MNB: Az államadósság alig csökkent
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
Az államháztartás bruttó adóssága 22 373 milliárd forint, a GDP 79 százaléka volt 2012 végén - jelentette a pénzügyi számlák előzetes adatai alapján hétfőn a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
A múlt év negyedik negyedében a nettó hiteltörlesztés 107 milliárd forinttal csökkentette, a forint gyengülése viszont 275 milliárd forinttal növelte az adósságállományt. Az év egészét tekintve a forint árfolyamváltozása 690 milliárd forinttal csökkentette, a nettó adósságfelvétel 373 milliárd forinttal növelte az államháztartás névértéken számított konszolidált bruttó adósságát. A GDP-arányos úgynevezett maastrichti adósság a múlt év négy negyedévében alig mozgott, 78,6 és 80 százalék közötti szűk sávban ingadozott.
Az államháztartás nettó adóssága a GDP 60,5 százalékára, kétéves csúcsra emelkedett az év végére az egy évvel korábbi 52,7 százalékról.
A pénzügyi számlák előzetes adatai szerint tavaly a költségvetés hiánya (finanszírozási igénye) 592 milliárd forint a GPP 2,1 százaléka volt, ebből a negyedik negyedévre 261 milliárd forint, a negyedéves GDP 3,3 százaléka jutott.
Az előzetes adatok szerint a háztartások nettó megtakarításai 1512 milliárd forintot, GDP 5,3 százalékát tették ki tavaly, amiből a negyedik negyedévi megtakarítások 528 milliárd forintra, a megtermelt GDP 6,8 százalékának megfelelő összegre rúgtak. A teljes jelentést itt olvashatja.
A költségvetés adóssága is csökkent
Tavaly decemberben 20 720 milliárd forint volt a központi költségvetés adóssága, ami az államadósság legnagyobb szelete - írtuk korábban. Ez 67 milliárd forintos növekedést jelent a novemberi szinthez képest, viszont 235 milliárdos csökkenést 2011 decemberéhez viszonyítva.
Az egy százalék körüli csökkenés nem túl nagy, mégis látványos eredmény a korábbi évek állandó növekedéséhez képest. Ehhez persze (és a költségvetési hiánycél tartásához) negyedéves átlagokban érkező komoly megszorítócsomagokra volt szükség. Emiatt került a gazdaság recesszióba, és ragadt magasan a munkanélküliség. Ráadásul félő, hogy a már most körvonalazódó költségvetési elcsúszások miatt újabb csomag érkezhet tavasszal.