Az al-Kaida a felelős a párizsi terrorért - percről percre az Indexen

000 Par8070031
2015.01.08. 23:34
új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Én Picardie-ban lakom, 8-9 km-re Crépy-en-Valoises-tól, bizony félek, mert fogalmam sincsen, most hol vannak a terroristák, hogy nem éppen ebbe az irányba jönnek-e az erdőben. Az egész elképesztő es rémisztő, én már kissé pánikhangulatban vagyok.

    – írja olvasónk Franciaországból.

  • @Louison_A rajzán az égiek is kiakadnak a Charlie Hebdo szókimondó stílusán:

    Már mindenhova azt rajzoltak – szól a képaláírás.

  • A France24 azt írja a Twitterén, hogy a francia író ügynöke szerint Houellebecqet mélyen megrázta Bernard Maris barátjának halála és úgy döntött, hogy felfüggeszti az új regényének promózását. A nemrég megjelent Soumission (alávetettség) című regénye egy olyan francia jövőről szól, ahol az országot egy iszlám kormány irányítja.

    Korábbi, A csúcson című regényét lehetett iszlámellenességgel vádolni, itt olvashat belőle részleteket. A Könyvesblog abban a cikkben többek között azt is írta, hogy Houellebecq-kel szemben nem először merül fel az iszlámellenesség, néhány évvel ezelőtt perbe is fogták, miután egy interjúban az iszlámot becsmérelte.

    A 2001-es A csúcson című regénye megjelenésekor Houellebecq azt nyilatkozta, hogy az iszlám a lehető legostobább vallás, mire az iszlám fundamentalisták halálos ítéletet mondtak rá. A tárgyaláson a 25 nyelven megjelent mű szerzője tagadta, hogy iszlámellenes rasszista volna, szerinte a cikk írója hatórás beszélgetésüket lerövidítve elferdítette a szavait. Houellebecq-től saját kiadója, a Flammarion is elhatárolta magát, az írót viszont végül felmentették a vádak alól.

    A Charlie Hebdo legutóbbi számának Houellebecq volt a címlapján.

  • Amerikai tisztviselők azt mondták, hogy a francia titkosszolgálatok jelezték nekik, a testvérek egyike, Said a jemeni al-Kaidától kapott kiképzést. A hírszerzési adatok szerint a most 34 éves férfi 2011-ben utazott Jemenbe, ahol aztán több típusú fegyver használatát is megtanulhatta, számolt be róla a CNN.

  • Emlékestet rendez a Radio France és a France Télévisions vasárnap estére – írja a Le Monde és a Figaro. Művészek, humoristák, értelmiségiek lesznek a meghívottak között. A helyszín a Radio France (a legpatinásabb francia állami rádió) székháza.

  • Rendőrségi források azt mondták az AFP-nek, hogy egész éjjel folytatódik majd a kutatás öt, hőkamerával is felszerelt helikopter segítségével Crépy-en-Valois környékén. A Le Parisien viszont úgy tudja, hogy a korábban elindult rendőrkonvoj az N2-esen teljes sebességgel megy a főváros felé.

    Az sem kizárt, hogy váltás lesz. Így most nem tudni, pontosan mennyien maradnak éjszakára.

  • A 40 millió forintnak megfelelő összeget a Guardian Media Group azért adja, hogy a merénylet után is tovább tudjon működni a Charlie Hebdo. A Google sajtóalapja 250 ezer euróval támogatja a lapot.

  • „A történteknek súlyos következményei lehetnek a francia belpolitikában. Az iszlamofóbia újabb hulláma söpörhet végig az országon, ahogy más európai országokon is, a muszlimokat belső ellenséggé téve. Ideje, hogy tartalmas vitát folytassunk az Iszlám Állam terjeszkedésének hatására a Nyugat által újraélesztett terror elleni háború módszereiről” – írja Alain Gresh közelkelet-szakértő a Le Monde Diplomatique-ban, a cikket az al-Dzsazíra is lehozta. (Gresh a havilap főszerkesztő-helyettese.)

  • Még délután érkeztek meg Longpont-ba, ez látható az NBC News videóján.

    Késő este már elhagyták a települést, a nemrég elindult rendőrkonvoj a Le Parisien tudósítói szerint visszafelé tart Crépy-en-Valois és Párizs felé az N2-es úton.

  • Amerikai tisztviselők azt mondták a CBS News-nak, hogy mindkét Kouachi testvér rajta volt a terrorizmussal gyanúsítottak listáján, ami alapján nem repülhettek be az Egyesült Államokba. Az már kiderült, hogy a francia hatóságok is figyelték a testvérpárt, de a miniszterelnök és a belügyminiszter is magyarázkodni kényszerült, hogy akkor miért nem tudták megakadályozni a merényletet. Bővebben>>>

  • Azt írta az Independent címlapja kapcsán, hogy „Néha egy rajz jobban elmond mindent, mint ahogy bármilyen író képes lenne″. A címlap nagyot pörgött egész nap, így néz ki:

    Az egyik legeredetibb megemlékezés egyébként Charlie Brownt is képbe hozza:

  • Tovább kutatnak Crépy-en-Valois környékén Said és Chérif Kouachi után.

  • Világszerte folynak a megemlékezések a merénylet áldozataira. A Guardian galériát állított össze a béketüntetésekből:

    A Twitteren felbukkant egy csecsemő is, aki karján viseli a JeSuisCharlie taget:

    A magyar megemlékezésről itt találja egyik képünket.

  • Így emlékeztek meg az áldozatokról. Az ENSZ BT már szerdán egyhangú nyilatkozatot adott ki, amiben elítélte „a barbár terrorcselekményt". (Le Figaro)

  • Négy francia imám és a Vatikán közös nyilatkozatot adott ki elítélve a Charlie Hebdo elleni támadást. Ebben figyelmeztettek arra, hogy a világ szólásszabadság nélkül veszélyes hely, de közben azt is sürgették, hogy a média kezelje tisztelettel a vallásokat.

    Az AP tudósítása szerint a Vatikán vallásközi párbeszédért felelős irodája közölte, hogy a négy muszlim vallási vezető épp vatikáni látogatáson járt a héten, és csatlakoztak Ferenc pápához a támadás elítélésében és a hívek biztatásában arra, hogy mutassák ki barátságukat és szolidarításukat az áldozatok felé. A francia nyelven kiadott nyilatkozat hangsúlyozta, hogy a vallások közötti párbeszéd az egyetlen módja az előítéletek felszámolásának.

    Ferenc pápa csütörtökön misét mondott az áldozatokért és az elkövetőkért is.

  • Párizsban szolgáló arab nagykövetek is elítélték a Charlie Hebdo elleni szélsőséges támadást. „Barbár terroristatámadásnak” nevezték a merényletet. Sajtóközleményükben azt írták, „Az Arab Liga tagországai, a nemzetközi közösség többi országával egyetemben kiveszik részüket a terrorizmus, intolerancia és szélsőségek elleni harcból”.

  • Angelique Chrisafis, a Guardian újságírója Sabrina Deliryvel, egy banki dolgozóval beszélt Párizsban a demonstrációkon. Deliry szabadnapot vett ki, hogy napközben részt vehessen a megemlékezésen. Mint mondta, félt és érzékeltlennek érezte magát.

    A tömegben sokan könnyeztek, mások újságokat, tollat, virágot fogtak a kezükben. „Az országunknak egyébként is rengeteg problémája van. Nem akarom, hogy a politikusok ebből is tőkét kovácsoljanak. Nagyot csalódnék, ha a (szélsőséges, muszlimellenes) Nemzeti Front malmára hajtaná a vizet” – mondta Deliry.

  • A Le Figaro tudósítója szerint most ért véget teljesen Longpont falu átfésülése, a rendőrök harminc járművel indulásra készen állnak. Longpont-ba még kora délután érkeztek a rendőrök, azóta más egységek már több másik településen is keresték a testvérpárt.

  • A budapesti francia nagykövetség előtt gyertyagyújtással és a francia himnusszal emlékeztek meg halottakról.

    Több százan emlékeztek meg a párizsi merénylet áldozatairól
  • – írta ki a Twitteren @Aboujahjah. A teljes idézet: 

    Nem Charlie vagyok, hanem Ahmed, a halott rendőr. Charlie gúnyt űzött a vallásomból, kultúrámból, én azért haltam meg, hogy megvédjem a jogát arra, hogy megtehesse.

    A #JeSuisAhmed tag a #JeSuisCharlie mintájára kezdett elterjedni.

    Ahmed Merabet volt az a rendőr, akit a merénylők a nyílt utcán végeztek ki. Mint kiderült, ő is muszlim volt. Kölcsönösen kizárja egymást a #JeSuisAhmed és a #JeSuisCharlie? – tette fel a kérdést @CaroMT:

  • A francia kulturális miniszter, Fleur Pellerin 1 millió euró átcsoportítását kérte a Charlie Hebdo folytonosságának a biztosítására, írta a Le Monde. Nemrég a Liberation pedig arról írt, hogy a Charlie Hebdo következő számait az ő irodáikban készíthetik el. A Le Monde és más médiacégek találkozót tartottak csütörtökön, és megegyeztek, hogy nagyszabású adománygyűjtésbe fognak péntek reggel minden résztvevő médiafelületen, újságokban, rádióban és tévében.

  • A Le Monde helyiektől úgy tudja, hogy a felrobbant autó már napok óta az utcában állt. Sok rendőr és tűzoltó van a helyszínen, a lap tudósítója szerint semmi jel nem utal arra, hogy a történteknek köze lenne a szerdai támadáshoz.

  • Villejuifben felrobbant egy autó, a Le Monde szerint a hatóságok vizsgálják a robbanás körülményeit, és hogy van-e bármilyen kapcsolat az eset és a Charlie Hebdo-támadás között.

  • Az Iránban született író és filmrendező Marjane Satrapi a következőt posztolta Facebookra:

    Azaz:

    Január hetedike. A legszomorúbb nap.

    A humor, amit a fanatikusok annyira gyűlölnek.

    Ez az édes szembenállás a legnagyobb ellenségük.

    Megölték a nevetést a fegyvereikkel.

    Mától mind Charlie-k vagyunk.

  • Továbbra is tart a kutatás Crépy-en-Valois környékén a falvakban és az erdőben a testvérpár után. Estére a rendőrök újabb falut, Fleuryt érték el. Közben a Le Telegramme arról ír, hogy a környék lakóinak napja idegesen telt, mindenki azt figyelte, hogy nem tűnik-e fel a kertjében vagy az utcasarkon az egyik Kouachi testvér.

  • Az AFP infografikáján a dátum mellett feltüntették a sérültek (blessé) és halottak (mort) számát is:

  • Nincs terrorveszély Magyarországon – hangsúlyozta az MTI szerint Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatója csütörtökön a köztévé Híradónak nyilatkozva. A főigazgató szerint nem valószínű, hogy Magyarországon a párizsi vérengzést elkövetőkhöz hasonló szélsőséges harcosok lennének. Hozzátette, hogy nincs semmi olyan arra irányuló fenyegetés, vagy bármilyen konkrét információ, amely a magyar embereket veszélyeztetné. Hajdu a Tényekben jelentette be: francia terroristákat fogtak Magyarországon, a két tizenéves fiút a vonaton tartóztatta fel a TEK Kelebiánál, a francia hatóságok eljöttek értük. Az eset még decemberben történt, de most jelentették be, részletek cikkünkben.

  • Az al-Kaida észak-afrikai szárnya (AQIM) is méltatta a támadást, és emlékeztetett arra, hogy az al-Kaida megölt vezetője, Oszama bin Laden megfenyegette azokat, akik Mohamed prófétából viccet csináltak. (BBC)