További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Talajfúrásokat végeznek február 21. és 28. között az egykori Csepel Vas- és Fémművek területén, ahol évek óta mérgező anyagokat tartalmazó galvániszap szivárog a talajba és azon keresztül a folyóba. Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes közleménye szerint a környezet állapotáról szóló jelentés március 31-ig készül el. A költségeket a minisztérium és a csepeli önkormányzat fele-fele arányban biztosítja.
Nincs katasztrófaveszély
A két monitoring kút kialakításával lehetőség nyílik a rendszeres mintavételre, így később is folyamatosan figyelemmel lehet kísérni a helyzet alakulását. A mintavételeket és vizsgálatokat ugyanaz a laboratórium végzi, mint 2006 júliusában. A Főpolgármesteri Hivatal szerint Csepelen nincs katasztrófaveszély és nincs életveszély az illegálisan elhelyezett galvániszap miatt.
A hulladék nem veszélyezteti a dunai ivóvízbázist sem. Az eddigi szakértői vizsgálatok alapján ezt állapította meg az illetékes hatóságok közreműködésével a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium.
Felszámolják a galvániszap tulajdonosát, a Fríz Kft.-t
A mostani talajfúrásokra azért van szükség - a Főpolgármesteri Hivatal szerint -, mert az utóbbi időben egymásnak ellentmondó adatok és vélemények kerültek nyilvánosságra a galvániszap veszélyességéről. A talajfúrások elősegítik a jelenlegi helyzet minősítését, és a galvániszap tulajdonosa, a Fríz Kft. egyszerűsített felszámolási eljárásának mielőbbi befejezését.
Emlékezetes, hogy február 13-án a minisztérium még tartotta indokoltnak, hogy lépjen a csepeli galvániszap ügyében. Ugyanakkor a környezetvédelmi hatóság feljelentette Illés Zoltán fideszes politikust közveszéllyel való fenyegetés miatt. Illés ugyanis azt mondta korábban, hogy katasztrófahelyzet van.
A miniszter lemondását követelte Illés
A Fidesz február 11-én a további szennyeződések időleges megakadályozása érdekében hatszáz négyzetméternyi nejlonnal takarta le a volt gyártelep területén szakszerűtlenül tárolt veszélyes hulladékot. Illés Zoltán a párt szakpolitikusa akkor felszólította Persányi Miklós minisztert, oldja meg a problémát, vagy mondjon le.