Több rendőrségi helikoptert is láttak Brüsszel felett, jelentette a belga RTL. Közben a rendőrség azt kéri, hogy senki ne jelezze a közösségi médiában, merre vannak a rendőrök, írta Steven Vandeput védelmi miniszter a Twitterén.
Lezárják a főteret Brüsszelben egy bekanyarodó csuklósbusszal. A BBC újságírója felfigyelt a buszon lévő, most elég groteszken ható reklámra.
Operation under way Grand Place #Brussels. 2 blocks sealed off. Bendy bus blocking road. Spot the words on the side pic.twitter.com/WPEan81ubT
— Christian Fraser (@ChristianFraser) 2015. november 22.
A rendőrség arra kéri a Rue du Charbon lezárt részén a lakókat, oltsák le a villanyt a lakásokban
– írta egy brüsszeli olvasónk a TeleBruxelles adására hivatkozva.
Szemtanúk szerint sok a rendőr Etterbeek negyedben is, számolt be róla a belga RTL. Ezen a részen van a rendőrség egyik központja.
A Twitteren többen, köztük az ABC News egyik munkatársa is azt írja, hogy Brüsszelben a rendőrőrsöket érhette fenyegetés, ezért zártak le több utcát is. A Rue du Midinél pont a lezárt részen van a kapitányság.
Chaos reigns in downtown #Brussels after police receive info of threat against police stations. All streets around stations are cleared.
— Matt McGarry (@mattmcgarry) 2015. november 22.
Olvasónk, Ágnes szintén Brüsszelben él, és bár most szülési szabadsága miatt munkába nem kell mennie, de egyébként is úgy látja: önmagában az nem szokatlan, ha nem jár a metró.
Itt nagyon gyakran vannak sztrájkok, amikor vagy csak a metró vagy az egész tömegközlekedés leáll. A leghosszabb ilyen leállás, amire én emlékszem 4 napos volt 2012-ben, mikor is a helyi BKV egy alkalmazottja meghalt egy elfajult közlekedési vitában, és a kollégái sztrájkba kezdtek emiatt. Holnap meg azért a metrón kívül a többi közlekedési eszköz járni fog.
Az igazi baj, hogy betiltották az Ubert. A tavalyi sztrájkokat teljesen jól átvészeltük vele, mert még felárral sem volt annyira drága, pláne hogy mi "gyűjtőjáratnak" használtuk a kollégákkal és többen mentünk egy kocsival.
Az is lényeges, hogy Brüsszel azért jóval kisebb, mint Budapest. Én egy olyasmi külvárosból, mint mondjuk Kispest, kábé 1 óra alatt be tudnék gyalogolni a belvárosi munkahelyemre. Nekem inkább az a bajom, hogy nem tudni, hogy a posta nyitva lesz-e, már szombaton sem volt, nekem pedig sürgősen el kellene küldenem valamit.
Olvasónk, Dani, hét éve él Brüsszelben, mint írja, nem eurokraták között, hanem belga ismerősei és barátai vannak. És mint írja:
Mindenki egyetért a hatóságokkal, senki sem akar mártír lenni hirtelen, megvárjuk, amíg a rendőrség lerendezi, amire készül és készült. Logikus, hogy előbb bezárom a boltot, és utána vizsgálom át, milyen féreg van benne. Biztos lesz vmi az este a Rue Midin, nem vagyok onnan messze. A rendőrség intézi, amit kell és mi, (nem valami English-speaking eu-s reflektorhajhász) belgák és brüsszeliek, megvárjuk, amikor újra mehetünk szabadon a piacra. Addig is ott a bicikli, mint olyan sokunknak
A BBC értesülései szerint a párizsi stadionnál, a Stade de France-nál öngyilkos merényletet elkövető másik terrorista neve M. al Mahmod, és ő is a menekültekkel együtt érkezett Párizsba Görögország felől.
A francia rendőrség vasárnap adta közreadta a Stade de France-nál támadó merénylő fényképét, és a lakosság segítségét kérte az azonosításában.
A Le Soir tudósítója szerint a Rue du Midi egy része mellett a Rue du Lombard és a Rue du Marché au Charbon utcák egyes szakaszai is le vannak zárva Brüsszel belvárosában. Az egyik helyen egy buszt is felhasználtak, hogy azzal torlaszolják el az utat.
#Bruxelles La rue du Lombard est bloquée. Un bus de la Stibine est utilisé pour barrer la route. pic.twitter.com/i9EQYVwaYJ
— Frédéric Delepierre (@fred_delepierre) 2015. november 22.
A Rue du Midi lezárt részéről kommandósok kísértek ki kisebb csoportban vendégeket egy étteremből.
A Rue du Midi nagyjából egy százméteres szakaszon van lezárva. A Le Soir tudósítója szerint nem úgy tűnik, hogy házkutatást tartanának a rendőrök, akik közül nagyjából hatan állnak most az utcán.
Több közeli utcában is rendőri akció zajlik, de a brüsszeli főtéren továbbra is sétál néhány turista, annyi katona van ott, mint napközben.
#Bruxelles #Alerte4 Grand-place, quelques touristes croisent les militaires. Les cafetiers sont dépités. pic.twitter.com/NCoDba0YnV
— Frédéric Delepierre (@fred_delepierre) 2015. november 22.
A Brüsszel központjában lezárt területen többen egy étteremben rekedtek. „A rendőrök azt kérték, hogy fejezzük be a vacsorát, és álljunk össze egy csoportba, úgy várjuk a jelzésüket, hogy mikor mehetünk ki" – mondta egy szemtanú a belga RTL-nek.
A Rue du Midihez képest az ellenkező irányban van több utcányira a Channel4News riporterének a szállodája, ahonnan szintén nemn engedik ki az embereket az utcára. Egy katona az épületben azt mondta nekik, hogy valós veszély miatt nem engednek senkit se ki, se be.
Soldiers polite but firm telling our #c4news producer 'we strongly advise you to stay inside for your own security' pic.twitter.com/wRAIBqcxye
— Stuart Webb (@Worldwidewebb1) 2015. november 22.
Az RTL info újságírója is a brüsszeli főtér közelében van, a rendőrök azt kérik a környéken lakóktól, hogy menjenek távolabb az ablakoktól. (Le Soir)
A párizsi terrortámadások óta szökésben lévő terrorista, Salah Abdeslam testvére az RTBF-nek azt mondta: inkább a börtönben szeretné látni testvérét, mint a temetőben. Mohamed Abdeslam nem radikalizálódott, és már korábban is azt kérte testvérétől, hogy inkább adja fel magát. Harmadik testvérük, Ibrahim a párizsi terrortámadásban halt meg, amikor a Comptoir Voltaire éttreremnél felrobbantotta magát.
A család a brüsszeli Molenbeekben él. Szombati hírek szerint Salah Abdeslam Brüsszelben bújkálhat, és szeretne eljutni Szíriába. Párizsban rajta is volt bombamellény, de ő nem robbantotta fel magát, ezért most az Iszlám Állam is üldözheti.
Egy infografikán is összeraktuk, mit lehet tudni eddig a terroristák közötti kapcsolatokról.
A Le Soir információi szerint az európai uniós intézmények működni fognak és nyitva lesznek hétfőn. Folyamatos kapcsolatban állnak a hatóságokkal, és megteszik a szükséges lépéseket.
Brüsszelben van, ott dolgozik vagy tanul, netán turistáskodik? Írja meg, mit tapasztalt eddig a lezárásokból, hogyan készül a holnap reggelre, és várjuk holnap is a beszámolóját a tema@mail.index
Rengeteg rendőr jelent meg a főtértől egy sarokra Brüsszelben. Semmit sem mondanak, de lezárták a Rue Midi elejét, nemcsak a járműveket, de a gyalogosokat is visszafordítják.
Minden kapualjban rendőrök állnak, kommandósok is vannak köztük, és a környéken a katonák is felvették a sisakjukat. A lezárt területen van egyébként a rendőrkapitányság is. A főtérre továbbra is be lehet menni.
Michel szerint továbbra is közvetlen veszély fenyeget, és attól tartanak, hogy a párizsihoz hasonló merényleteket tervezhetnek Brüsszel több pontján. Megerősítik a rendőri jelenlétet az utcákon, és maradnak a katonák is Brüsszelben.
Azt kérik továbbra is, hogy minél kevesebb tömegrendezvényt tartsanak a városban. Az iskolák és az egyetemek zárva lesznek hétfőn, ahogy a metrót sem nyitják meg az eredeti tervekkel ellentétben. A riasztási szintet hétfőn délután vizsgálják újra felül.
Charles Michel belga miniszterelnök bejelentette, hogy a nemzetbiztonsági tanács ülésén úgy döntöttek, hogy továbbra is a a legmagasabb fokú riasztás marad érvényben Brüsszelben, az ország más részein pedig a hármas fokozatot tartják továbbra is. (Le Soir)
Egyáltalán nem volt alaptalan a keddi német-holland barátságos mérkőzés lefújása a kezdés előtt másfél órával. A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung titkosszolgálati forrásokra hivatkozva azt írja: a terroristáknak precízen kidolgozott tervei voltak arra, hogy a stadionban három bombát robbantanak, illetve merényletet terveztek egy buszpályaudvar és a pályaudvar ellen is. Az akciót a mérkőzés elhalasztásával és a stadion kiürítésével sikerült megakadályozni. A terrorista csoportot nem sikerült felszámolni, így biztonsági szakértők szerint nagy az esély arra, hogy újra próbálkoznak.
A francia rendőrség közreadta a Stade de France-nál támadó utolsó merénylő fényképét is, és a lakosság segítségét kéri az azonosításában.
Hétfőtől kihelyeznek figyelemfelhívó plakátokat a párizsi iskolákhoz. Ezeken többek között jelzik majd, hogy az új intézkedések keretében ellenőrizhetik az adott intézményben korábban nem látott emberek személyazonosságát, bárkinek a táskáját átkutathatják, valamint megtiltják az autók parkolását az intézmények közelében. (Le Figaro)
Jawad Bendaoud újabb 24 órára őrizetben marad, jelentette be a rendőrség. Ő adta ki a saint-denis-i lakást a párizsi támadások kitervelőjének tartott Abdelhamid Abaaoudnak, szerdán fogták el.
Bendaoud azt állította, hogy egy barátja kérte meg, hogy két ismerősének adjon szállást néhány napra. „Mondtam, hogy nincs matrac, de azt mondták, ez nem gond" – mondta a férfi kihallgatásán. Szerinte csak vizet kértek, és hogy nyugodtan imádkozhassanak. (Le Figaro)
Charles Michel belga miniszterelnök este hétkor sajtótájékoztatón jelenti be, marad-e a legmagasabb szintű riasztás Brüsszelben. A nemzetbiztonsági tanács ötkor ült össze. (BBC)
Ismerős ez a jel, ugye?
Biztos sokat látták az elmúlt napokban, pláne ha Instagramon is fenn vannak. A Time magazin összegyűjtötte, mekkora hullámokat kavart az interneten ez az Eiffel-tornyos békejel, amit egy Jean Julien nevű grafikus dobott össze, és a pénteki merényletek legnépszerűbb szimbóluma lett, miután az Instagram is megosztotta a 114 millió követővel bíró hivatalos csatornáján.
Két szám, amik a faék-egyszerű vizuális kommunikáció hihetetlen erejét mutatják:
- 70 millió megosztás
- 430 millió reakció 200 országból
(Mi az Index Instagramján egyébként egy 5 képből álló mini-képriportot hoztunk a Párizsi utcákról.)
Egy Indianapolisból Los Angelesbe tartó repülőgépet átirányítottak Kansasbe vasárnap reggel, miután több utas gyanúsan viselkedett, jelentette be az FBI. Három embert őrizetbe vettek, és kihallgatnak, utána továbbindult a gép Kansasből.
Kalasnyikovokkal, robbanószerekkel és rengeteg lőszerrel érkeztek a támadók pénteken a Bamakóban megtámadott hotelbe, mondta a mali hadsereg egyik tisztje. A gránátokat és robbanószereket azonban nem használták a több mint hét órán át tartó ostrom alatt, amiben tizenkilenc vendég meghalt. Két támadót is megöltek. A hatóságok még több mint három embert keresnek, akiknek a feltételezések szerint közük lehetett a támadáshoz. (AP)
A francia védelmi miniszter, Jean-Yves Le Drian is welmondta, hogy szárazföldi beavatkozás kell az Iszlám Állam megsemmisítéséhez. Persze nem most, csak valamikor, írta az MTI.
Egészen pontosan azt mondta a Eurpoe1 rádiónak, hogy "az Iszlám Állam elpusztításához és a győzelemhez muszáj lesz szárazföldi akciót indítani egy adott pillanatban. Ez nem jelenti azt, hogy francia jelenlét lesz szárazföldön". Ez utóbbit ugyanis hiába kéri tőlük Washington, ezt a lehetőséget "jelenleg nem tervezik".
Hétfőtől 12 helyett 38 francia bombázórepülő lesz már a térségben, akik az oroszokkal nem összehangoltan fognak bombázni terrista célpontokat.