Ukrajnában az üzemek és a lakosság is kezdi érezni a gázkorlátozás hatásait. Csütörtökön az állami Naftogaz gázvállalat felszólította az ország vezető vegyipari vállalatait földgázfelhasználásuk 50 százalékos csökkentésére. Kilátásba helyezte, hogy a fémipari vállalatok fogyasztását is korlátozhatják. A vegyipar adja az ország exportjának 12 százalékát, és jelentős az ország acélipari kivitele is. A kereslet csökkenése miatt már egyébként is nehéz helyzetbe került két ágazat most további bajokkal birkózhat: az ország legnagyobb vegyipari gyárában például teljesen leállt a termelés a gázkorlátozás miatt. A kijevi lakosság egyelőre csak azt érzi, hogy hidegebb van a főként távhővel fűtött lakásokban. Előzőleg Oleg Dubina, a Naftogaz vezérigazgatója kijelentette, hogy biztosított valamennyi ukrán fogyasztó gázzal való ellátása, és nem tervezik a lakossági fogyasztás korlátozását.
A gáznyomás csökkenése miatt részleges olajfűtésre állította át villamos erőműveit az ukrán fővárost távhővel is ellátó Kiejevenergo vállalat. Az intézkedés lehetővé teszi a kijevi lakások minimális fűtési szintjének fenntartását és a hőerőművek berendezéseinek megóvását. A jelenlegi, csökkentett gáznyomás mellett a fűtőolaj vésztartalékával a TEC-5 típusú hőerőművek négy napig, míg a TEC-6 típusúak tíz napig működtethetők, közölte szerdán a liga.net internetes ukrán gazdasági hírportál a Kijevenergo sajtószolgálatára hivatkozva. A Kijevenergo az után csökkentette jelentős mértékben a földgázfelhasználást, hogy a gázellátó vállalatok - a januári földgázkvóta hiányára hivatkozva - kedd hajnaltól kevesebb energiahordozót szállítanak a hőerőműveknek. A fűtőolaj-vésztartartalék felhasználásával eddig sikerült fenntartani a hőerőművekben a megfelelő üzemhőmérsékletet.
A gázkorlátozás miatt szerdán részben, csütörtöktől pedig az egész üzemben leállt, illetve leáll a termelés a nagyatádi cérnagyárban. Ezt Horváth László, a Coats Crafts Hungary Kft. termelési vezetője közölte. Elmondta: a gyár kettes kategóriájú nagyfogyasztó, ezért a központi fogyasztási korlátozás rájuk is vonatkozik, más energiahordozó használatára pedig nincs lehetőségük.
A délutáni műszakosok egy része már el sem kezdte a munkát, néhány részlegben még szerda délután és éjszaka dolgoznak, ám csütörtöktől teljesen leállnak, a mintegy 500 dolgozó a héten szabadságon lesz - közölte a termelési vezető. Hozzátette: amennyiben hétfőn ismét munkába tudnak állni, s ezt nagyon remélik, akkor nem lesz jelentős a kiesés. (MTI)
Bulgáriában számos vállalat termelésének a leállítására, vagy csökkentésére kényszerült amiatt, hogy leállt az orosz gázexport Ukrajnán át. Bulgária kedd reggel óta nem kap orosz földgázt. Ennek a hatására jelentősen csökkentették a termelést a vegyipari, a fémipari és az üvegipari cégek.
A görög Sidenor céghez tartozó Stomana Industry acélipari vállalatnál teljesen leállt a munka. A termelés jelentős visszafogásáról számolt be egyebek között az elemgyártó Monbat és a francia tulajdonú autóalkatrész-gyártó Montupet. Már kedden leállította a termelést a balkáni ország két vezető műtrágyagyártója, a Neochim és az Agropolychim.
Bulgária napi vesztesége a termeléskiesések miatt csaknem 500 millió leva (348,2 millió dollár), ami tovább rontja az ország amúgy is megrendült gazdasági helyzetét a globális gazdasági válság miatt. (MTI)
A Mol 90 ezer liter fűtőolajat szállít a ferihegyi reptérre, az első szállítmányt szükség szerint továbbiak követhetik, amivel hosszú távon is megoldható a fűtés és a melegvíz-szolgáltatás a reptéren - mondta Szollár Domokos, a repteret üzemeltető BA szóvivője szerdán délután. A Budapest Airport még az éjszaka intenzív tárgyalásokat kezdett a Mollal, hogy a mintegy 80 ezer litert kitevő stratégiai fűtőolaj tartalékkészletén felül is biztosítsa a repülőtér fűtőanyag igényét.
Szerdán hajnaltól ugyanis a reptérre is vonatkozik a gázkorlátozás, mint második kategóriába tartozó ipari fogyasztóra, ezért a fűtést és a melegvizet előállító kazánokat olajtüzelésre kellett átállítani. A BA stratégiai olajkészlete azonban csak néhány napig fedezte volna szükségletet. A korlátozás a reptér működését nem érinti.
Hackl Mónika, a Tesco Magyarország szóvivője elmondta: szakembereik dolgoznak azon, hogy ha a vállalatnál is vissza kell fogni a gázfogyasztást, hogyan tudnak takarékoskodni - írja a Portfolio.hu az MTI hírére hivatkozva. Tervet készítenek arra, hogy ha szükséges, melyik kisebb áruházakat és milyen sorrendben zárjanak be átmenetileg.
Gillemot Katalin, az Auchan szóvivője azt mondta a hírügynökségnek, hogy áruházaik nem tudnak átállni alternatív tüzelőanyagra. Hozzátette, hogy náluk is folynak már az egyeztetések az esetleges intézkedésekről. (Portfolio.hu)
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) a gázenergia takarékosabb felhasználására kéri a kereskedelmi vállalkozásokat. Felhívásában egyebek mellett azt javasolja, hogy a kereskedelmi létesítményekben csökkentsék 15-16 fokra a belső hőmérsékletet.
A bevásárlóközpontokat, áruházakat, az értékesítőhelyeket, raktárakat, logisztikai központokat arra kéri a szövetség: a fogyasztók által nem használt terekben alacsonyabb hőmérsékletet tartsanak, ott pedig, ahol a műszaki feltételek lehetővé teszik, gáz helyett használjanak más energiaforrást. A felhívásban javasolják, hogy a nyílászárókat csak a szükséges esetekben és a legkisebb időszakokra tartsák nyitva, a több bejárattal rendelkező létesítményekben a legkisebb számú ki- és bejáratot működtessék. (MTI)
Magyarország saját ellátási gondjai miatt nem ad kölcsön gázt Szerbiának - nyilatkozta szerdán Újvidéken a szerb állami gázellátó vállalat vezetője, miután hazatért a magyar fővárosból. Dusan Bajatovic, a Srbijagas vezérigazgatója azért utazott Budapestre, hogy az országának nyújtandó segítségről tárgyaljon. Szerbia napi 10 millió köbméteres gázfogyasztásának mintegy 95 százalékát eddig az Ukrajnán és Magyarországon keresztül érkező orosz gáz fedezte, de a szállítás kedd délután óta szünetel.
Bajatovic arra kapott csak ígéretet, hogy mihelyt megszületik a gázszállítások felújítását lehetővé tevő orosz-ukrán megállapodás, Magyarország azonnal gázt küld Szerbiába akkor is, ha a gázáram valójában még nem is indult el. Szerbiának nincsenek gáztartalékai - egyetlen komoly tározójában 500 ezer köbméter gáz található, s ugyanannyi a napi hazai termelés. Ez az egymillió köbméter arra sem elegendő, hogy a gázellátó rendszert működésben tartsák. (MTI)
Az enyhébb időjárásnak, a korlátozások elrendelésének és a felelős fogyasztói magatartásnak köszönhetően szerdán csak 61 millió köbméter gáz fogyott Magyarországon – közölte honlapján a Földgázszállító Zrt. A cég ezért megvizsgálja az elrendelt II. kategóriás korlátozások feloldásának a lehetőségét. Az óránkénti 500-2500 köbméternyi gázt felhasználó, nem kommunális cégeket érintő korlátozást szerda reggel rendelték el, ám ezek a cégek télen csak a napi fogyasztás mintegy 3 százalékát használják el.
Megszületett a miniszteri rendelet a stratégiai földgázkészletek felhasználásáról. A közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter rendelete szerint a biztonsági készletből 500 millió köbmétert értékesíthet az E.ON és az EMFESZ Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. értékesítheti. Az E.ON 400, az EMFESZ 100 millió köbméter gázt vásárolhat a startégiai készletekből. A gázt a zsanai és a szőregi tározókból emelhetik ki. A most felhasznált biztonsági készletet legkésőbb október 1-jéig kell visszapótolni. (MTI)