Kihátrálhatnak a britek a Brexitből?
További Külföld cikkek
- Nagyon bevásárolt az amerikai jobboldal Elon Muskkal
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
- Több ezren csatlakoztak az egyetemi hallgatók egyik demonstrációjához Belgrádban
- Vlagyimir Putyin bosszúval fenyegette meg Ukrajnát, kemény megtorlásra készülhet
- Rengeteg vegyi fegyver kerülhet a terroristák kezére
Sok kérdés felmerült péntek óta a brit népszavazással kapcsolatban, sok brit választó például most kezdet ráguglizni, hogy miért is akart ő kilépni az EU-ból, vagy hogy mit is csinál az EU igazából. Ennél viszont kicsit aktuálisabb kérdés, hogy vajon mivel jár az, hogy a népszavazáson többen szavaztak a kilépésre. Egész pontosan az a kérdés, hogy
A válasz röviden az, hogy nem. Nagy Britanniában a népszavazások általában nem kötelező érvényűek, bár volt erre is példa, ilyen volt például a 2011-es népszavazás a választási rendszer átalakításáról. A legtöbb esetben viszont a parlamentnek pedig megvan a szuverenitása ahhoz, hogy felülírja azt, amit az emberek megszavaznak.
Így van ez a Brexit népszavazással is, maga a népszavazás semmilyen jogi következménnyel nem jár, vagyis a brit parlamentnek még törvényekbe kell foglalnia, hogy az ország el akar szakadni az EU-tól. Ehhez kezdetnek vissza kell vonnia azt az 1972-es törvényt, amivel Nagy Britannia csatlakozott az EU-hoz, vagy akkori nevén az Európai Közösséghez.
Éppen ezért felmerült a népszavazás után, hogy a parlament blokkolhatná a folyamatot, ahogy ugyanezt akarták 1975-ben azok a képviselők, akiknek nem tetszett, hogy akkor a britek arról az Európai Közösségbe való belépést szavazták meg.
Politikailag persze elég nehéz lenne kihátrálni a döntésből, azok a konzervatív képviselőket például, akik nem szavaznák meg a parlamentben a kilépésről szóló törvényeket, politikai öngyilkosságot követnének el, a választóik ugyanis keményen büntetnék őket azért, mert semmive veszik a szavukat. A BBC szerint
Ebben az esetben a győztes hivatkozhatna arra, hogy az új kormány mandátuma felülírja a jogilag nem kötelező népszavazás eredményét, és felhagynának a kilépésről szóló tárgyalásokkal. Ahhoz, hogy a 2020-as előtt kiírjanak új választásokat, a parlamenti képviselők szavazatának kétharmada szükséges.
Az a kérdés is felmerült sokakban, hogy a kilépés után visszaléphetne-e Nagy Britannia az EU-ba. A válasz az, hogy elvileg igen, de lassan, nagyon nehezen és rosszabb feltételekkel, mint amikkel most benne van. A briteknek teljesen előröl kellene kezdeniük a csatlakozási tárgyalásokat, nem járna nekik semmilyen kedvezmény vagy különleges elbánás azért, mert valaha már tagok voltak. Ráadásul az újonnan csatlakozó tagoknak elvileg valamikor kötelező lenne bevezetniük az eurót, ami alól Nagy-Britannia anno sikeresen felmentette magát.
A BBC szakírója szerint politikailag sem lenne könnyű a briteknek újra csatlakozni, mert ehhez minden tagállam szavazatára szükség van, ahogy pedig a többi tagállamokban is közelednek a választások, lehet, hogy belpolitikai okokból a kormányok bekeményítenének a britekkel szemben.
Brexit: a legfontosabb tudnivalók egy helyen
- Nagy-Britannia népszavazáson döntött, kilép az EU-ból. Lemondott David Cameron miniszterelnök, a font bezuhant, válságtanácskozások mindenhol – ez volt a Brexit utáni nap.
- 10 kérdés, 10 válasz, mi lesz a Brexit után. A kilépés pontos menetrendjéről itt írtunk.
- Összeszedtük, mi lesz a kint dolgozó magyarokkal, és az Angliában tanuló magyar diákokkal a Brexit miatt.
- Kozmopoliták és kelták az angol vidék ellen, a munkásosztály Brüsszel ellen – nézze meg, kik szavaztak a Brexitre. A brit szavazók egy része már meg is bánta, hogy a jogi agyrémnek számító kilépést választotta, de politikailag már elég nehéz visszacsinálni az egészet.
- London, a skótok, az északírek és Gibraltár – az Egyesült Királyság szétesésének lehetőségéről ebben a cikkünkben olvashat bővebben. Többen attól félnek, hogy más európai országokban is dominóhatás indulhat el.