Oroszország és az Európai Unió aláírta az Európának Ukrajnán át szállított orosz gáz tranzitjának megfigyeléséről szóló jegyzőkönyvet szombaton Moszkvában. A dokumentumot Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója és Martin Riman, az EU soros elnöki tisztségét betöltő Csehország ipari és kereskedelmi minisztere látta el kézjegyével a Novo Ogarjovó-i kormányfői rezidenciáján. Vlagyimir Putyin kijelentette: arra számít, hogy még szombaton Kijevben is aláírják a dokumentumot. Megismételte: az Európának szánt gáz szállítását a Gazprom felújítja, amint a nemzetközi megfigyelő csoport munkához lát. (MTI)
A Graphisoft Park a reggel 8 óra óta "letiltott" második kategóriába esik, ezért mindössze annyi gázt kap, amennyi az épületek állagmegóvásához elég. "A rendszerek jelenleg 25%-on üzemelhetnek, ami azt jelenti, hogy 10-12 fokra fog körülbelül hűlni a hőmérséklet a komplexumban" - mondta a Portfolio.hu-nak Hajba Róbert, a Graphisoft Park gazdasági igazgatója.
A korlátozás nemcsak a tőzsdei céget, hanem annak számos bérlőjét is érinti. Az Index úgy tudja, például az SAP többszáz fejlesztője csütörtöktől otthonról dolgozhat, miután az irodákban nem lesz fűtés, a parkban pedig a konyha sem működik.
A Gazprom megpróbált gázt pumpálni a csövekbe, de ez nem ment – állította a cég sajtótájékoztatóján Alekszander Medvegyev, a Gazprom elnöke. Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök és a Mirek Topolánek cseh miniszterelnök, aki egyben az EU soros elnöke is, a sajtótájékoztató előtt tárgyaltak telefonon. Topolánek érdeklődésére Putyin megismételte, hogy a gázt most nem az oroszok, hanem az ukránok zárták el.
A Gazprom most megkezdte európai tárolói feltöltését, hogy ki tudja szolgálni az igényeket. Európa a hideg téli időszakban akár napi 420-450 millió köbméter gázt is elfogyaszt, az ukránok miatt most ebből 170 millió köbméter esik ki. A BBC kérdésére, hogy miért nem a nyáron, melegben rendezik a vitáikat, Medvegyev azt mondta, hogy tavasszal nem sikerült megállapodniuk az ukránokkal a gáztranszport cég megvételéről, ezért leszerződtek az ukrán Naftogazzal, akik már áprilisban nem fizettek. Azóta 2,5 milliárd dolláros tartozást halmoztak fel az ukránok. A Gazprom azonnal jelezte, hogy tárgyaljanak, az ukránok nem reagáltak. Hogy miért decemberben kezdtek erősködni, arra nem válaszolt.
Egyedileg felmentést kapnak az élelmiszer-feldolgozó üzemek a gázkorlátozás hatálya alól - mondta Gráf József agrárminiszter szerdán. A minisztérium listát készített azokról a 2-es kategóriájú élelmiszeripari üzemekről a kormány számára, amelyek működésében súlyos zavarokat okozna, illetve az alapellátást veszélyeztetné a gázellátás korlátozása. Ilyen üzemek az alapellátást biztosító élelmiszergyártó cégek, például a tej-, a hús- és a sütőipar területén. Ezekre a vállalkozásokra az FVM a kormánytól a gázellátás biztonságának szavatolását kéri.
A gázkorlátozás alapesetben ezekre az üzemekre is vonatkozna, ám az FVM jelezte a kormánynak, hogy némelyikük leállítása ellátási gondokhoz vezetne. Ezért a problémás esetekben az agrártárca tisztázta minden, eddig a minisztériumhoz forduló céggel, hogy mekkora az a gázigény, amellyel még a vállalkozás működését fenn lehet tartani, majd ezt jelezte az illetékes társtárcának. Ennek alapján szabadítják fel a szóban forgó cégek fogyasztását, hogy ne keletkezzenek élelmiszerellátási gondok.(MTI)
Az Európai Unió tagállamainak energetikai miniszterei hétfőn Brüsszelben találkoznak, hogy megtárgyalják az orosz-ukrán gázvita hatását az Európai Unióra. A találkozót Csehország, az EU soros elnöke, kezdeményezte - jelentette be Mirek Topolánek cseh miniszterelnök szerdán Prágában, miután tárgyalt José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével.
Topolánek megjegyezte: ha Moszkva és Kijev nem lenne hajlandó a megállapodásra, akkor számolnia kell az Európai Unió határozottabb fellépésével. Erről azonban nem volt hajlandó részleteket elárulni. A cseh miniszterelnök szerint az orosz-ukrán gázvitára mihamarabb technika megoldást kell találni, amely megszünteti az aktuális problémákat, míg a többi problémát később kell orvosolni.
Csehország és az Európai Unió is azt szeretné, ha nemzetközi szakértők utazhatnának a helyszínre, hogy ellenőrizzék a helyzetet. (MTI)
A Gazprom vezérigazgató-helyettese, Alekszandr Medvegyev szerint Ukrajna egyelőre nem akar komolyan tárgyalni a földgázügyről. Ezt azzal indokolta, hogy az ukrán Naftogaz gázvállalat vezetősége csütörtökre jelezte érkezését Moszkvába, tudván tudva, hogy a Gazprom vezetői akkor Brüsszelben lesznek, és az EU elnökségével és az Európai Bizottság elnökével folytatnak megbeszéléseket.
Szerdai telefonos sajtóértekezletén a Gazprom vezetőhelyettese azt is elmondta, felkészültek a döntőbírósági eljárásra abban az elképzelhető vitában az orosz, az ukrán és az európai importőr felek között, hogy ki tartozik mivel, illetve mennyivel kárpótlásként az elmaradt szállításokért, illetve a Gazprom a maga részéről hivatkozhat-e vis maiorra. Azonban - mondta Medvegyev - remélik, hogy a gázszállítások mielőbb felújulnak, és így nem lesz szükség bírósági eljárásra. (MTI)
A gázkorlátozás miatt leállt a termelés szerdán a Kravtex cégcsoporthoz tartozó mosonmagyaróvári Kühne-gyárban. Az új helyzetből származó napi veszteséget még nem számszerűsítették, az üzleti partnereket viszont már értesítették arról, hogy az új Credo autóbuszok átadása késlekedhet, amennyiben a gázkorlátozás elhúzódik.
A cégcsoportnak március végéig kell legyártani még 64 autóbuszt egy tavaly, pályázat útján elnyert megrendelésből. A Volán társaságok autóbusz rekonstrukciós programja keretében 147 buszra kapott megrendelést a cég, ennek több mint felét már leszállították. A munkát szerdán viszont már nem tudták folytatni, a buszok festését le kellett állítani. A vállalat az utóbbi időben 540 köbméter gázt használt óránként. Azonnali megoldást keresnek a munkásszálló fűtésére, mivel a gázkorlátozás miatt nemcsak az üzemcsarnokok és az irodák hűltek ki, hanem a munkásszálló radiátorai is hidegek. (MTI)