparencia híve.
Minden cselekedetemmel azt az egységet szeretném kifejezni, hogy mi, magyarok több mint ezeréves történelemmel bíró büszke európai, és a jogot minden eszközzel érvényesíteni szándékozó nép vagyunk, mindezt meggyőződésből, érzelmektől vezérelve, humorral átszőve képesek vagyunk megtenni
– fogalmazott akkor Sulyok Tamás.
Az új köztársasági elnök március 5-én már hivatalba is lépett, és első lépésként első döntésével ellenjegyezte az Országgyűlés február 26-án hozott döntését a svéd NATO-csatlakozás ratifikálásáról. A hivatalba lépést követően egy ünnepi vacsorát tartottak a Karmelita kolostorban, amelynek Orbán Viktor volt a házigazdája, a résztvevők között pedig Novák Katalin korábbi államfő is ott volt.
Egyúttal az is eldőlt, hogy Sulyok Tamás államfővé választásával a kormánypártok Trócsányi Lászlót, a Magyar Jogász Egylet elnökét, a Károli Gáspár Református Egyetem rektorát jelölik az Alkotmánybíróság elnöki tisztségére.
Sulyok Tamás életrajzáról az Index részletesen is írt korábban, amely ide kattintva érhető el.
(Borítókép: Sulyok Tamás megválasztott köztársasági elnök esküt tesz az Országgyűlés plenáris ülésén 2024. február 26-án. Fotó: Máthé Zoltán / MTI)