Nem a Majdanon összegyűlt tömeg nem tűnt különösebben feltüzeltnek a volt miniszterelnök beszéde alatt, de a Twitteren is sokan elégedetlenek. Egy szélsőséges tüntető szerint
Timosenko megtagadja mindazt, amit a Majdanon eddig elértünk. Az egyetlen reményünk a Pravij (Jobb) Szektor!
A leváltott ukrán elnök Viktor Janukovics gépét nem engedték felszállni Donyeckből, nem tudni hol lehet most. Kiszabadult börtönéből legfőbb ellenfele, Julija Timosenko, aki szombaton megjelent a Majdanon, de vasárnap jelezte, hogy nem pályázik a miniszterelnöki tisztségre. A parlament nem hozta össze az új kormánykoalíciót, de megbízta az államfői feladatok ideiglenes ellátásával Timosenko bizalmasát, Olekszandr Turcsinovot. A kormányfőről, később döbntenek, Jacenyuk, Timosenko és az ő korábbi külügyminisztere, Pjotr Porosenko jöhet szóba. Kijevben már nyugodt a helyzet, de több kelet-ukrajnai városban meglehetősen feszült, mindkét oldalról utcára vonultak tüntetők. Közben az államcsődöt is el kéne kerülni, az EU segítséget ígért – a legfrissebb hírek szerint 20 milliárd eurót is adhatnak a reformokhoz –, Catherine Ashton külügyi főképviselő hétfőn Kijevbe érkezik tárgyalni. Az is kiderült, hogy Moszkva mégis hajlandó tovább folyósítani a tavaly megígért 15 milliárd dolláros hitelt.
Egyre nyíltabban dühöngenek a kijevi tüntetők az EU által tető alá hozott megállapodás hallatán, amely szerint Janukovics nem mond le, csak valamikor az év folyamán lenne előrehozott választás. „Azok az ellenzékiek, akik ezt aláírják, csak a saját pecsenyéjüket sütögetik” – kiáltotta a színpadról egy aktivista, nagy tapsot aratva.
Vitalij Klicsko, az ellenzéki UDAR párt vezetője szerint az ellenzék alá fogja írni az egyezséget a kormánypárttal, ehhez azonban előbb még tárgyalniuk kell a Majdanon tüntetőkkel.
Úgy jelentette be hivatalos oldalán a kormány és az ellenzék közötti egyezményt Viktor Janukovics elnök, hogy azt még nem is írták alá az ellenzék vezetői.
A térhez jövet sehol sem láttam rendőrt, mások is csak olyat, akinél nem volt fegyver.
Egyébként fesztiválhangulat van a 15 fokos napsütésben, a Majdan ingyenkonyháin falatoznak az emberek. Közben néha durran valami, éppúgy lehet tűzijáték, mint lövöldözés, mégsem kapja fel senki a fejét.
Szavak nélkül mesélnek az elmúlt napok megpróbáltatásairól a Majdanon tüntetők arcai.
Legalábbis nem a következő órákban vagy napokban, mondta az AFP-nek Donald Tusk lengyel kormányfő. "Arra fogadni, hogy a következő órákban vagy napokban happy end lesz az ukrajnai válság vége, valószínűleg túlzás" - mondta.
"Ma éjfélig itt a színpadon akarjuk látni Julija Timosenkót" – kiáltotta a Majdan örökké hangos színpadáról egy aktivista. Nagy tapsot aratott azzal, hogy a tavalyelőtt hét évre elítélt exkormányfő nevét említette.
Nem támogatja az EU-s külügyminiszterek által kicsikart egyezséget az ukrán elnök és az ellenzék között Vlagyimir Lukin, az orosz emberi jogi biztos, akit Vlagyimir Putyin elnök küldött Kijevbe a tárgyalásokra, írja az Interfax hírügynökség, amely nem tudta megerősíteni az információt független forrásból.
A téren azt mondják, hogy a szocsi olimpia vége után Moszkva nem fogja vissza magát, és mindent megtesz, hogy újra összeugrassza a tüntetőket a rendőrökkel. Ráadásul február 2. egyúttal a honvédők napja Oroszországban, amit a ukrajnai oroszok is megünnepelnek. A tüntetők attól félnek, hogy ez az ünnep is feltüzelheti a kedélyeket.
A szerdán leváltott vezérkari főnök most azt mondta az 5 Kanal tévének, hogy valójában ő mondott le, mert nem akarta bevetni a hadsereget a tüntetők ellen.
Na, miért próbálnak belgáknak látszani a kárpátaljai magyarok? A KMKSZ és az UMDSZ harcol egymással, Gajdos István meg szociáldemokrata után szocialista lett, később a Régiók Pártjában kötött ki, csütörtökön pedig onnan is megpattant. Gazda Albert, a Cink szerkesztője, korábbi indexes kollégánk, aki Kárpátaljáról származik, megpróbálja elmagyarázni a kárpátaljai helyzetet.
Egy Majdan tértől távolabb álló, egyszerű bámészkodót is agyonlőtt egy orvlövész csütörtökön délután. Az áldozatnál nem volt fegyver, és nem is a tüntetők között volt.
Élek! - posztolta a Twitteren a 21 éves Oleszja Zsukovszka, közvetlenül a csütörtöki "meghalok" poszt fölé. Úgy tűnik, a nyakon lőtt, a tüntetéseken önkéntes ápolóként segédkező lány tényleg túlélte a műtétet, és már elég jól van ahhoz, hogy netezzen.
Bármi legyen is a megállapodás, az csak a Majdan tüntetőivel egyetértésben fogadható el – közölte Arszenyij Jacenyuk. A Batykivscsina párt vezetője szavaiból is világos, hogy a Majdan sokkal önjáróbb, semhogy egyszerűen tudomásul vegyenek egy fejük felett hozott döntést. Főleg nem 77 halálos áldozat után.
Ukrán állampolgárként nem tudom elképzelni, hogy egy olyan ember maradjon akár csak még egy percig is az elnök, akinek a honfitársaim vére tapad a kezeihez. Bocsi, de ez nem fog menni - írja Twiterrén Katerina Kruk, egy Majdani tüntető.
Órákig tárgyalt egymással az ukrán ellenzék és a kormánypárt elnök péntek délelőtt, de nem jutottak egyezségre, mondta a Guardiannek Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter.
"Nincs eredmény" - mondta Stienmeier amikor kilépett az elnöki irodájából. A Kijevben tárgyaló külügyminiszterek egyelőre nem mennek még haza.
l
"Ezekben a tragikus napokban, amikor Ukrajnát ilyen veszteség érte, amikor a barikád mindkét oldalán emberek haltak meg, kötelességemnek érzem az elhunytak emlékezete előtt kijelenteni: nincs nagyobb érték, mint az emberi élet. És nincs olyan lépés, amit ne kéne közösen megtennünk, hogy helyreállítsuk a békét Ukrajnában" – állt az elnök közleményében. Az együtt szó aligha okoz örömet a tüntetőknek, az emberéletről tett kijelentés pedig inkább cinizmusnak tűnhet a szemükben. Ráadásul Janukovics azt sem közölte, mikor is lenne az elnökválasztás.
Dühödt morajlással fogadta a tömeg a Majdanon Viktor Janukovics bejelentését az előrehozott elnökválasztásról - írta több tüntető is a Twitteren. A tüntetők egyrészt nem hisznek Janukovicsnak, másrészt ők a lemondását szeretnék.
Bejelentette az ukrán elnök, hogy előrehozott választás lesz, megfelelően a pénteken aláírandó egyezménynek, amelyet a vele tárgyaló francia-lengyel-német külügyminiszteri trió hozott tető alá, együttműködve a három parlamenti ellenzéki párt vezetőjével. Elfogadta az elnök hatalmát megnyirbáló alkotmánymódosítás tervét is, és közölte, hogy az országban egységkormány alakul majd. Kérdés, mindez elég lesz-e a tüntetőknek, akik csak az elnök azonnali lemondását tartják elfogadhatónak.
Hevenyészett kiállítással emlékeznek a Berkut, azaz a rohamrendőrség támadásaira a Majdani tüntetők. Töltényhüvelyek, gázspray-k és más emlétárgyakat állítottak ki.
Berkut atrocities museum pic.twitter.com/YtC5kSHIhM
— max seddon (@maxseddon) February 21, 2014
Az Ukrajna Hotelben megszálló újságírók arra figyelmeztetik a társaikat és a tüntetők, hogy legyenek éberek, mert az egyik kollégájuk nem sokkal ezelőtt egy zöld lézerpontot vett észre az arcán majd hallotta, ahogy egy lövés kicsivel arrébb becsapódott.
Hajnali ötig a beszámolómat írtam a tegnapi napról, aludtam, reggeliztem, fél órán belül megint kint leszek a téren.
Feloldották a beutazási tilalmat Kijevbe, a közlekedési rendőrök már nem állítanak meg minden autót Kijev határában.
A Majdani tüntetők "sajtóirodája" elkezdte összegyűjteni az elmúlt napok zavargásainak megható, csodálatos vagy elképesztő történeteit. Ilyeneket például:
Szerdán éjjel behoztak egy fiatal fiút a tábori kórházba. A megmentéséhez egy mikrosebészeti eljárásra lett volna szükség, de a kórházban nem volt senki, aki ehhez értett volna. Aztán egyszercsak bejött egy 50 év körüli férfi, gyógyszereket hozott, és megkérdezte: "nincs véletlenül szüksége egy mikrosebészre? Néhány perccel később még egy sebész megjelent. Gyorsan nekiláttunk és megmentettük a fiú karját.
Még több történet itt.
"Ne egyezkedj, mondjál le!" - skandálják a tüntetők a Majdanon reagálva a kiszivárgott hírekre, hogy Janukovics elnök és az ellenzék egy megegyezést fog aláírni péntek dél körül.
Verekedés tört ki a parlamenti képviselők között, amikor a házelnök bejelentette, hogy szünetet tartanak, és ezzel elhalasztják a vitát Viktor Janukovics elnök hatalmának visszavágásáról.
Fel sem merült az európai uniós külügyminiszterek találkozóján egy ukrajnai katonai akció lehetősége, mondta el a BBC-nek David Lidington brit EU-ügyi miniszter. „Senki nem beszél egy katonai beavatkozás lehetőségéről” – hangsúlyozta.
Részvétét fejezte ki az áldozatok családjainak Vitalij Zaharcsenko ukrán belügyminiszter.
Ezek a napok úgy vonulnak majd be az ukrán történelembe, mint a gyász napjai. Őszintén együtt érzek az áldozatok családjaival. Nagyon szomorú, hogy valakik megpróbálják a biztonsági erőket és a tüntetőket a barikádok két oldalán tartani, és megpróbálják megosztani az embereket".
Lot's of people came to #EuroMaidan this morning |PR news #Kyiv 11am pic.twitter.com/MtYtWfLBht
— Euromaidan PR (@EuromaidanPR) February 21, 2014