2016 óta muszáj azt a LOL-t odatenni a közvélemény-kutatók minden egyes említése mögé, emlékezhetünk ugye, mennyire kikutatták, hogy Hillary Clinton lesz az elnök, és mennyire lett igazuk. Ennek ellenére most is van kismillió előrejelzés, és hát megint azt hozzák ki óriási többséggel, hogy a demokraták állnak jobban.
A Fivethirtyeight gyűjtése szerint a különféle kutatások átlagosan 51:42 arányú szavazattöbbséget jósolnak a demokrata jelöltek felé, a legbátrabbak az LA Times (56:41), és a Rasmussen Reports (46:45 a republikánusok javára), a részletekért errefelé lehet böngészni.
A számolásba
Mike Pence bátyja, Greg Pence bekerült a képviselőházba, azt a hatodik körzetet nyerte meg, ami korábban a testvéréé volt.
Georgia volt az egyik állam, ahonnan elég sok problémát jelentettek a szavazógépekkel kapcsolatban, egy ilyenbe futott bele a republikánus Brian Kemp is, aki a kormányzói székért indult. Azt a hibaüzenetet kapta, hogy a szavazói kártyája érvénytelen.
GOP gubernatorial candidate Brian Kemp also had a voting issue today. When he tried to vote, his voter card said "invalid." Our @DaveHWSB was with Kemp today as he voted and is covering the campaign all night. #ElectionOn2 https://t.co/d4yktfco6v pic.twitter.com/YR9FeJUijj
— WSB-TV (@wsbtv) 2018. november 6.
Rick Scott eddigi republikánus kormányzó a szenátusi versenyben érdekelt, az ő posztjáért 15 százalékos feldolgozottságnál a demokrata Andrew Gillum vezet 52,6 százalékkal, a republikánus Ron DeSantis 46,8 százalékon áll.
A CNN előrejelzése szerint az exit pollok alapján akkor a különbség, hogy Sanders simán nyeri a választást Vermontban, és így harmadszor is szenátornak választják. Az exit pollok alapján a CNN szintén győztesként hirdette ki Virginiában Tim Kaine demokrata szenátort, akit szintén újraválasztottak. (CNN)
hogy a republikánus kormányzó, Rick Scott fej-fej mellett áll jelenlegi szenátorral, Bill Nelsonnal szemben a szenátusi versenyben.
Most már az összes indianai és kentucky körzetben zártak a szavazóhelyiségek, ahogy Vermontban, Virginiában, Georgiában, Floridában és Dél-Karolinában.
Voltak problémák néhány szavazógéppel Georgiában és Texasban is, de a belbiztonsági minisztérium jelezte, hogy nincs jele „rosszindulatú aktivitásnak", vagyis hekkelésnek. (BBC)
A legfontosabb ügynek a következőket tartották:
A gazdasági helyzetről ezt mondták:
Trumpról szól-e a szavazás:
(AP)
Meghan McCain az augusztusban agydaganatban meghalt John McCain egykori arizonai szenátor és republikánus elnökjelölt lánya megemlékezett az apjáról. Egy olyan fotót rakott ki a Twitterre, amin John McCain magával vitte a szavazásra 15 napos lányát.
November 6, 1984 - my Dad showing me off when I’m 15 days old at the polls. My first Election Day of my life without you - miss you so much today Dad. Thank you for always involving me in our amazing American political process and bringing me everywhere you went. ♥️🇺🇸 pic.twitter.com/RiyQqDOSex
— Meghan McCain (@MeghanMcCain) 2018. november 6.
Egy dél-karolinai férfi kénytelen volt félmeztelenül szavazni, miután rászóltak, hogy Trump-pólóban nem adhatja le szavazatát a választókörzetében. Ezek után levette a pólót, leadta a szavazatát, aztán felöltözött a szavazókörön kívül.
A CNN megszólaltatta az állam választási bizottságának szóvivőjét, aki aztán elmondta, hogy a férfi valójában semmilyen szabályt nem sértett meg, ugyanis a Trump-póló viselése valójában nem kapcsolható egyetlen jelölthöz sem, az önkéntesek hibáztak, de emberi hiba volt.
Ésbejelentette, hogy a demokrata Phil Bredesennek drukkol Tennesse-ben, amire még Donald Trump is reagált (azt írta, hogy ennek tudatában 25 százalékkal kevésbé szereti a zenéjét). Swift coming outja azért is érdekes, mert régóta nem árult el semmit a politikai nézeteiről, és sokan nehezteltek rá, amiért nem határolódott el a fehér felsőbbrendűséget hirdető rajongóitól, akik között nagyon sok rajongója akadt.
Persze Swiften kívül is voltak még hírességek, akik kiálltak valamelyik jelölt mellett a választások előtt, a 538 gyűjtése alapján:
(538.com)
A 160 ezer lakosú amerikai szigeten a demokrata Leon Guerrerót választották kormányzónak. Ő az első női kormányzó Guamon.
Az első körzetek már zártak Kentuckyban és Indianában. A szenátusban a demokraták próbálják megtartani a szenátori széküket Indianában. A legelső összeszámolt szavazatok alapján a republikánus kihívó Mike Braun 52,9 százalékon áll a hivatalban lévő Joe Donnellyvel (42,9 százalék) szemben.
Sean Hannity Fox News-os műsorvezető Trump egyik régi támogatója, az elnök utolsó kampánygyűlésén pedig a színpadon is megjelent, és az újságírók felé mutatva arról beszélt, hogy „ott mindenki fake news".
Kedden aztán a Twitteren magyarázkodott, hogy a Fox News-os kollégákat nem értette bele, és Trump egyébként is váratlanul hívta fel a színpadra. Az egész miatt a Fox News is kiadott egy közleményt, amiben nehezményezte, hogy egy munkatársuk így vett részt egy kampányeseményen.
A fivethirthyeight ábrái jönnek. A szenátusban a többség alakulása:
És ugyanez a képviselőházban:
Az a negyven éves demokrata hegemónia a képviselőházban azért elég súlyos.
Ő.R.Ü.L.E.T., ugyanakkor mi jöhet még?
15 minutes ago in the nation's capital. A sign? 🌈 #Midterm2018 #VotingMatters #BlueWaveComing #DC pic.twitter.com/hyIUTjf0a4
— Dianne Sherman (@dsherman2407) 2018. november 6.
Az éppen pörgő exit pollokhoz Hillary Clinton 2016-os kampányfőnöke ezt tette hozzá:
Warning: exit polls are like online dating profiles. Things may not be as they appear. And they may break your heart.
— Robby Mook (@RobbyMook) 2018. november 6.
A CNN exit polljából többek között ilyenek derültek ki:
A legfontosabb ügynek a következőket tartották:
A gazdasági helyzetről ezt mondták:
Ehhez képest a saját pénzügyi helyzetük a két évvel ezelőttivel összevetve:
A Facebook közleménye szerint több olyan posztot is eltávolítottak már, melyek álhíreket terjesztettek a félidős választással kapcsolatban.
A Facebook továbbra is figyeli a választással kapcsolatos bejegyzéseket, és szorosan együttműködik a kormánnyal, de eddig semmi kirívóval nem találkoztak, közölték.
A Pizza to the Polls nevű nonprofit szervezet Amerika-szerte pizzát küld azoknak, akik arra várakoznak, hogy szavazhassanak a félidős választáson, és ezért még fizetni sem kell.
A Mashable számol be az akcióról, amely úgy néz ki, hogy a szervezet honlapján be kell jelölni azt a szavazókört, ahol sorban állás van, és mellékelni egy fotót a tömegről. Miután leellenőrizték, hogy tényleg sor van, már megy is a pizza a rendelőnek és a többieknek is.
👑
— Pizza to the Polls (@PizzaToThePolls) 2018. november 6.
🍕 🍕
👁 👁👂
👃
👄 - Oh? They need pizza at 300 Hawthorne Ln, Charlotte, NC 28204, USA
via https://t.co/Lqv1rmW5Dy
A Donald Trump által menesztett FBI-igazgató, James Comey-ról írtam pár órája, hogy már szavazott, és azzal a lendülettel indul kopogtatni a feleségével, hogy szavazásra buzdítsa az embereket.
A legérdekesebb az egészben viszont az, hogy ezt a demokrata színekben indult Jennifer Wextonért teszi, aki a republikánus Barbara Comstock helyét próbálja megszerezni a képviselőházban. Comey-ék egyébként 2700 dollárral meg is támogatták Wexton kampányát korábban, ma pedig 39 ajtón kopogtattak be, hogy szavazatokat gyűjtsenek a demokrata jelöltnek.
"Ez nem arról szól, hogy valaki demokrata vagy republikánus, hanem az ország értékeiről. Szeretném megköszönni önöknek, amit ma tesznek, az ilyen emberek miatt fordulnak majd jóra a dolgok az országban" - mondta egy tucatnyi önkéntesnek Comey a Washington Post tudósítása szerint.
A New Jersey állambeli Mercer megyében élő Laura Wooten már 98 éves, viszont ma sem hiányzott a félidős választásról, de nincs ebben semmi meglepő, ha azt nézzük, hogy 79 év alatt egyetlen alkalmat sem hagyott ki.
Beleértve azt, amikor a választás napján halt meg a testévre, és emiatt nem tudott fuvart szerezni a választókörébe, úgyhogy inkább begyalogolt.
"Nagyon fontos, hogy az ember válasszon. Ha nem lennének választások, akkor nagyon sok dolog ugyanolyan lenne, mint régen" - mondta a helyi News 12-nek.
Sajtótájékoztatót tartott az amerikai belbiztonság a választással kapcsolatban nemrég, a legfontosabbak röviden:
Az indulók:
A közvélemény-kutatók Youngnak mérnek enyhe, nagyjából a hibahatár környéki előnyt.
Aki amerikai IP-címről használja a keresőt, ez az üzenet fogadja.
A Rhode Island állambeli Prudence szigeten lelkesen indultak szavazni a helyiek, összesen 176 embert regisztráltak korábban, azonban már kor reggel meghalt a sziget egyetlen szavazógépe.
A CNN beszámolója szerint megoldották a fennakadást, papíron szavaztak egészen addig, amíg meg nem hozták az új szavazógépet komppal. Jó hír, hogy az állam másik olyan szigete, ami csak komppal megközelíthető, két szavazógéppel rendelkezik.
A helyszín Kalifornia, Orange County, az egyébként jellemzően a demokratákra szavazó állam kevés republikánus bástyáinak egyike. A képviselőházi helyért indulnak:
A közvélemény-kutatások szerint a verseny abszolút nyitott, 1 százalékon belül van a két jelölt, az felmérések átlaga szerint egészen halványan Rouda vezet.
Az amerikai belbiztonság közleményében azt írja, tisztában vannak azzal, hogy a szavazógépekkel országszerte akadnak problémák, de semmi különös nincs ebben, és nem olyan jellegű problémáról, problémákról van szó, melyek kiterjedtek lennének
Obama volt alelnöke Delaware-ben szavazott, és egyben belengette,hogy jövő év elején eldönti, indul-e a 2020-as választáson. Mondjuk 2020-ban már 77 éves lesz, szép kis nyugdíjaspárbaj lenne az akkor 74 éves Trumppal.
“My name is Joe Biden.” - @JoeBiden showing his ID to vote in Wilmington pic.twitter.com/58Z7IlxPak
— Arlette Saenz (@ArletteSaenz) 2018. november 6.