A párizsi merénylet szervezője utáni hajszáról itt olvashatja friss cikkünket>>>>>>>>
Ebben írtunk arról is, hogy Abdeslam szövetségesei közül nem sikerült még mindenkit elfogni. Az egyik, akinek nyoma veszett, Mohamed Abrini, 31 éves, marokkói származású belga férfi. Ő Abdeslam gyerekkori barátja, a családjaik szomszédok voltak Molenbeekben. Állítólag kulcsszerepe volt a merényletek logisztikájában és tervezésében.
A másik egy Soufiane Kayal álnevet használó ember. Ő is benne ült a kocsiban, amikor a rendőrök tavaly szeptember 9-én igazoltatták Abdeslamékat Magyarország és Ausztria között. A párizsi terrortámadások után valaki, aki szintén a Soufiane Kayal nevet használta, 750 eurót küldött Abdelhamid Abaaoud egyik unokatestvérének.
Fontosabb részletek:
A belga válságközpont megerősítette azt, amit többen is jelentettek Brüsszelben: korlátozzák a mobilforgalmat (a mobilok és a terror kapcsolatáról hamarosan írni fogunk).
A Le Figaro szerint az államügyész megerősítette, hogy a reptéren öngyilkos robbantás történt. A halálos áldozatok száma a közlése szerint 13, a sebesülteké 35.
Nagy Zoltán, Magyarország brüsszeli nagykövete szerint a brüsszeli magyar nagykövetségnek egyelőre nincs tudomása magyar áldozatról vagy sérültekről a repülőtéren és az uniós negyed közelében történt robbantásokban.
Egyelőre az biztos, hogy szerda reggel hatig a brüsszeli Zaventem reptér teljesen lezárva marad, írja a Le Soir. Schiffer András, az LMP társelnöke a Brussels Airlines egyik járatával érkezett Brüsszelbe nem sokkal a robbanások után. Mint az MTI-nek elmondta, a reptérre utolsóként leszállni engedett gépek utasai nem szállhattak ki a repülőből, majd egy biztonsági zónába terelték őket.
Maelbeek/Maalbeek csak egyetlen metrómegállóra, néhány száz méterre van a Schuman tértől, ahol több uniós intézmény központja található. Itt van az Európai Bizottság főhadiszállása, valamint az állam- és kormányfői csúcsoknak, miniszteri üléseknek helyet adó Justus Lipsius épület. Innen a Rue de la Loi alatt megy tovább a metró a megállóig, ahol a robbanás történt. Az utat uniós zászlók szegélyezik, mert az Európai Bizottság számos főigazgatósága itt kapott helyet.
EU-Kommission im lockdown #Brussels #Maelbeek pic.twitter.com/fONf3N9gOQ
— Peter Mueller (@PeterMueller9) 2016. március 22.
Orbán Viktor emelte a terrorkészültség magyarországi szintjét, 3-asról 2-esre – ez a második legnagyobb. Ennek megfelelően járőröket és páncélozott gépjárműveket vezényelnek a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre, továbbá a metrók területén és a Parlament előtti Kossuth téren a Terrorelhárítási Központ munkatársai is megjelennek. A pályaudvarokon már korábban megerősítették a rendőri biztosítást.
A kormányfő addig rendelte el ideiglenesen a kettes fokozatot, amíg nem tisztázódik, hogy mi történt pontosan Brüsszelben, és mi várható Európa más országaiban.
A reptéri robbantásokat a Radio Free Europe rajzolta meg.
Location of blasts at #Brussels' Zaventem airport. Follow our live blog for the latest: https://t.co/3EglGcdmCz pic.twitter.com/oxmdNjmEGJ
— RFE/RL (@RFERL) 2016. március 22.
A biztonsági intézkedéseket megerősítették az Île-de-France régióban, Franciaországban is: a vasútállomásokon, a tömegközlekedésben és a reptereken. (Le Figaro)
A belga közszolgálati tévé legkevesebb 10 halottja van a Maelbeek metróállomáson történt robbantásnak. Az egyik szemtanú szerint pont akkor történt a detonáció, amikor a szerelvény kifutott az állomásról.
FRISSÍTÉS: A legújabb információk szerint nincs halálos áldozata a metróban történt robbantásnak.
A belga sajtó szerint a két robbanás után találtak egy harmadik pokolgépet is a brüsszeli Zaventem reptéren, ahol a legújabb hírek szerint 13-an meghaltak és 35-en megsebesültek.
Leállították a teljes tömegközlekedést Brüsszelben, a metró mellett a buszok és a villamosok sem járnak. (Le Soir)
Az Európai Bizottság alkalmazottait emailben és SMS-ben értesítették, hogy ha az utcán vannak, menjenek be a Bizottság hozzájuk legközelebb eső épületébe. Aki az irodájában van, maradjon ott, aki otthon, ne hagyja el az otthonát. Az egyik robbantás a Malbeek metrómegállónál történt, több európai bizottsági épület, köztük a főépület közelében, ahol az EU-s biztosok irodái vannak.
Ha ott volt reggel 8 óra körül a brüsszeli Zaventem repülőtéren, vagy 9 óra körül Maelbeekben, netán személyes tapasztalatai vannak a brüsszeli biztonsági intézkedésekről, kérjük,küldjön beszámolókat, fotókat, videókat az ugyelet@mail.index.hu címünkre. Nagyon köszönjük!
10 órakor találkozó lesz az Elysée-palotában Manuel Valls francia miniszterelnök, Bernard Cazeneuve belügyminiszter, Jean-Yves Le Drian védelmi miniszter és Francois Hollande államfő között, írja a Le Figaro.
A brüsszeli tömegközlekedési vállalat megerősítette, hogy 9 óra 11 perckor történt egy robbanás a Maelbeek megállónál. Állítólag egy második robbanószerkezetet is találtak, a tűzszerészek most próbálják hatástalanítani.
A belga közszolgálati tévé szerint öngyilkos merénylő robbantott a brüsszeli reptéren. A csatorna úgy tudja, hogy 13-an meghaltak és 35-en megsebesültek.
A Le Figaro szerint a párizsi Roissy reptéren, Londonban és Frankfurtban is szigorú biztonsági intézkedéseket vezettek be a brüsszeli merényletek miatt.
A leállított metróból a Schuman és a Maelbeek állomások között menekítették ki az embereket:
Just arrived at Schuman station after walking on the tracks. pic.twitter.com/4xc0YCQmIv
— Evan Lamos (@evanlamos) 2016. március 22.
David Cameron brit miniszterelnök megdöbbenésének adott hangot a Brüsszelben történtek miatt. Twitterére kiírta, hogy mindent megtesznek, hogy segítsenek. (BBC)
Két különböző check-in pulthoz közel történhetett a robbanás, az egyik a Brussels Airlinesé, a másik pedig az American Airlinesé lehetett, írja a Het Laatste Nieuws meg nem erősített forrásaira hivatkozva. (BBC)
A Twitteren terjed ez a fekete-fehér, biztonsági kamerás videó, amin egy reptéri robbanás helyszínét láthatjuk, a felvétel sarkában pedig mai dátum van.
Surveillance video: The moment of the explosion at the airport of #Brussels pic.twitter.com/YD3kSzZsQF
— Press TV (@PressTV) March 22, 2016
*Frissítés: a felvételt azóta már több forrás is törölte Twitteren.
A videó valójában egy 2011-es robbantás manipulált felvétele. Itt az eredeti videó ugyanarról a helyszínről:
A zaventemi repülőteret 2 km-es sugarú körben lezárták. Néhány érkező járatot a közeli Charleroi és Lièges repterére irányították. A Charleroi reptéren száll le a fapados járatok többsége.
A hatóságok nem erősítették meg, hogy a metróban támadás történt, de továbbra is száll a füst, és sebesültek hagyják el a metrót. Valószínűleg robbanásról van szó.
A metróból jelentett robbanás után kiürítették a központi pályaudvart is. (Le Soir)
A párizsi merénylet szervezője utáni hajszáról itt olvashatja friss cikkünket>>>>>>>>
Ebben írtunk arról is, hogy Abdeslam szövetségesei közül nem sikerült még mindenkit elfogni. Az egyik, akinek nyoma veszett, Mohamed Abrini, 31 éves, marokkói származású belga férfi. Ő Abdeslam gyerekkori barátja, a családjaik szomszédok voltak Molenbeekben. Állítólag kulcsszerepe volt a merényletek logisztikájában és tervezésében.
A másik egy Soufiane Kayal álnevet használó ember. Ő is benne ült a kocsiban, amikor a rendőrök tavaly szeptember 9-én igazoltatták Abdeslamékat Magyarország és Ausztria között. A párizsi terrortámadások után valaki, aki szintén a Soufiane Kayal nevet használta, 750 eurót küldött Abdelhamid Abaaoud egyik unokatestvérének.
A robbantással már többen összefüggésbe hozták, hogy a városban 4 napja vették őrizetbe a novemberi párizsi merénylet fő gyanúsítottját - egyben egyedüli túlélőjét -, Salah Abdeslamot, aki Molenbeek városrészben új hálózatot szervezett magának, és a rendőrség gyanúja szerint újabb akcióra készült.
erre a linkre kattintva megtudható. De ha nincs ideje elolvasni, akkor íme a három legfontosabb tény:
A magyar kormányfő megdöbbenéssel értesült a brüsszeli merényletről, együttérez az áldozatok hozzátartóival. Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője szerint a kormányfő azonnali és folyamatos tájékoztatást kért az illetékes külügyi, rendvédelmi és terrorelhárítási szervek vezetőitől. Az esetleg szükségessé váló intézkedésekről ezek alapján születhet döntés.