Törökországban a kormányhoz hű erők felülkerekedtek a puccsistákon. A hírek szerint a helyzet rendeződik, ezért befejezzük a közvetítésünket.
A péntek esti és a szombat hajnali eseményekről szóló összefoglaló cikkünket itt találja.
Az AP közlése szerint Ankarában 42, Isztambulban 6 ember esett áldozatul a puccskísérlet fegyveres összetűzéseinek. A sérültek száma csak utóbbi városban 150 fő, a helyi kórházak tájékoztatása alapján. A török kormány pedig azt állítja, hogy 130 katonát vettek őrizetbe.
Kettő repülőgép köröz még a város felett. Várják, hogy leszálljanak. Az utcákon nyugalom van, kezdenek hazamenni az emberek. Miután Erdogan megtartotta a beszédét, már nincs értelme maradniuk.
– mondta el telefonon az Indexnek Attila nevű olvasónk Isztambulból.
Az NTV az ankarai ügyészségi hivatalt idézve közölte, hogy a fővárosban legkevesebb 42 halottja van a támadásoknak.
Hamarosan minden visszatér a rendes kerékvágásba az Atatürk reptéren, reggel hatkor indul az első gép, jelentette be a miniszterelnök.
Korábban már a parlamentről is azt mondták, hogy biztonságos, és szombaton kora délután már ülés is lesz.
Yildirim az imént még arról beszélt, hogy a puccsisták helikopterekről lőnek a tömegre Isztambulban és Ankarában, írja a SkyNews.
Isztambuli forrásunk viszont azt közölte velünk telefonon, hogy már csak egy helikopter köröz a város felett, de az sem ad le lövéseket.
Három twitter-posztot szórt tíz perc alatt. Mind a háromban nagy szavakkal fogadkozik, hogy leverik a puccsot, és megfizetnek az árulók.
Bir olacağız. İri olacağız. Diri olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız!
— Recep Tayyip Erdoğan (@RT_Erdogan) 2016. július 16.
Az AFP szerint kormányfő kiadta az utasítást, hogy lőjék le a puccsisták által eltérített légi járműveket. Más források, például az AP azt írják, hogy csak azokat kell megsemmisíteni, "akik a levegőből lőnek".
A kormányfő jelentette be, hogy a puccskísérlet miatt több mint 120 embert letartóztattak.
A hírt mindenképpen fenntartásokkal kell kezelni, mert bár független forrásokra hivatkozik az Anadolu, attól az még az állami hírügynökség, amelytől nem áll távol, hogy képlékenyen kezelje a valóság szövetét.
#Breaking Parallel state members attempting military coup open fire on civilians near Parliament, General Staff; casualties reported
— ANADOLU AGENCY (ENG) (@anadoluagency) July 16, 2016
Probably one of the best photo to sum up today's failed Turkish military coup attempt. pic.twitter.com/K3beOnxzkB
— Sakir Khader (@sakirkhader) July 16, 2016
A közösségi oldalakon a felhasználók rendszeresen számolnak be arról, hogy bombákat dobnak le a török vadászgépek Isztambul területén. Valójában a detonációhoz hasonló hangokat az okozza, hogy az F-16-os katonai repülők nagyon alacsonyan repülnek a város felett, és a pilóták direkt olyan sebességre gyorsítsanak, hogy hangrobbanás történjen.
Mármint azt, amiben nyaralt az Égei-tenger partján, amikor kitört a puccs. És pont azután, hogy ő lelépett onnan, hogy Isztambulban szóljon a népnek.
„A puccs Isten ajándéka” – mondta el a török elnök az őt ünneplő tömeg előtt. Erdogan szerint ugyanis így végre megtisztíthatja a hadsereget a reakciós elemektől, a gülenistáktól.
Az elnök utána arról beszélt, hogy nem tudja, hol van a hadsereg főparancsnoka – akinek a hírek szerint nincs köze a puccshoz, korábban pedig az terjedt el, hogy foglyul ejtették a puccsisták.
Nem adjuk át Törökországot a megszállóknak
– mondta el Recep Tayyip Erdogan szombat hajnalban az őt fogadó tömegnek az Atatürk repülőtéren a Reuters tudósítása szerint. Az elnök beszédében még mindig azt hangsúlyozta, hogy Fethulleh Gülen emberei állnak a puccskísérlet mögött és fegyveres terrorista szervezet vezetőjének nevezte egykori szövetségesét. Gülen egyébként korábban maga is elítélte a puccsot.
A felelősök súlyos árat fognak fizetni a tetteikért
– közölte Erdogan, aki szerint a hadsereg egy szűk kisebbsége kezdett bele a hatalomátvételbe. Olyanok, akiknek „nincs gyomruk ahhoz, hogy egységes legyen az országunk” – magyarázta.
Hillary Clinton egy Twitter-posztban fejezte ki aggodalmát a török puccskísérlet miatt. Mint írta, támogatni kell a demokratikusan választott civil kormányt.
Hillary on the situation in #Turkey. pic.twitter.com/WwpeKFXwX1
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) 2016. július 16.
Az Independent azt írja, hogy egy isztambuli kórház illetékese szerint legalább 150 sérültet ápolnak náluk. Arra nem válaszolt, hogy vannak-e halálos áldozatok.
Sok múlik a katonai puccskísérlet végkifejletén, ami közvetlenül is érintheti az Európai Uniót. Jelenleg 2,7 millió szír és iraki menekült várakozik török menekülttáborokban, akiket eddig csak a hadsereg és a hatóságok tartottak vissza attól, hogy tovább induljanak Görögországba, onnan pedig Európába.
Az utolsó dolog, amelyre figyelni fognak a biztonsági erők egy elnyúló konfliktusban, hogy visszatartsák az EU-ba vágyó menekülteket. Ezen pedig megbukhat az államszövetség és a török kormány megállapodása a menedékkérők szállításáról és visszatoloncolásáról. A probléma ugyanúgy fennállna, ha az a forgatókönyv valósulna meg, ha egy junta kerülne hatalomra.
A Quartz ugyanakkor arról ír, hogy a puccskísérlet vezetői azt nyilatkozták, hogy megtartják az eddig megkötött nemzetközi szerződéseket. A török állami hírügynökség egyelőre arról tájékoztatott, hogy a menekülttáborok őrzése megoldott, az emberek békésen várakoznak.
Az Erdogan elnök kottájából játszó állam hírügynökség, az Anadolu videoösszefoglalója szerint a város lakossága nem fogadta kitörő örömmel a puccskísérletet.
[Video] Vatandaşlar tankın üzerinde kalkışmaya direniyor https://t.co/4E72u6UWZV pic.twitter.com/Ogf7cEPQ9Y
— ANADOLU AJANSI (@anadoluajansi) July 16, 2016
Előbb evakuálták, aztán bombázták a Türksat műholdakat üzemeltető ügynökséget Ankarában, írja az állami hírügynökség. Egy órával ezelőtt pedig részletek nélkül azt közölték, hogy a cég két munkatársa meghalt.
A washingtoni törökök az elnök mellett vannak.
Ezt az AP hírügynökség jelentette.
A CNN azonban olyan értesülésekröl is beszélt, miszerint Erdogan azonnal lelépett a reptérről, miután robbantások rázták meg a környéket.
A puccsisták közül mintegy 30-an adták meg magukat az isztambuli téren, a katonai rendőrség fegyverezte le őket.
Korábban összecsapások voltak a téren a rendőrök és a katonák között.
A CNN Türk szerint 12 halottja volt egy légitámadásnak a parlamentnél, két további személy válságos állapotban van. Így nézett ki a csapás.
Moment the parliament got struck by airstrike from coup loyal aircraft #Ankara #Turkey pic.twitter.com/aJJOopSsn5
— Tonton du Bled (@NextDoorArab) July 16, 2016
Az emberek 52 százaléka döntött az előző választásokon, egyértelmű az akaratuk, mondta el Erdoğan a török TRT tévének. Az elnök szerint a puccsisták kisebbségben vannak az egész országban.
Yildirim azt követeli, hogy mindenki adja meg magát, aki részt vesz a puccsban, és közölte: minden támadásra válaszolni fognak.
Watch: Turkish broadcaster CNN Turk has halted news broadcast after soldiers enter studio control room https://t.co/wJ2CPKIrMV
— Sky News (@SkyNews) July 16, 2016
A Reutersnek szemtanúk azt mondták, hogy két hangos robbanás rázta meg a Taksim teret, a Sky News pedig azt közölte, hogy az isztambuli Atatürk reptéren is robbanást hallottak.
Az AP azt is hozzátette, hogy a Taksimon a rendőrség és a katonaság keveredett lövöldözésbe.
A BBC azt írja, hogy az isztambuli rendőrfőnök szerint csupán 104 katona csinálta a puccskísérletet. A vezetőjük állítólag Muharrem Kose volt, akit azért rúgtak ki nemrég, mert Gülenista volt. Az állami hírügynökség kitwittelt egy listát azok nevével, akik benne voltak a puccsban. Az első név Kose.
Darbe girişimini planlayaların listesi: pic.twitter.com/GHftmG4TbE
— ANADOLU AJANSI (@anadoluajansi) 2016. július 16.